Seyahat

Titus Tüneli

  • 2014 senesinde UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yerini alan Titus Tüneli , yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Hatay’da bulunan Titus Tüneli‘nin önemi ve özellikleri nelerdir? Bu soruların cevapları ve Titus Tüneli hakkında merak edilenler yazının devamında.

Titus Tüneli Kim Tarafından, Ne Zaman Yaptırıldı?

Titus Tüneli günümüzde Hatay şehrinin Samandağ ilçesinde yer almaktadır. Peki neden yapıldı Titus Tüneli? Saldırılara karşı yapılan bir kaçış noktası mıydı? Yoksa sadece imparatorun kendi ismini yaşatmak adına bırakmak istediği bir eser miydi? Bunların hiç birisi değil.

Titus Tüneli Roma imparatoru Vespasian Flavius Titus tarafından, M.S. 1. Yy.da yaptırıldı. Esasında yapımına başlandı diyebiliriz. Zira, Vespasian tarafından M.S. 69’da yapımına başlanan tünel, oğlu M.S. 81 senesinde oğlu ve halefi olan Titus tarafından tamamlandı.

Peki Titus Tüneli Neden Yapıldı?

Hatay şehrinin Samandağ ilçesi dahilinde, üzerinde Çevlik mahallesinin kurulu olduğu ilçenin 5 km kadar kuzey bölgesinde bulunan yamaçların denize hakim olduğu dağlık alanda yer alır Titus Tüneli.

Tünel, I. Selevkos Nikator’un kurduğu, kurucusunun ismiyle anılan tarihi Nikator kentinin liman bölümüne bakar. Nikator kenti, dağdan akmakta olan derelerin hemen ağzında yer alır ve iç liman olarak kullanılmıştır.

Roma imparatoru Vespasian Flavius Titus, Nikator kentinin etrafından dolanarak derelerden gelen akıntının yönünü değiştirebilecek bir tünel inşa edilmesini emretti. Tüneli inşası M.S. 69’da başladı, oğlu ve halefi Titus tarafından M.S. 81’de tamamlandı. Tünelin inşasında çalışanlar köleler ve Roma lejyonları idi.

Tünelin tamamı, dağın içerisinde oyulmuştur, 1.380 metre uzunluğundadır. Yüksekliği 7 metre, genişliği 6 metredir.  Tünelin üst tarafında bazı noktaları kapalıdır. Lakin bazı yerlerinde açıklıklar bulunur. Güneşli havalarda, özellikle öğle saatlerinde güneş ışınları dik gelerek yansır ve muhteşem bir görüntü ortaya çıkar.

Beşikli Mağara

Beşikli Mağara, tünelin deniz tarafında bulunan girişine göre sağ tarafında, 100 metre civarında uzakta yer alır.  Mağara, burada bulunan kaya mezarlarının en ünlü olanlarından ve en genişi olanıdır. Mağaranın içerisinde 12 adet mezar bulunur. Her bir mezar, diğerinden bir duvar ile ayrıdır. Mezarlara taş merdivenler ile inilir.  Beşikli Mağara denmesinin sebebi, kaya mezarı alanında bulunan en büyük çukur olmasıdır.

Titus Tüneli’nin içerisinde bazı yerlerde kayaların bulunması sebebiyle sonuna kadar gitmek zahmetlidir. Bunun için Samandağ Kaymakamlığı, bir yürüyüş yolu yaptı, şu an daha rahat gezilebilmekte.

Antakya Gezilecek Yerler tavsiyelerimizi okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Nefis bir yazı. Başından sonuna kadar okudum. Oralara gitmiş o yapıyı deneyimlemiş olmak bu yazıya başka bir anlam katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu