SON DAKİKA

Türk Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 15 Kitap

ohaaa
Türk Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 15 Kitap

Türk Edebiyatı oldukça köklü bir birikime sahiptir. Birbirinden değerli yazarlarımız ve eserlerimiz vardır. Bu yazımda sizlere; Türk Edebiyatından mutlaka okunması gereken 15 kitap ile ilgili bilgi vereceğim. Bütün eserlerimizi bir kalemde incelememiz ne yazık ki mümkün olmayacağından, sizler için böyle ufak bir liste hazırladım.

 

Türk Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 15 Kitap İncelemesi

 1. Nutuk – Mustafa Kemal ATATÜRK

  Türk Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve yapılan devrimleri birinci elden anlatan, siyasi ve milli tarihimiz açısından naçizane bir eserdir. 1919-1927 yılları arasında yazılarak tamamlanmıştır.
  Nutuk

 2. İnce Memed 1-2-3-4 – Yaşar KEMAL

  Yaşar Kemal bu eşsiz eserini 32 yılda yazmış ve tamamlamıştır. Romanda, Akdeniz’in sıcak bölgesi Çukurova’da yaşadıklarına katlanamayıp, başkaldıran Memed’in başından geçenler anlatılır.
  İnce memed

 3. Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç – Hüseyin Rahmi GÜRPINAR

  Bu eserde; 1910 yılında Dünya’ya çarpacağı konuşulan Harley Kuyruklu Yıldızı’nın İstanbul’da yaşayan halk üzerindeki heyecanı anlatılır. Yazar olayı komik bir dille işlerken, bilimin ve mantığın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.
  kuyruklu yıldız altında bir izdivaç

 4. İntibah – Namık KEMAL

  Türk Edebiyat Tarihinde ilk edebi roman olarak yer alır. Namık Kemal bu eserini sürgünde bulunduğu yıllar olan 1873-1876 yılları arasında Magosa Kalesi’nde yazmıştır.
  intibah

 5. Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz NESİN

  Yazar, sevilen bu eserini sadece çocuklar için yazmadığını, ebeveynler ve öğretmenler için de yazdığını belirtir. Bu romanda çocukların gözünden büyüklerin nasıl görüldüğü işleniyor.

 6. Sinekli Bakkal – Halide Edip ADIVAR

  Yazarın sevilen romanı, bir çok kez basılmış ve güncelliğini hiç yitirmemiştir. Romanda 2. Abdülhamit döneminde bir mahalle ve orada yaşayan insanların hayatı işlenir.
  sinekli bakkal

 7. Şu Çılgın Türkler – Turgut ÖZAKMAN

  Yazarın 50 yılı aşan araştırmaları sonucunda kaleme aldığı, Kurtuluş Savaşı’nı anlatan; gerçek belgelere dayalı içeriğe sahip belgesel-romanı.
  şu çılgın türkler

 8. Eylül – Mehmet RAUF

  Kitap psikolojik bir tahlil romanıdır ve ruhsal çözümlemeler de oldukça başarılıdır. Her ikisi de evli çiftlerin birbirleriyle yakınlaşmalarını ve aralarında oluşan gizli ilişkiyi konu edinir.
  eylül

 9. Sergüzeşt – Samipaşazade SEZAİ

  Türk Edebiyat Tarihi’nde romantizmden realizme geçişin ilk örneğini yansıtan kitaptır. Sergüzeşt; macera anlamına gelmektedir. 100 temel eser arasında yer alan bu harika eserde Dilber adında bir genç kızın Kafkasya’dan Mısır’a uzanan esareti anlatılır.
  sergüzeşt

 10. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin ALİ

  Türk Edebiyatı’nda yeri tartışmasız çok değerli olan bu eser roman olarak basılmadan önce Hakikat Gazetesi’nde 1941 yılında Büyük Hikaye başlığı altında 48 bölüm halinde yayımlanmıştır.
  kürk mantolu madonna

 11. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami SAFA

  Şaheser niteliğindeki bu yapıt insan ruhunun derinliklerinde dolaşması ve psikolojik tahlillerde oldukça başarılı olması bakımından çok önemlidir.
  Dokuzuncu hariciye koğuşu

 12. Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi TANPINAR

  1961 yılında yayımlanan eserde Türk insanın doğu ve batı kültürü arasındaki bocalamasını anlatılıyor.
  saatleri ayarlama enstitüsü

 13. Araba Sevdası – Recaizade Mahmut EKREM

  Yazarın 1898 yılında kaleme aldığı eser Türk Edebiyatı’nın ilk realist roman örneğidir. Tanzimat devrinde ortaya çıkan, alafranga tiplerle alay etmek için yazılmıştır.
  Araba sevdası

 14. Çalıkuşu – Reşat Nuri GÜNTEKİN

  Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit Gazetesinde bölüm bölüm yayınlanmış aynı yıl içerisinde kitap olarak basılmıştır.
  çalıkuşu

 15. Yaban – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  Aydın ve halk arasındaki farkı açık ve net bi şekilde anlatmaktadır. 1932 yılında kaleme alınan eser 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Sakarya Savaşı’nın sonuna kadar olan süreçteki halkın durumunu anlatır.
  Türk edebiyatından mutlaka okunması gereken 15 kitap-Yaban

   

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler İçin Buraya Tıklayın

Yorumlar

1
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
tatlicadi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
tatlicadi
Editor

Güzel bir yazı olmuş kalemine sağlık

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Haziran 2018, 01:39

İstanbul’daki Semt İsimleri Nereden Geliyor?

İstanbul’un ilçeleri ve bazı semtlerinin isimleri nereden geliyor, hikayeleri nelerdir, onları inceleyelim. İstanbul; taşı toprağı altın şehir. Havası bir başka güzel, denizi ve boğazı ayrı bir dünya adeta. Nice komutanlar savaştı uğruna, sahip olabilmek için bu harika şehire. 7 tepeli İstanbul, altın boynuzlu (haliç) İstanbul, kız kuleli boğazı olan İstanbul....

Devamını Görüntüle