Hayata Dair

Toraja Halkı Ve Gelenekleri – Ölüleriyle Aynı Evde Yaşıyorlar!

Endonezya yerlilerinden Toraja halkı ilginç bir geleneğe sahip. Sevdiklerini gömmeyen halk, onlarla birlikte yaşayıp günlük hayatlarına devam ediyorlar.

Bu başlık sizi çekti ve içeriğine girdiyseniz ilginizi çekebilmişiz demektir. Haberimizi okuduktan sonra aşağıda bulunan videoyu da izlemenizi tavsiye ediyoruz!

Toraja halkı ve ölü gömmeme gelenekleri

Endonezya’da yaşayan Toraja halkı yakınlarından, ailelerinden sevdikleri biri öldüğü zaman onları gömmüyor. Evlerinin içerisinde gömmedikleri ölüleri ile birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Endonezya’nın kuytu bir kasabası olan yerde, akıllara durgunluk veren bu gelenekleriyle insanları hayrete düşürüyor.

Sulawesi Adası’na bağlı bu küçük kasabada sevilen ölüleri gömmemek, halk tarafından “ölüye saygı” olarak değerlendiriliyor.

Toraja Halkı Ve Gelenekleri - Ölüleriyle Aynı Evde Yaşıyorlar!
Toraja Halkı Ve Gelenekleri – Ölüleriyle Aynı Evde Yaşıyorlar!

Saygı ve sevgi sebebiyle…

Toraja halkının cesetlerle birlikte yaşıyor olması, birçok kişi tarafından korkutucu bulunsada, onların geleneklerine göre bu büyük bir saygı ve sevgi göstergesi olarak kabul ediliyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Anadolu’da Ölü Gömme Gelenekleri

Halkın varoluşundan beri devam eden bu gelenekte, kasabada yaşayan ve sevilen insanlar gömülmüyor. Halk, ölen kişileri giydiriyor ve eşyalarını da yanlarına bırakıyor.

Ölülerini gömmek isteyen bazı aileler ise, “kaya mezarlığı” adı verilen bu yerde ölülerini sergilemeyi tecih ediyorlar.

Toraja Halkı Ve Gelenekleri - Kaya Mezarlığı
Toraja Halkı Ve Gelenekleri – Kaya Mezarlığı

Sulawesi Adası’na bağlı olan bu kasabada, ölülerine saygılarından dolayı onları gömmeyen ve evlerinde sanki yaşıyorlarmışcasına baktıkları kişilere yemek bile bırakıyorlar. Bizleri daha da şaşırtan ya da “yok artık daha neler!” dedirten bir diğer şey de şu; örneğin gömülmeyen ve bir cesetle yaşanılan evde çocuklar gürültü yaparlarsa, “Büyükbaba/Büyükanne uyuyor, gürültü yapmayın!” diyorlarmış.

Vücut temizliği nasıl oluyor?

Toraja halkı, gömmedikleri ölülerine yemek verip giydirdikleri gibi vücut bakımlarına da önem veriyorlar. Ölülerin çürüme hızını en aza indirmek ve yaydıkları kokuyu azaltmak için ölülerini her gün kimyasal bir sıvı ile yıkayıp, temizliyorlar.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Tövbe yarabbim. Tamam geleneklere saygımız sonsuz ama bu nasıl bir gelenek korkudan ölürüm ben yaa :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu