in

80 Ülkeye Tıbbi Yardım

80 ülkeye tıbbi yardım

80 ülkeye tıbbi yardım ve çeşitli destek malzemelerinin ulaştırıldığını belirten Çavuşoğlu, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) tarafından video konferans aracılığıyla düzenlenen toplantıda Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, program esnasında Türkiye’den çok sayıda devletin yardım talebinde bulunduğunu belirtti.

80 Ülkeye Tıbbi Yardım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun DEİK programı sırasında yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin coronavirüs ile mücadelesinde yaptığı fedakarlıklara değindi. Bakan Çavuşoğlu dünya ülkelerinin büyük çoğunluğunun Türkiye’den tıbbi malzeme talebinde bulunduğunu, şimdiye kadarsa 80 ülkeye bu malzemelerin ivedilikle gönderildiğini belirtti. Türkiye’nin bu çabasının önemine dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu ayrıca ülke olarak yapılan yardımlarla Türkiye’nin bu süreçte fedakarca davrandığını vurguladı. Ayrıca dünya üzerindeki ülkelerin üçte ikisinden bile fazlasının yardım konusunda Türkiye’ye başvurmasının Türkiye’nin uluslararası düzeyde ne derece güvenilir olduğunu gösterdiğini belirtti. Diğer yandan Türkiye’nin bu hamlesinin önyargıları yıktığını ve özellikle yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına karşı sergilenen olumsuz tavırların azaldığının da altını çizdi.

Serbest Ticaret Vurgusu

Bakan Çavuşoğlu salgının ekonomiye olan etkilerini de değerlendirdi. Türkiye ekonomisinin dış ticaret ağırlıklı olmasından dolayı serbest ticaretin sürdürülmesini, ülkelerin birbirleriyle ambargo uygulamadan ticaret etmesini ve kargoların sorunsuz bir şekilde aktarımının sağlanmasını belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu alanda da desteğinin sürdüğünü açıkladı. Bu konuda G20, BM, Türk Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi pek çok platformda alınan kararlarda Türkiye’nin öncülük ettiğinin de altını çizdi.

Turizmde Atılım

Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’nin turizmde lider olabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak çalışma yürütüldüğünü belirtti. Bu konuda 70 ülkeye işbirliği mektubu gönderildiğini de ifade etti. Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerin ilgili bakanlıklarıyla görüşmeler gerçekleştirildiğini, Schengen Bölgesi’ne vizesiz seyahatin başlaması için çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Salgından Sonraki Sürece Entegre Olunmalı

DEİK programında konuşan Bakan Çavuşloğlu salgın nedeniyle oluşan durumun kimsenin elinde olmadığını ifade etti. Bu nedenle Türkiye’nin özellikle yakın coğrafyalardaki ülkelerle işbirliği için hazır olduğunu da belirtti. Bakan Çavuşoğlu Avrupa’daki tedarik zincirine Türkiye’nin de dahil edilmesinin gerekli olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının tedarik zincirleri üzerinde büyük bir baskıya neden olduğu ve iş gücü maliyetinin de yükseldiği ifade edildi. Son olarak Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin salgın sonrası oluşacak ortamda fırsatlardan istifade etmesi gerektiğini aktardı.

 

Normalleşme Süreci İle İlgili Uyarılar

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

terazi burcunun en etkin 10 özelliği

Terazi Burcunun En Etkin 10 Özelliği

Sosyal mesafe

Sosyal Mesafe Hiçe Sayılıyor!