in

Tıbbi Maskeler Nasıl Kullanılır?

tıbbi maske

Tıbbi maskeler daha çok cerrahi maskeler olarak bilinir. Genellikle sağlık uzmanları tarafından kendilerini ve diğerlerini havadaki bulaşıcı hastalıkların, vücut sıvılarının ve partikül maddenin yayılmasından korumak için kullanılırlar.  Kötü bir hastalık salgını sırasında, sağlık departmanları halkın kendilerini korumak için cerrahi maskeler takmasını önerebilir. Bu maskeler genellikle hem ağzınızı hem de burnunuzu tamamen kaplayacak şekilde tasarlanmıştır.

Tıbbi Maskeler Nelerden Korur?

Tıbbi maskenin sizi neye karşı koruduğunu anlayın. Tıbbi veya cerrahi maskelerin hem ağzınızı hem de burnunuzu kaplaması amaçlanmıştır. Büyük partikül damlacıklarını, sıçramaları, spreyleri ve sıçramaları engelleyebilen malzemelerle tasarlanmıştır – hepsi size zararlı olabilecek virüs veya bakteri içerebilir.

Tıbbi Maskeler ve N95 Arasındaki Fark Nedir?

Tıbbi maske ile N95 solunum cihazı arasındaki farkı bilin. Bir N95 maskesi, sağlık uygulayıcıları tarafından çok küçük parçacıkların% 95’ini engellemek için kullanılan bir cihazdır. Tıbbi maskelerin aksine, N95 solunum maskeleri yüzünüze ve cildinize daha güvenli bir şekilde oturur ve havadaki partikülleri filtreleyebilir.

  • Bir N95 maskesi çok küçük parçacıkların% 95’ini engelleyebilirken – çok küçük 0,3 mikron olarak kabul edilir – zararlı parçacıkların maskeye nüfuz etme şansı hala% 5’tir.
  • N95 maskeleri çocuklar veya sakalları olan kişiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmamıştır.
  • Bazı N95 maskeleri, maskenin içindeki yoğuşma birikimini azaltmak ve kullanıcının daha kolay nefes almasını sağlamak için tasarlanmış bir ekshalasyon valfi ile birlikte gelir. Bununla birlikte, bu maskeler, ekshalasyon valfi filtrelenmemiş (ve muhtemelen kirli) havanın maskeden çıkmasına izin verdiği için steril bir alanın gerekli olduğu durumlarda kullanılmamalıdır.
  • Genel olarak, her tip N95 maskesi, üreticiden maskeyi nasıl takacağınızı ve çıkaracağınızı açıklayan ayrıntılı talimatlarla birlikte gelmelidir. Hem siz hem de hastalarınız için uygun korumayı sağlamak için, bu talimatların – her şeyden önce – takip edilmesi gerekir. Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) ayrıca kullanıcıların N95 solunum cihazlarının nasıl takılacağı ve kullanılacağı konusunda eğitilmesini de gerektirir.

Tıbbı Maske Nasıl Takılır?

Ellerini temizle. Temiz bir tıbbi maskeye dokunmadan önce ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın. Tıbbi maskede kusur olup olmadığını kontrol edin. Kutudan yeni (kullanılmamış) bir tıbbi maske aldıktan sonra, malzemede herhangi bir kusur, delik veya yırtık bulunmadığından emin olmak için kontrol edin. Maskede kusurlar, delikler veya yırtıklar varsa, atın ve kutudan başka bir yeni (kullanılmayan) maske seçin. Maskenin üstünü doğru şekilde yönlendirin. Maskenin cildinize olabildiğince yakın oturması için maskenin üst kısmında burnunuzun etrafına kalıplanabilen bükülebilir, ancak sert bir kenar olacaktır. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce bu bükülebilir tarafın yukarı baktığından emin olun. Maskenin doğru tarafının dışarı doğru baktığından emin olun. Çoğu tıbbi maskenin içi beyaz renklidir, dış kısmı ise bir çeşit renge sahiptir. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce, maskenin beyaz tarafının yüzünüze baktığından emin olun.

Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı 26 İlde Uygulanıyor

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

affetmek nedir? affetmenin yolları nelerdir?

Affetmek Nedir? Affetmenin Yolları Nelerdir?

tomorrowland: festivallerin nirvanaya çıkmış hali

Tomorrowland: Festivallerin Nirvanaya Çıkmış Hali