Hayata Dair

Tuhaf Fobiler Listesi

Kapalı alan korkusu – klostrofobi, örümcek korkusu – araknafobia gibi korkulara oldukça aşinayız değil mi? Psikologlara göre 400’den fazla fobi var. Bunlardan 12 tanesini bu yazımıza misafir ettik, tuhaf fobiler listesi karşınızda.

Tuhaf Fobiler Listesi , En İlginç 15 Tuhaf, Garip, Ürkünç Fobi

“Fobi” kelimesi, Yunanca korku anlamına gelen kelimenin kökünden gelir. İnsanın günlük yaşamını etkileyecek kadar olumsuz olan, herhangi bir şeye karşı duyulan korkudur. İşte tuhaf fobiler listesi 

Pentherafobi – Kaynana Fobisi

Tuhaf fobiler listesi içerisinde kulağa komik geliyor aslında Pentherafobi J Lakin kimi zaman kaynana sorunu yüzünden çiftler psikolojik destek alıyor yahut boşanarak ancak bu sorunu çözebiliyorlar. Bu durumda o kaynananın evladına vah ki ne vah…. 

Katisofobi – Oturma Fobisi

Hani derler ya “kurt mu var sende?” ya da “koltuğunda çivi mi var?”diye, bu durum, katisofobinin temeli olabilir. Zira bu sendrom, sürekli hareketli olmak, hareketsiz duramama durumu olarak da tanımlanır.

Pedifobi – Oyuncak Bebek Korkusu

Pedifobi hastaları, sadece korkunç görüntüsü olan bebeklerden değil, hepsinden korkarlar. Onları en çok korkutan oyuncaklar, robot oyuncaklar ve manken bebeklerdir. Bunun sebebini, bebeğin canlanma ihtimaline karşı duyulan korku olarak açıklar Freud. Tabi Chucky’nin de bu işte parmağı yok değil… :)

Ezotrofobi – Ayna Fobisi

İzlenme, takip edilme, bir çift gözü sürekli üstünde hissetme durumlarını en çok aynaya baktığında hisseder bu korkuya sahip kişiler. Sadece canlılar değil, yüze benzeyen diğer cisimlerden de korkabilirler.

Agirofobi – Karşıdan Karşıya Geçme Korkusu

Boş bir caddede bile karşıdan karşıya geçmekten korkarlar agirofobik hastalar. Caddeyi geçerken aşırı korkuya kapılırlar. Bu durum şehir insanlarının hayatına ızdırap katar.

Monophobia – Yalnız Kalamama Korkusu

En kısa haliyle yalnız kalamama korkusu olarak tanımlayabiliriz. Bu korkunun da temelinin kendine olan güvensizlik ve yetersizlik olduğunu söyleyebiliriz. Bu sendrom, ekseriyetle ergenlik çağındaki erkekler ve kızlarda ziyadesiyle görülmektedir. Fakat onlarla sınırlayamayız, bu sendrom hepimizde eser miktar bulunabilir.

Agorafobi – Açık Alan Korkusu

Agorafobi özetle açık yerlerde bulunmaktan korkmak anlamına gelir. Bu fobiye sahip kişiler açık alanlarda bulunduğunda başlarına bir şey gelmesinden korkar. Zaman içerisinde ciddileşen vakalarda hastaların evden dışarı çıkmamaya başladıkları görülmektedir. Kalabalık içinde sıkışıp kalmak, kontrolünü kaybetmek, düşmek, bayılmak gibi durumlarla karşılaşırlar. Evden çıkmak durumunda kaldıklarında, bulundukları yerlerden en çabuk nasıl kaçabilirler onu hesaplarlar, örneğin tiyatro salonunda çıkış kapısına en yakın koltuğu alırlar.

Mageirocophobia – Yemek Pişirme Fobisi

Yunanca yemek yapma yeteneği anlamına gelen “mageirokosdan” kelimesinden gelir bu korkunun ismi. Kendilerini yemek yapmakta yeteneksiz gördüklerinden mütevellit, diğer yemek yapan insanları görünce korkuya kapılırlar. Aslında bu korkunun temeli yetersizlik hissidir. Zaman içerisinde bu vaka, yalnız yaşayan kişilerde yetersiz beslenmeden dolayı aşırı zayıflamaya yol açabilmektedir. Tuhaf fobiler listesinde yer almaya hak kazanmış değil mi bu fobi?

Nomofobi – Cep Telefonundan Uzak Kalma Korkusu

Konuyu detaylı okumak için tıklayın: Nomohobia Nedir

https://www.shallwe.com.tr/nomophobia-nedir/

Venüstrafobi – Erkeklerin Güzel Kadınlardan Korkması

Konuyu detaylı okumak için tıklayın: Erkeklerin yaşadığı bir korku: Venüstrafobi Nedir?

https://www.shallwe.com.tr/venustrafobi-nedir/

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu