in

Tembel Hayvan Hakkında Her Şey. Buz Devrinin Sevimlisinin Özellikleri!

Miskinler yani tembel hayvan olarak bildiğimiz bu canlılar keyiflerine çok düşkündür. Bazı insanlar korkunç bulsada  bir çok insana göre çok tatlı hayvanlardır. Sizler için tembel hayvanlar yani miskinler hakkında bazı bilgileri derledik.

Tembel Hayvan Hakkında Her Şey

 

Nerede Yaşar;

Tembel hayvanlar Orta ve Güney Amerika’da yaşamını sürdürür. Bilim adamlarının bir kısmına göre bu hayvanlar Folivora alt takımına aittir. Ama bazı bilim adamlarına göre Phyllophaga grubunda yer alırlar. Bu iki grubun biri Latince’de, diğeri Yunanca’da ”Yaprak Seven” anlamına gelmektedir.

Tembel hayvanların varlığı insanlardan çok öncesine dayanır. Hatta insanlardan önce Asya, Avustralya, Yeni Zelanda, Madagaskar ve Kuzey Amerika gibi birçok bölgede varlığını sürdürmekteydi. Diğer ismiyle Miskin Hayvan olarak da bilinir. Bilimsel adı Bradypus Variegatus olan bu hayvan dünyanın en yavaş memeli hayvanıdır.

Günlük Yaşamı;

Adından anlaşıldığı üzere tembel yani miskin hayvanlar, bir dakikada ortalama yarım metre yol kat eder. Gününün 15-18 saatini uyuyarak geçirir. Hatta dünyanın en fazla uyuyan hayvanıdır. Uyumaktan arta kalan zamanlarını ise beslenerek geçirirler. Çok fazla enerji tüketmezler. O sebeple  çok fazla yemek ihtiyacı da hissetmez.

Tembel hayvanların keskin pençeleri vardır. Bu pençeleri sayesinde ağaç dallarında ters bir şekilde asılarak yaşar. Bunu güçlü kaslarına borçludurlar. Sürekli ters asıldıkları için iç organlarının yerleri bile diğer memelilere göre farklıdır.
Ağaçlardan aşağıya sadece iki sebepten inerler. Bunlardan bir tanesi haftada bir tuvaletlerini yapmak için ikincisi ise ağaç değiştirmek içindir.

Fiziksel Özellikleri;

Tembel hayvanlar kısa düz başlı, iri gözlü ve uzun bacaklıdır,  7 cm uzunluğunda bir kuyrukları vardır. Ortalama boyları 50-70 cm’dir. Ortalama ömürleri ise 30-40 sene arasında değişir. Bunun sebebi ise sürekli  dinlenmelerine borçlular. Şaşırtıcı bir şekilde çok iyi yüzücülerdir. Tembel hayvanlar hepçil olarak beslenirler. Bitki, böcek, küçük sürüngen, leş yani her şeyi yerler. Çok nadir de olsa pençeleri düşmanlarından korunmaya yarar.

Bu hayvanların kılları bile diğer memelilerden farklı bir şekilde çıkar. Bu sayede ağaçta ters dururken yağan yağmurdan çok az etkilenirler. Tembel hayvanların en büyük düşmanlarından birisi de insanlardır. Ancak ağaçlarda iyi kamufle olurlar. Çok ağır hareket ederek dikkat çekmezler. Ayrıca ağaca sarıldığında vurulsa bile yere düşmeyen tembel hayvanlar böylelikle insanlardan kurtulabilirler. Diğer en büyük düşmanları ise kartallar ve jaguarlardır.

Gebelik ve Bebeklik;

Dişi tembel hayvanlarının gebelik süreleri 6 aydır. Yavrular aşırı tatlı bir şekilde doğarlar. Sonraki ilk beş hafta annelerine sarılarak yaşarlar. Özellikle Hindistan cevizi ile kamufle olan tembel hayvanlar yuvalarını palmiye ağaçlarının taçlarına yaparlar. Yavru tembel hayvanların da tırmanma yeteneği çok iyidir. Ancak bazen düşerek ölmektedirler.

Soy Tehlikesi;

Günümüzde tembel hayvanların yaşayan altı türünden sadece birinin nesli tükenme tehlikesi vardır.  Nesli tükenen tür ”Bradypus torquatus”dur.
Bu hayvanlar sürekli gülümseme halindedir. Ancak nedendir bilinmez tembel hayvanlar  bazı insanlar tarafından pek sevimli bulunmaz.  Hatta çekindikleri hayvanlar arasındandır diyebiliriz. Bu da sanırım büyük pençeleri veya çok kıllı bir yapıya sahip olmalarından olsa gerek…

Son olarak Buz Devri animasyon filmlerinin baş karakterlerinden olan Sid (Miskin) tembel hayvandır.

En Korkak Hayvan Vombat Hakkında Tüm Bilgiler

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uyumadan önce

Uyumadan Önce Nasıl Sakinleşilir?

Nesli Tükenen Hayvanlar. Bir Çoğunun İsimlerini Bile Duymadınız!