Moda

Topuklu Ayakkabı Çeşitleri – Topuklu Ayakkabının Tarihçesi

Topuklu Ayakkabı M.Ö ‘lerine dayanan bir çok belgeye rağmen topuklu ayakkabının tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat  topuklu ayakkabının yaygınlaşmaya ve kullanılmaya başlamasını ihtiyaç doğrultusunda tetikleyen olay ise 1533 yılında yaşanmıştır. Peki O tarihte ne oldu ?

Dişiliğin Göstergesi Topuklu Ayakkabıların Tarihçesi

Topuklu ayakkabıların tarihi

1533 yılında Floransa’nın ünlü ailelerinden olan Medicis’lerin kızı Cetherine de Medicis ufak tefek bir kızdır ve bir dük ile evlenecektir. Oldukça görkemli bir tören olması beklenen düğünde Cetherine’ in de oldukça görkemli gözükmesi istenmektedir. Ailesi ise bu sorunu çözmek için  çok fazla kişiye başvurmuştur. Rivayete göre çözümü Leonardo Da vinci bir topuklu ayakkabı tasarlayarak  bulur. Cetherine’nin düğününde görünüşünden etkilenen kadınlar ise onu taklit etmeye başlamıştır. Fakat o dönemde çok pahalı olan ve işçi sınıfı gözünde kullanışsız olarak görülen topuklu ayakkabı  bir statü göstergesi olmuştur.

12 cm. Topuklar

XIV. Louis zamanında ise topuklular 12 cm lik boylarda hem erkekler hemde kadınlar arasında popüler olmuş hatta savaş minyatürleri içinde de yerini almıştır.

1600 lere kadar popülaritesini kaybetmeyen topuklular, Chopines ismiyle bilinen ve sadece asillerin giyebilidği ahşap 60 cm lik ayakkabılar haline gelmiştir.

1789 Fransız devrimi ile Napolyon un toplumsal sınıf farkını ortadan kaldırmak için topuklu ayakkabıları yasaklaması ile popülaritesini kaybeden topuklu ayakkabılar  yerini düz taban ayakkabılara bırakmıştır.

topuklu ayakkabı çeşitleri

1850 yıllarında modanın gündemine oturan topuklu ayakkabılar 1950’li yıllara kadar genel olarak 5 cm altında kullanılmıştır ancak, bu tarihten sonra dönem kadınları Marilyn Monroe’nun “Sivri Topuklu” ayakkabıları ile tanışarak moda tarihini değiştirmişlerdir.

1533 lerde önem kazanan şıklık göstergesi topuklu ayakkabılar günümüze kadar  trendlerin etkisi ile değişik biçimlere ve sitillere tabi tutulmuştur.

topuklu ayakkabı tarihi

Topuklu Ayakkabı Çeşitleri

Stiletto Ayakkabı : İnce, zarif ve uzun topukları olan bir ayakkabı çeşididir. Eski gibi gözüken ama hem eskiyi hem moderni yansıtan oldukça fazla talep edilen bir çeşittir.

Kedi Topuklu : Küçük bir topuğu bulunan oldukça zarif, tıpkı bir kedi yavrusu patisini andıran ayakkabı çeşididir.

Lita Topuklu : Ahşap topuklu ayakkabı çeşitlerine verilen isimdir.

Makara Topuklu : Topuk kalın başlar, sonra incelir sonra tekrar hafif kalınlaşır.

Takunya Ayakkabı : Geçmiş dönemlerde kullanılan takunya türü ayakkabının modernize edilmiş halidir.

Mantar Topuklu : Alt kısmı mantar dediğimiz malzemeden yapılır ve genellikle kalın tabanlıdır.

Kama Topuk, İskarpin, Apartman Topuk, Dolgu Topuk, Pump, Platform Topuk, Katır Sandalet diğer topuklu ayakkabı modelleridir.

 

Yazan: Gözde Çiftci

İlkbahar Yaz Modası 2019

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Benim korkulu rüyam :((
    Çok fazla rahatına düşkün olarak ben daha az kullanıyorum topuklu ayakkabıları ama inanılmaz şık ve zarifler :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu