SeyahatTarih

Titüs Tüneli: Roma’nın Çılgın Projesi

Ülkemizin bereketli toprakları tarih açısından da oldukça zengindir. 2 bin yıl önce dağı delen Romalı köleler, bizlerin gezip görmesi ve geçmişte neler yaptıklarını belgelememizi bekliyor. Bugün sizlere Titüs Tüneli ile ilgili bilgiler vereceğim. 

TİTÜS TÜNELİ: ROMA’NIN ÇILGIN PROJESİ

Ülkemizin dört bir yanında paha biçilmez tarihi eserlerimiz var ve bunlar çok ama çok değerliler. Turizme ciddi anlamda katkı sağlayan topraklarımızdaki saklı tarihe sahip çıkmamız ve onları gelecek kuşaklara taşımamız çok önemli. Bunlardan bir tanesi de Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan Titus Kaya Tüneli’dir.

Bir Roma mühendislik harikası olan Titus Tüneli’ni farklı ve benzersiz kılan en önemli özelliği esirlerin tamamen el emeğiyle şekillendirmesidir. Sadece çekiç ve murç yardımıyla dağı oyarak açılan bu tünelin yapımı yüz yılı aşkın sürmüştür. ‘Elle yapılan dünyanın ilk tüneli’ olma özelliğine sahiptir. Milattan Sonra 69 yılında Roma İmparatoru Vespesian tarafından yaptırılmaya başlanan Titus Kaya Tüneli; 1380 metre uzunluğunda, yaklaşık 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindedir ve 130 metresi dağın oyulmasıyla inşa edilmiştir.

ÇILGIN PROJE

Ferhat’ın dağları delmesi belki bir efsanesidir ama Romalı bin köle ve esirinin yaptığı bu tünel bir gerçektir. Milattan sonra 69 yılında Roma İmparatoru olan Vespasian, limanı tehdit eden sel sularının yönünü değiştirmek için “Çılgın bir proje”yi hayata geçirir. Sel sularını, limanı tehdit etmeyecek şekilde, başka bir yere akıtmak için kanal inşasına başlanır ve kentin kuzey batısında, kuzey-güney doğrultusunda akan dere, doğal yatağından 90 derece saptırılarak uysallaştırılır.

Musa Dağı Deliniyor

Ellerinde sadece çekiç ve murç olan bine yakın köle inanılmazı gerçekleştirmek için çalışmaya koyulur. Ancak kanalın önünde dev bir engel gibi duran Musa Dağı’nı köleler delmeye başladığı sırada Vespasian ölür ve onun yerine oğlu Titus Flavius Vespasianus 79 yılında Roma tahtına oturur. Kanalın yapımını da Titus sürdürür. Tam 10 yıl sonunda Musa Dağı’nın eteklerindeki kayaların delinmesi tamamlanır. Tünelin girişinde bulunan kitabedeki yazıda “DIVVS VESPASIANVS ET DIVVS TITVS” ifadesi yer alır. Statü simgesi olan “divus” (ilahi-tanrısal) sıfatı Vespasian ve Titus için kullanılmıştır.

titus-tuneli-roma-kaya-mezarlari

UNESCO Geçici Listesinde

Titus Tüneli, 2014 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı, bu dünyanın ilk el yapımı tüneli için yeterli ancak mutlaka UNESCO’ nun Kalıcı Listesi’ne girmesini sağlamak için çalışmalara başlamak gerekir. Titus Tüneli’nin hemen yakınında kaya mezarları da bulunmaktadır. Bu mezarlar birbirinden duvarlarla ayrılmıştır. Kaya mezarı alanında bulunan en büyük çukursa “Beşikli Mağara” olarak bilinir. Diğerlerine nazaran daha gösterişli olan ve farklı yapısıyla dikkat çeken Beşikli Mağara’nın içerisinde Roma dönemine ait çokça mezar bulunmaktadır.

Sardes- Paranın Basıldığı Yer

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Hataya ladar gidip burayı bilmediğim için görememek :( arrık öprenmiş oldum. Tşk. Shall we

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu