Gündem

THY Pilot Alımı

İstanbul 3. Havalimanı tamamlandığında sefer sayılarında gerçekleşecek artışlar sebebiyle daha çok pilota ihtiyaç duyacaklarını belirten Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, bu nedenle THY’nin pilot eğitimleri için aday alımlarına başladığını belirtti. THY Pilot Alımı hakkında bilgi yazımızın devamında.

THY Pilot Alımı

THY Pilot Alımı

Türk Hava Yolları, ihtiyaçlarına istinaden yaklaşık 1.000 pilot alımı yapacağını ve öncelikle eğitimin kendi uçuş okullarında verileceğini bildirdi. Türkiye’de farklı uçuş okulları ile anlaşması bulunan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, pilot adaylarını dünyanın farklı yerlerindeki pilot eğitim okullarına da gönderdiklerini belirtti.

Türk Hava Yolları’nda pilot olarak çalışacak kişilerin öncelikle pilot lisansına sahip olmaları gerekiyor ki, bu lisansı almanın ilk şartı da en az 2 yıllık üniversite, yani ön lisans mezunu olmak. THY’nin pilot alımlarındaki hedefi, kendi planlamalarına göre oluyor. THY’nin hem geniş hem de dar gövdeli yeni uçak siparişleri bulunuyor. Yeni havalimanına geçildiğinde artacak olan kapasite ihtiyacına istinaden siparişi verilen uçakları kullanmak için başvuran pilot adaylarının sayısının 80 bine ulaştığı bilgisi verildi.

Dünyanın en çok ülkesine uçma özelliğini elinde bulunduran Türk Hava Yolları’nın 4.500 pilotluk kokpit ekibi bulunuyor.

THY Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, bu sene yetiştirilmek için pilotluk aday adaylığına başvuran, eğitime kabul edilip eğitimi başarıyla tamamlayan adayların hepsini kendi bünyesinde istihdam etmek istediklerini belirtildi.

THY Pilot Alımı

THY Pilot Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Türk Hava Yolları tarafından verilecek pilotluk eğitimi, 18 – 24 ay arasında sürüyor. Bu süre içinde eğitime gönderilen pilot aday adaylarının konaklama ihtiyaçlarının karşılandığı, bunun yanında cüzi bir miktar da olsa maddi destek verildiği belirtiliyor.  Türk Hava Yolları Pilot Akademisi’ndeki eğitimini başarıyla tamamlayan pilot adayları, 2. pilot olarak kokpitteki yerini alıyor.

Pek çok kişinin hem fikir olacağı üzere, dünyanın en güzel ofisinde çalışma imkanına sahip olan pilotluk mesleği, çocukların “büyüyünce hangi mesleği seçeceksin?” sorusuna verdikleri ilk yanıtlardan biri oluyor. Abdulkerim Çay’ın verdiği bilgiye göre, alınacak pilotların maaşları 25.000 TL civarında olacak.

THY Pilot Alımı

THY Pilot Alımı Başvuru Koşulları Neler?

“Türk Hava Yolları Yetiştirilmek Üzere 2. Pilot Aday Adayı Arıyor” ilanının detayları ve başvuru koşullarını öğrenmek için THY sitesindeki ilana bakabilirsiniz.

https://www.turkishairlines.com/tr-at/kariyer/is-ilanlari-duyurular/thy-ao-yetistirilmek-uzere-2-inci-pilot-aday-adayi-ariyor/

“İlan 03.09.2018 tarihi saat 15.00’a kadar yayında kalacaktır. ”

Seçimin Ardından Piyasalar

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu