Tarih

Terracotta Askerlerinin Öyküsü

Terracotta askerleri, günümüze kadar yapılmış arkeolojik keşifler içerisinde en fazla heyecan uyandıran keşiflerden birisi olmuştur. Bizler de bu Terracotta askerleri nedir, kim yapmış, niye yapmış diye birazcık irdeleyelim dedik. Dedik demişken sadece ben dedim diğerleri de kabul etti. Gerçi diğerleri diye bir şey de yok sadece ben varım kendi kendime aldım bu kararı. Üstüme gelmeyin. Neyse… Daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim haydi. Birlikte iki bin küsur yıl öncesinin Çin coğrafyasına doğru şööööölye bir uzanalım.

Terracotta Askerlerinin Öyküsü

Efendim “terracotta” kelimesi “toprak askerler” olarak biliniyor. Önce buradan başlayalım. Yazımıza konu olan şey ise, asker formunda topraktan yapılmış binlerce asker heykeli. Hani burada kastettiğim öyle bir kaç tane heykel değil. Bildiğiniz bir ordu büyüklüğünde, binlerce asker heykelinden oluşan bir eserler topluluğu. 1974 yılında Çin’in Shaanxi eyaletinde bir çiftçi tarafından şans eseri fark edilen eserler, arkeoloji dünyasının en heyecan verici çalışmalarından birisinin başlamasına da zemin hazırlamıştır.

Çin’in İlk İmparatoru

Yukarıda da belirttiğim gibi, eserin tarihçesi günümüzden iki bin küsur yıl öncesine uzanıyor. Yani Çin’in ilk imparatoru olan Qin Shi Huang dönemlerine. Bu arada Çin ismi de bu ademcağızdan geliyor çünkü isminin okunuşu Çin Şi Huang şeklinde. Qin Shi Huang, Çin tarihinde önemli bir yere sahip olan Savaşan Devletler Dönemi’nde bir hükümdar. Bu dönemde birbirleriyle savaşan yedi tane küçük devlet mevcut ki bunlar Qin, Yan, Zhao, Wei, Qi, Chu, Han isminde hanedanlıklardı. M.Ö 221 yılında Qin hanedanı bu kaos ortamının içerisinden büyük bir güç olarak sıyrılıp tüm devletleri tek bayrak altına birleştirmeyi başardı. Esasen ilk imparatorun ismi Ying Zheng. Qin Shi Huang ismi ise bir unvan olup “ilk imparator” anlamına geliyor. Qin hanedanı diğer hanedanlıkları alt etmekle kalmamış, onların en yetenekli elemanlarını da kendi bünyesine alıp büyük faydalar sağlamıştır.

Ülkenin Temellerini Atan Bir “Tiran”

Qin Shi Huang, ülkede başta ekonomik olmak üzere çok köklü reformlar yaptı. Verimsiz toprakları kanallar açtırarak tarıma elverişli hale getirdi. Her hanedanın farklı alfabesi olduğundan bu alfabeleri tek bir alfabe haline getirdi ki zaten diğer alfabeler de aşırı farklılıklar içermiyordu. Yine ölçü sisteminde de reformlar yaptı ve ekonomik açıdan oldukça fayda sağladı. Diğer yandan Çin Seddi’nin yapımına da girişti. Ancak tek adam olmayı aşırılığa götürdüğü de oldu. M.Ö 213 yılında Qin Tarihi dışındaki tüm kitapları imha ettirdi. Kitapları saklayan keşişleri ise idam ettirdi.

Ölümün Soğuk Yüzü

İmparator Qin, ülkenin tek hakimiydi. Tüm güç elinde olmasına rağmen ölümün bir gün onu da alacağının bilincindeydi. Bu nedenle daha tahta geçer geçmez kendi mezarını inşa ettirmeye başladı. Yeryüzünün en büyük mezarını… Öyle ki M.Ö 246 yılında yapımına başlanan bu mezarın yapımı 30 yıl sürmüştür. Tam 30 yıl! Eee kolay değil koskoca imparator ölüyor. Ki o dönemde hükümdar, şahsi eşyaları ile gömülürdü. E bir imparatorun şahsi eşya sayısı tahmin edebileceğiniz üzere oldukça fazla. Ancak mezarda olanlar sadece bunlar değil tabi. Yazımızın konusu olan terracotta askerleri de bu mezarda bulunmaktadır. Söylenenlere göre bu mezarın yapımında 30 yıl boyunca 700.000 kişi çalıştırılmıştır. Mezarın boyutları ise devasadır. Dörtgen tabanlı mezarın kuzey-güney kenarı 350, doğu-batı kenarı ise 345 metre olup 76 metre yüksekliğe sahip bir piramit içerisindedir.

Topraktan Bir Ordu

8000 piyade asker, 150 süvari atı, 130 savaş arabasına eşlik eden 520 at… Askerler zırhlarıyla ve silahlarıyla birlikte tabiri caizse harekata hazır bir vaziyettedir. Bronz kılıçlarıyla adeta imparatorlarından emir beklemektedirler. Askerlerin boyu 183-195 cm arasında değişmekle birlikte yüz ifadeleri bile çeşitli şekillerde tasvir edilmiştir. Günümüzde halen Univercity College London ve müze ekibi tarafından çalışmalar yürütülmekte. Dijital teknolojinin yardımıyla kil askerlerin kopyası çıkartılmış ve yapılan araştırmalar sonucu askerlerin her birisinin farklı insanlar olduğu anlaşılmıştır. Günümüzde toprak askerlerin olduğu alan 15 km civarı olup yalnızca bir kısmı ziyarete açıktır. Diğer kısımlarda çalışmalar hala devam etmektedir. Yani her an yeni buluntulara rastlanabilir. Kim bilir…

 

Doğada Boz Ayı İle Karşılaşmak

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Bir dönem özellikle ilgilendiğim alan. Ellerinize sağlık çok güzel ve detaylı bir makale olmuş.

  2. Uzakdoğu tarihi gerçekten ilgi çekici.. Kore tarihini incelerken kısmen Çin tarihine de bakmıştım.. Daha fazla incelenmeli..

  3. Gün geçmiyorki yeni bilgiler ediniyorux. Kim bilir daha bilmediğimiz neler neler var. Bu güzel yazı için emeğinize sağlık diyelim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu