Gündem

Topkapı Sarayı Mumyası

Osmanlı sarayında paniğe yol açan ve padişah Abdülhamid tarafından Yıldız Sarayı’ndan sürgüne gönderilen Topkapı Sarayı Mumyası hikayesi ve ilk fotoğrafları yazımızda.

Topkapı Sarayı Mumyası

Topkapı Sarayı Mumyası Kime Ait?

Bir çocuğa ve bir timsaha ait olan iki başlı Antik Mısır mumyası, Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid’in emriyle sürgün edilmesinden 100 yıldan fazla bir süre sonra,  ilk defa 6 Temmuz 2018’de fotoğraflandı. Türk yetkililer geçtiğimiz günlerde bir gazetenin, İstanbul Topkapı Sarayı’nda tutulan tek mumyanın fotoğraflarını çekmesine izin verdi.

Sıra dışı görünümü ve ilginç hikâyesine rağmen, Topkapı Sarayı mumyası, Sidon Kral Tabnit gibi nispeten daha önemli tarihsel figürlere ait İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde tutulan altı başka mumyadan farklı olarak halkın gözünden uzaktı.

Gazeteye konuşan Türk uzmanlara göre Topkapı mumyası, tanımlanamayan eski bir Mısır prensesinin başı ile Nil timsahının başı ve gövdesinden oluşuyordu.

Efsaneye göre, Firavun Mısır’ının prensesinin Nil’deki bir timsah tarafından öldürüldüğünü ve zamanın yöneticilerinin, iki bedeni, bir timsah olarak, sonraki yaşamda yeniden dirileceği inancıyla birleştirmeye karar verdiğini söyleniyor.

Topkapı Sarayı Mumyası

Mumyanın Osmanlı Sarayındaki Hikayesi

1800’lü yılların ortalarında Osmanlı padişahı Abdülaziz döneminde Mısır’dan Türkiye’ye getirildi. Sultan II. Abdülhamid’in resmi konutu olan Yıldız Sarayı’nda saklanmış, sultanın emriyle eski saray olan Topkapı Sarayı’na sürgün edilmiştir.

Türk tarihçi İbrahim Hakkı Konyalı, 1950’lerde mumya hakkında bir anekdot yazdı. Konyalı’ya göre, Mısır’dan getirilmiş, bir prensese ait olduğu düşünülen mumya sebebiyle, Yıldız Sarayı sakinleri korku dolu bir gece yaşadı.

Saray kompleksinin şeker deposundan gelen gürültülere uyanan saray halkı, mumyanın kafasını çuvalların üstünde bulduğunda bir gece çok korktular. Tarihçi Konyalı’ya göre bu olay, taleplerini reddeden sarayın şeker üreticilerinden Emin Ağa’dan intikam almak isteyen saray memuru Hacı Süleyman’ın yaptığı bir şakaydı.

Hacı Süleyman Ağa, gece yarısı saray halkı uyurken mumyanın bulunduğu odaya gitmiş, tabutu açıp mumyanın başını almış, şekerhaneye gelmiş ve orada bulunan güğüm, teneke ne varsa olağanca gürültü yaparak her şeyi yerlere yuvarlamış ve hemen koğuşa gidip yatmış.

Saraydaki panik gecesinde Hacı Süleyman, herkese istediği şekerleri vermesi halinde mumyadan kurtulabileceğini söyledi. Saray yönetimi Hacı Süleyman’ın bu teklifini kabul etti ve Hacı Süleyman şeker çuvallarının üzerine koyduğu başı alıp soğuk odada tutulan mumya bedenine geri koydu.

Tarihçi İbrahim Hakkı Konyalı’ya göre, Hacı Süleyman istediği şekerleri aldı ve mumya sultan tarafından saray sakinlerini rahatlatması için Topkapı Sarayı’na sürgüne gönderildi.

Uzun seneler Harem deposunda kalmış olan mumya, eski müze müdürlerinden Tahsin Öz tarafından envantere geçirilmiştir.

Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Su Projesi

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu