Gündem

Türk Hava Yolları Taşınıyor

Türk Hava Yolları taşınıyor. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınacak olan THY, bu gece saat 03.00’te taşınmaya başlayacak. Yaklaşık 45 saat sürecek olan taşınma işlemi 6 Nisan Cumartesi gecesi saat 23.59’da tamamlanması bekleniyor.

Türk Hava Yolları Taşınıyor

Taşınma sürecinde bazı yollar trafiğe kapatılacak. Atatürk Havalimanı ve Mahmutbey kavşağı arasındaki en kritik yollar hemen hemen 26 saat, Basın Ekspress Yolu ise tahmini olarak 9 saat kadar kapalı kalacak. 6 Nisan Cumartesi sabahı saat 02.00 ile 14.00 saatlerinde Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanında tüm tarifeli yolcu uçuşları iptal edildi.

En büyük lojistik operasyonunu Havacılık tarihinde ilk defa yaşayan Türk Hava Yolları bu olaya Büyük Göç adını verdi. Türk Hava Yolları’nın Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma süreci bu gece 03.00’te başlayacak. Toplam olarak 45 saat sürmesi beklenen taşınma 6 Nisan Cumartesi gecesi saat 23.59’da son bulması bekleniyor.

5 bin tırlık yük taşınacak

Taşınma planlaması bu gece 686 tırdan oluşuyor. 700 THY aracı da taşınmaya eşlik edecek. Bu büyük taşınmada, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yaklaşık 47 bin 300 ton ağırlığında 10 bir parça malzeme taşınacak. İstanbul Havalimanına taşınacak olan malzemeler arasında çok önemli hassas aygıtlar ve 44 ton ağırlığındaki uçak çekme aletler bulunuyor. Hemen hemen 5 bin TIR kadar olan malzemeye eş değer bu yükü götürecek TIR’ların 45 saatte gideceği toplam yol 400 bin kilometre olarak hesaplandı.

3 noktada kriz merkezi oluşturuldu

Büyük taşınmada 1800’den fazla kişi görev alacak. 40 kilometre olan yolun içerisine 5 tane ayrı istasyon kuruldu. AKOM taşınma sürecinde, Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı olmak üzere üç farklı yerde kriz merkezi oluşturuldu. Kurulmuş olan kriz merkezlerinde, taşınacak tüm malzemelerin temsilcileri 45 saat boyunca bu merkezlerde hazır bulunacak.

Bu taşınma sırasında bazı yollar trafiğe kapatılacak. Basın Ekspres yolu en kritik atar damarı oluşturuyor. Araç sürücülerinin farklı yol güzergahlarını kullanmaları gerekecek.

3 kez ertelenmişti

Türk Hava Yollarının daha önceden taşınma işi planlanmış fakat gerçekleşmemişti. 29-30 Ekim 2018’de İstanbul Havalimanı’na taşınması planlanmış ancak bu tarih 30-31 Aralık 2018’e alınmıştı. Büyük olasılıkla olumsuz hava şartları, taşınma güzergahı trafiğe kapatılacağı için yaşanması olabilecek mağduriyetler, taşınma işleminde kullanılacak 700 adet aracın geçici tescil işlemlerinin tamamlanmaması, yeni havaalanında görev yapacak gümrük ve emniyet personelinin eğitim ve tayin süreçlerinin bitirilmemesi gibi sebeplerle taşınma tarihi yine 3 Mart 2019’a ve yine yetişmemesinden dolayı daha sonra da 5 Nisan’a alınmıştı.

İki havalimanında da uçuşlar 12 saatliğine ertelendi

Atatürk ve İstanbul havalimanlarında aynı anda uçuşların 12 saatlik kesintiye uğradığı bir süreç olacak. 6 Nisan Cumartesi sabahı saat 02.00 ile 14.00 arasında her iki havalimanında tüm tarifeli yolcu uçuşlarına hizmet veremeyecek. 6 Nisan Cumartesi günü gece saat 02.00’de Atatürk Havalimanı’nda son uçuş yapılacak. İstanbul Havalimanı’nda ise taşınmadan sonra ilk uçuş 6 Nisan Cumartesi günü 14.00’te olacak.

2019 Pasaport Harç Ve Cüzdan Ücretleri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Bende neden ıçak bileti bulamıyoruz. Aldıklarımızın saati değişiyor diyorum. Meğer adamlar taşınıyormuş :D

  2. Korkunç rakamlar. Bu kadar büyük bir filoya sahip olduğumuz için gururlanmalıyız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu