ModaTarih

Topuklu Ayakkabı Tarihi

Günümüzde feminenliğin simgesi olan topuklu ayakkabı tarihi hakkında ne biliyorsunuz? Eminim bunu öğrenince çok şaşıracaksınız! Topuklu ayakkabılar denince hepimizin aklına zerafet ve seksilik geliyor. Peki bu ayakkabılar geçmiş tarihte neden kullanılmış biliyor musunuz?

Topuklu Ayakkabı Tarihi

Zerafetin, feminenliğin ve seksiliğin simgelerinden biridir topuklu ayakkabı. Kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Peki bu ayakkabıların ortaya çıkış hikayesini biliyor musunuz? Kadınların hiç giymediğini söylesek?

Erkekler için üretilmiş

Evet, yanlış duymadınız! Kadınlar için zerafet simgesi topuklular  ilk önce erkekler için yapılmış. Bununla ilgili net tarih bilinmiyor.  Ama topuklu ayakkabıların ilk olarak askerler tarafından kullanıldığı düşünülüyor. Kimi kaynaklara göre İran, kimi kaynaklara göre Romalı askerler ilk kullanmış. At sürerken ayaklarını üzengide tutabilmek için giymeye başlamışlar. Günümüzde hala kovboy çizmeleri topuklu şekilde kullanılıyor.

Öte yandan yapılan bazı araştırmalar, tarlada çalışan erkeklerin de ayakkabıları topuklu kullandığını söylüyor. Kasaplar yerdeki kanlardan korunmak için topuklu ayakkabı giymeye başlamış. Bu şekilde kullandığı da daha sonradan ortaya çıkan bilgiler arasında.

Askerlerden sonra erkeklerde topuklu ayakkabı giymek oldukça fazlalaştı. Zaman geçtikçe topuklu ayakkabı Avrupa’ya da iyice yayıldı. Aristokratlar giymeye başladı. 17. yüzyılın ortalarından itibaren ise ayakkabıların topuklu olması kadınsı niteliklerle ilişkilendirildi. İyi ki böyle nitelendirilmiş. İlk kim kadınsı nitelendirdiyse çok iyi yapmış. Zamanla bir kadın giyimine dönüştü. Şu an şöyle bir düşünüyorum da iyi ki kadınsı olarak nitelendirilmiş. En güzel aksesuarımızı hala erkeklerin kullandığınızı düşünebiliyor musunuz? Ben düşünemiyorum

Kalın ayakkabılardan stilettolara

20. yüzyılın ortalarına kadar ince topuklu ayakkabılar piyasada yoktu. Topuklu ayakkabılar daha kalın görünümdeydi. O zamana kadar kadınlar ince topuklu ayakkabılardan mahrum kalmış. 2. dünya savaşından sonra ise ‘stilettolar’ ortaya çıktı. Deyim yerindeyse bir moda akımı yaşanmaya başladı. Fakat o dönemlerde stilettoların sivri topuklarının zemine zarar verdiği söylendi. (Hayır yani bu ne alaka neden güzelim stilettolarımız yer zeminlerine zarar versin) Kurumsal ve kamu alanlarında giyilmesi yasaklandı.

1980’lerden sonra bu yasak da ortadan kalktı. Kadınlar için zerafetin, feminenliğin ve seksiliğin simgesi olan stiletto modelleri en sevilen topuklu ayakkabı modeli oldu. Günümüzde hala en çok sevilen topuklu ayakkabı modelidir.

 

Topuklu Ayakkabı Çeşitleri – Topuklu Ayakkabının Tarihçesi

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Bende roma olarak biliyordum.. Her zaman gereksiz buldum keyif alarak giydiğimi söyleyemem, gerci uzmanlar ayak saglıgı bakımından babet yerine topuklu oneriyor tabi önce yürümeyi bilmek lazım keyifli Bi içerik olmus

  2. Yasaklanması kısmını bende anlayamadım saçma yani ne güzel giyiyoruz alla alla gerçi saçmalık demişken erkeklerin giymesini söylemeyi unuttum gözümde canlandırıncq bile bir değişik oldum neyse yinede iyiki bulunmuş Ya hiç keşfedilmeseydi ?

  3. Şimdilerde ise sistemin kadınlar üzerinde siş görünüş, moda VS bir baskısı olarak görüyorum iş alımlarında bile etkisi büyük sadece bir insan sömürüsü :D kendilerine göre şekillendirmek ten başka bir şey değil

  4. topuklu ayakkabı giymeyi bir türlü başaramıyorum. rahatlığıma aşırı düşkünüm. hep spor ayakkabı giyebilsek keşke

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu