Kültür - Sanat

Türk Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 15 Kitap

Türk Edebiyatı oldukça köklü bir birikime sahiptir. Birbirinden değerli yazarlarımız ve eserlerimiz vardır. Bu yazımda sizlere; Türk Edebiyatından mutlaka okunması gereken 15 kitap ile ilgili bilgi vereceğim. Bütün eserlerimizi bir kalemde incelememiz ne yazık ki mümkün olmayacağından, sizler için böyle ufak bir liste hazırladım.

 

Türk Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 15 Kitap İncelemesi

 1. Nutuk – Mustafa Kemal ATATÜRK

  Türk Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve yapılan devrimleri birinci elden anlatan, siyasi ve milli tarihimiz açısından naçizane bir eserdir. 1919-1927 yılları arasında yazılarak tamamlanmıştır.

 2. İnce Memed 1-2-3-4 – Yaşar KEMAL

  Yaşar Kemal bu eşsiz eserini 32 yılda yazmış ve tamamlamıştır. Romanda, Akdeniz’in sıcak bölgesi Çukurova’da yaşadıklarına katlanamayıp, başkaldıran Memed’in başından geçenler anlatılır.

 3. Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç – Hüseyin Rahmi GÜRPINAR

  Bu eserde; 1910 yılında Dünya’ya çarpacağı konuşulan Harley Kuyruklu Yıldızı’nın İstanbul’da yaşayan halk üzerindeki heyecanı anlatılır. Yazar olayı komik bir dille işlerken, bilimin ve mantığın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

 4. İntibah – Namık KEMAL

  Türk Edebiyat Tarihinde ilk edebi roman olarak yer alır. Namık Kemal bu eserini sürgünde bulunduğu yıllar olan 1873-1876 yılları arasında Magosa Kalesi’nde yazmıştır.

 5. Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz NESİN

  Yazar, sevilen bu eserini sadece çocuklar için yazmadığını, ebeveynler ve öğretmenler için de yazdığını belirtir. Bu romanda çocukların gözünden büyüklerin nasıl görüldüğü işleniyor.

 6. Sinekli Bakkal – Halide Edip ADIVAR

  Yazarın sevilen romanı, bir çok kez basılmış ve güncelliğini hiç yitirmemiştir. Romanda 2. Abdülhamit döneminde bir mahalle ve orada yaşayan insanların hayatı işlenir.

 7. Şu Çılgın Türkler – Turgut ÖZAKMAN

  Yazarın 50 yılı aşan araştırmaları sonucunda kaleme aldığı, Kurtuluş Savaşı’nı anlatan; gerçek belgelere dayalı içeriğe sahip belgesel-romanı.

 8. Eylül – Mehmet RAUF

  Kitap psikolojik bir tahlil romanıdır ve ruhsal çözümlemeler de oldukça başarılıdır. Her ikisi de evli çiftlerin birbirleriyle yakınlaşmalarını ve aralarında oluşan gizli ilişkiyi konu edinir.

 9. Sergüzeşt – Samipaşazade SEZAİ

  Türk Edebiyat Tarihi’nde romantizmden realizme geçişin ilk örneğini yansıtan kitaptır. Sergüzeşt; macera anlamına gelmektedir. 100 temel eser arasında yer alan bu harika eserde Dilber adında bir genç kızın Kafkasya’dan Mısır’a uzanan esareti anlatılır.

 10. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin ALİ

  Türk Edebiyatı’nda yeri tartışmasız çok değerli olan bu eser roman olarak basılmadan önce Hakikat Gazetesi’nde 1941 yılında Büyük Hikaye başlığı altında 48 bölüm halinde yayımlanmıştır.

 11. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami SAFA

  Şaheser niteliğindeki bu yapıt insan ruhunun derinliklerinde dolaşması ve psikolojik tahlillerde oldukça başarılı olması bakımından çok önemlidir.

 12. Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi TANPINAR

  1961 yılında yayımlanan eserde Türk insanın doğu ve batı kültürü arasındaki bocalamasını anlatılıyor.

 13. Araba Sevdası – Recaizade Mahmut EKREM

  Yazarın 1898 yılında kaleme aldığı eser Türk Edebiyatı’nın ilk realist roman örneğidir. Tanzimat devrinde ortaya çıkan, alafranga tiplerle alay etmek için yazılmıştır.

 14. Çalıkuşu – Reşat Nuri GÜNTEKİN

  Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit Gazetesinde bölüm bölüm yayınlanmış aynı yıl içerisinde kitap olarak basılmıştır.

 15. Yaban – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  Aydın ve halk arasındaki farkı açık ve net bi şekilde anlatmaktadır. 1932 yılında kaleme alınan eser 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Sakarya Savaşı’nın sonuna kadar olan süreçteki halkın durumunu anlatır.

   

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler İçin Buraya Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu