Sinema

The Midnight Sky Film Analizi

The Midnight Sky Film Analizi başlıklı yazısıyla sevgili dostumuz Alper Ozan IŞILDAK bizler için oldukça doyurucu bir film analizi yaptı. Kendisine bu çalışması için teşekkür ediyoruz. Uzatmadan yazımızla sizi başbaşa bırakıyorum.

The Midnight Sky Film Analizi

Gece Yarısı Gökyüzü –The Midnight Sky
Yönetmen: George Clooney
Senaryo: Lily Brooks-Dalton, Mark L. Smith
Müzik: Alexandre Desplat
Tür: Dram, Bilim Kurgu

Oyuncular: George Clooney, Felicity Jones, Caoilinn Springall, David Oyelowo, Kyle Chandler, Demian Bichir, Tiffany Boone

the midnight sky film analizi

Geçmişin Hayaletleri

Zaman zaman aklıma geliyor. Anı yaşamak iyidir fakat yaşadığımız anda verdiğimiz kararlar yarınımızı ne şekilde etkiler. Bunu hesaplamak her zaman mümkün olamayabilir ve ileri yaşlarımızda tüm bunlar geçmişin birer hayaleti gibi hayatımıza yansıyarak bizi düşünmeye itebilir. İçimizi ısıtacak, yüzümüzü güldürecek veya yine içimizi burkacak şekilde. Film bittiğinde kendimi bunları düşünürken buldum.

the midnight sky film analizi

Umut

2049 yılında dünya, nedeni tam olarak bilinemeyen bir sebepten ötürü iyice yaşanamaz hale gelir. İnsanlar, radyasyonun daha az etkilediği kutup bölgelerine yerleşir fakat güvenli görülen yerlerin de olumsuz etkilenmeye başlamasıyla durum iyice çaresiz bir hal almaya başlıyor. Neyse ki bunun öncesinde ileri görüşlü bir gök bilimci, Jüpiteri’in uydularından biri olan K-23’ün yaşama elverişli olduğuna dair önemli kanıtlar bularak buraya Aether adındaki uzay aracının gönderilmesini sağlıyor. Fakat Aether görevini başarılı şekilde gerçekleştirip burada koloniler kurulabilmesiyle ilgili çalışmalarını tamamlayarak dünyamıza doğru dönüş yolculuğuna geçerken evimiz dedikleri dünyada işler artık bıraktıklarından çok farklıdır.

the midnight sky film analizi

Dünyamız

İyice yaşanamaz hale gelen ortamda kuzey kutup bölgesi boşaltılmış ve bölgede bulunan gözlemevinde tek bir kişi kalmıştır o da Augustine adındaki gök bilimcidir. Uzun zamandır kimseyle iletişim kuramayan karakterimizin yapması gereken çok önemli bir görevi vardır. O da uzay aracı Aether de bulunan ekibe dünyaya dönmemeleri gerektiğini ve burası için her şeyin artık çok geç olduğunu söylemektir. Augustine etrafında gelişen filmde bir süre sonra orada yalnız olmadığını fark eden karakterimize Iris ismindeki küçük kız da katılıyor. Konuşmayan fakat iyi bir dinleyici olan Iris, Augustine’nin yalnızlığına anlam katacak ve onun kendini sorgulamasıyla birlikte görevini gerçekleştirmesinde de yanında olacaktır.

Distopya

İçerik olarak aksiyon-macera arayan izleyicilerin uzak durması gereken film, yakın gelecekte geçen konusunda, bir adamın verdiği kararlar, pişmanlıkları, yaşamındaki dönüm noktaları, yalnızlığı, geçekleştirmesi gereken görevi ile insan türünün devamlılığı konusunda nasıl bir gelecek kurulabileceği hakkında bir film The Midnight Sky. Çok sevdiğim bir oyuncu olarak başrolde de yer alan George Clooney’in aynı zamanda yönetmen koltuğunda çok iyi bir film ortaya çıkardığını söylemek istiyorum. Kuzey kutup dairesinde yansıtılan ıssız ortamın soğukluğu ile burada yaşamanın zorluğu gerçekçi şekilde ele alınıyor ve sizi o atmosfere rahatlıkla sokabiliyor. Augustine karakterine hayat veren George Clooney oyunculuğunu konuşturarak içinde bulunduğu durumu yansıtma konusunda hiçbir sıkıntı yaşatmıyor. Aynı ıssızlık uzay ortamında da kendini gösteriyor. Dünyada aileleri bulunan ama durumları hakkında bilgi sahibi olmayan ekibin kendi içinde yaşadığı dinamikler yeterli ölçüde veriliyor. Görsel efektlerin yüksek kaliteyle bolca kullanılarak sunulmak istenen içeriğe katkıda bulunduğu uzun sahnelerde hem heyecan hem dramı aynı anda yaşıyorsunuz. Tüm bunlar verilmek istenen hikayenin etkisini arttıran unsurlar oluyor.

Netflix için çekilen The Midnight Sky, Lily Brooks Dalton isimli yazarın Good Morning Midnight isimli çok satan romanından uyarlanmış. 23 Aralık tarihiyle Netflix’te yayınlanan filmi herkese tavsiye ederken film bittiğinde ilk paragrafımdaki düşünceleri taşıyacağınızı umuyorum. İyi seyirler.

Alper Ozan Işıldak

 

Love And Monsters Film Analizi

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Kadro çok iyi… Bu aralar filmlere cok sardım güzel bir öneri olmus mutlaka izlicem yine bu tür farklı onerileri de paylaşırsanız sevinirim

  2. Karantinada film arayışı içindeyken güzel bir tavsiye oldu benim için. Film ile ilgili yapılan yorum ve eleştiriler beni daha çok filme çekti. İzleme listemde ilk sırayı aldı.

    Rabia Yorgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu