in ,

Tomoko Uemura: Can Pazarında Bir Can

tomoko uemura: can pazarında bir can

Tomoko Uemura adını eğer Minamata Felaketi: Vahşeti Yaşayanlar başlıklı yazımı okuduysanız mutlaka anımasayacağınızı düşünüyorum. Orada da söz verdiğim gibi onun öyküsü ayrıca anlatmaya değer bir öykü. Çünkü kendisi Minamata’nın yüzü olmuş bir mağdur. Bu yazımda söz verdiğim gibi onun acıklı öyküsüne değineceğim.

Tomoko Uemura

Hatırlayacağınız üzere Minamata’da on yıllar boyunca atık cıvanın denize dökülmesi sonucu binlerce kişinin tarif edilemez bir ızdıraba mahkum edildiğini anlatmıştım. Hatırlamayan veya bilmeyen var ise yukarıya bıraktığım bağlantıdan ulaşabilirler. Ancak burada yalnızca ondan bahsetmeyeceğiz. Olayı dünyaya adeta haykıran bir fotoğrafçı olan Shisei Kuwabara ve fotoğrafçılığın dev ismi Eugene Smith de bul olayın kahramanlarıdır.

Shisei Kuwabara

Öncelikle Shisei Kuwabara’dan başlamak daha iyi olacak. Shsei Kuwabara, 1960 yılından itibaren Minamata’yı fotoğraflamaya başlamıştır. Gördükleri karşısında o kadar etkilenmiş ki, 1962 yılında yüzlerce fotoğraftan oluşan bir koleksiyonla Minamata üzerine sergi açmış ve ödül almıştır. 1965 yılında bu konuda bir kitap yazmış ve tam 40 yıl boyunca fotoğraflamaya ve Minamata’da yaşananları duyurmaya kendisini adamıştır.

Eugene Smith ve Tomoko Uemura

İşte asıl konu… Eugene Smith de tıpkı Shisei Kuwabara gibi bir fotoğrafçı. Karısı Japon asıllı olduğundan 1971 yılında Japonya’a bir seyahat gerçekleştiriyor. İşte olay burada kopuyor. Smith, Minamata konusunda mağduriyetin bu denli büyük olmasına karşın yetkililerin hiçbir şey yapmamasına köpürüyor adeta. Burada yaşanan dramı dünyaya duyurmak için var gücüyle uğraşmaya başlıyor. Mesleğini de bu minvalde oldukça etkin kullanan bir isim zaten.

Smith, fotoropörtaj için sıkı bir hazırlık yaptı. Sadece dört ay boyunca insanların kendisine güvenmesi için uğraştı. Felaketin nesilleri nasıl perişan ettiğini daha iyi vurgulamak için sakat kalmış çocuğuyla ilgilenen ebeveyn teması oluşturmaya çalıştı. Nitekim bunu başardı da… Tomoko’nun annesi olan Ryoko’nun müsaadesini aldı. Tomoko, daha anne karnındayken maruz kalmıştı cıva zehirlenmesine ve maalesef engelli doğmuştu. Bir Aralık günü anne Ryoko, Tomoko’yu banyo yaptırırken onları fotoğrafladı Smith. Öylesine güzel bir şekilde çekilmişti ki, felaketi özetliyordu adeta. Siyah beyaz fotoğrafta Ryoko ve Tomoko ışığın geliş açısıyla parıldıyordu. Tomoko, gözleri görmese de göğe doğru bakıyor annesi ise ona şefkatle bakıp banyo yaptırıyordu. Fotoğraf, Minamata’da yaşananlar hakkında her şeyi anlatıyordu adeta. Pek çok aktivist Minamata için harekete geçmiştir. Banyosunda Tomoko adlı bu çalışma, ailenin izniyle pek çok galeride sergilenmiş ve insanlara Minamata’da yaşananları anlatmıştır.

Son Not

Aslında burada yazdıklarım trajediyi anlatmak için yeterli değil. Ancak kapağa koyduğum fotoğrafa bakarak ne söylemek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Eugene Smith, Minamata için eylem yaptığı sırada kendisine şiddetle müdahale edilmiş, bunun sonucunda bir gözünü kaybetmiştir. Aldığı darbelerin etkisi ise 1978 yılında ölümüne kadar sürmüştür. NOT: Burada ve Minamata Felaketi’ni anlattığım yazımdaki bilgiler için başlıca faydalandığım kaynak Prof. Dr. Hakan Yaman’ın Minamata: Bir Kentin Trajik Öyküsü adlı makalesinden alınmıştır. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle kıymetli okurlar. Şimdilik hoşça kalın…

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elma Kesme Teknikleri

Elma Kesme Teknikleri Nelerdir?

Uyku Alışkanlıkları

Uyku Alışkanlıkları Nasıl Değiştirilir? – İyi Uyumanın Yolları