Seyahat

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek eşsiz şehir Trabzon. Trabzon’a gidip Sümela Manastırı, Uzun Göl, Trabzon Kalesi, Vazelon Manastırı ve daha bir çok tarihi, doğal güzellikleri görmeden dönmeyin.

Trabzon Gezilecek Yerler tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek eşsiz şehir Trabzon. Trabzon’a gidip Sümela Manastırı, Uzun Göl, Trabzon Kalesi, Vazelon Manastırı ve daha bir çok tarihi, doğal güzellikleri görmeden dönmeyin…

Sümela Manastırı

Tarihin en eski yapılarından biri olan Sümela Manastırı. Zigana dağı eteklerine kurulmuştur, doğa bakımından oldukça zor bir yere yapılmıştır. Manastırın dibinden Meryem ana deresi akmaktadır. Sümela Manastırını Hristiyanlar tarafından değerli kılan en önemli nokta ise H.Z. Meryem resmidir.

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon Gezilecek Yerler’de sıra Ayasofya Müzesine geldi. Ayasofya yüzyıllar boyunca şehri ziyarete gelen seyyah ve araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon’u fethini takiben yapı, camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur. 28 Haziran 2013 Cuma günü vakit namazının kılınmasıyla 52 yıl sonra yeniden Müslümanların ibadetine açılmıştır.

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Kalesi

Kale şehrin en yüksek tepesine kurulmuş. Deniz’den gelebilecek olan saldırıları önlemek amacıyla inşa edilen Trabzon Kalesi Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Trabzon Gezilecek Yerler

 

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırının tam olarak ne zaman inşaa edildiği bilinmese’de M.S. 270 yılında kurularak İncil’deki  Vaftizci Yahya Peygamber’e adandığı söylenmektedir. Vazelon Manastırı Trabzon’un önde gelen tarihi ve turistik yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Trabzon Gezilecek Yerler

 

Uzungöl

Uzungöl T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm merkezi olarak belirlenmiştir. Yerli ve yabancı birçok turistin tercih ettiği Uzungöl’de Doğa yürüyüşü ve Yamaç paraşütü gibi Aktivitelere’de katılabilirsiniz.

Trabzon Gezilecek Yerler

 

Çal Mağarası

Trabzon Gezilecek Yerler de sıra dünyanın en uzun 2. mağarası olma özelliğine sahip olan Çal Mağarasına geldi. Dikitleri, Sarkıtları, Deresi, Şelaleleri ve Göletleri ile görülmeye değer bir yer Çal Mağarası. Deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte bulunan mağara rahat bir hava hareketi bulunduğu için astım ve sinüzit rahatsızlığı olanlara iyi geldiği söyleniyor.

Trabzon Gezilecek Yerler

Boztepe

Trabzon’a gelip Boztepe’ye çıkmadan olmaz şehri kuş bakışı görmek istiyorsanız buraya geleceksiniz. Boztepe’ye gelenlerin büyük bir kısmı sabah güneşin doğuşunu izlemeye geliyor, kimleri de güneşin batışını izlemeye geliyor. Trabzon manzarasının fotoğrafını çekmek isteyenler için’de bulunmaz fırsat.

Trabzon Gezilecek Yerler

Budapeşte’de Gezilecek Yerler 

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. En çok merak ettiğim ve gitmek istediğim yerlerin nerdeyse başında geliyor. Tavsiyelerinizi kesinlikle dikkate alıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu