Gündem

Telefon Dinleme Nasıl Yapılır? En Yetkili Ağızdan Açıklama Geldi.

Telefon dinleme nasıl yapılır? İşte bu gizemli soruya cevap en yetkili ağızdan geldi. “Evet dinlenebilir, telefonunuza yüklü olan yazılımlarda ve uygulamalarda kamera ve mikrofon erişim isteğinin kapalı olması gerekir” diye konuştu.

Telefon Dinleme Nasıl Yapılır? En Yetkili Ağızdan Açıklama Geldi.

İnternette gezerken karşınıza o gün konuştuğunuz şeylerle ilgili reklamlar çıkıyor mu? Çoğu insan bu durumu yaşıyor. Çünkü telefonlarımıza yüklediğimiz bir çok uygulama mikrofon erişim isteği alıp sizi dinliyor. Sonra bu konuşmaları yapay zeka sistemi devreye girerek, o gün karşınıza çıkarmaya başlıyor.

Çok Yaşanılan Bir Durum

Dünya üzerinde bir çok insan bu durumla karşılaşmıştır. Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay böyle bir durumun olabileceğini söyleyerek ekledi “telefonlarınıza yüklediğiniz programlar sizden genellikle mikrofona erişim isteği alıyor ve bizlerde uygulamayı kullanabilmek adına genellikle buna izin veriyoruz. Böyle durumlarda uygulamayı kullandıktan sonra mikrofona ve kameraya erişim isteğini kaldırmanız gerekiyor” dedi.

Amaç Doğru Reklamın Size Sunulması

Diyelim ki o gün arkadaşınızla bir ayakkabı markasından bahsediyorsunuz. Sonra internete girdiğinizde o konu ile ilgili şeyler görmeniz yüksek bir ihtimal. Bu internet dünyasının yeni oyunu. Doğru reklamın size gelmesi için telefondan o gün dinlediğiniz şeyleri kayıt alıyorlar ve yapay bir zekaya iletiyorlar. Sonra size onla ilgili reklamları sunup algınızla oynuyorlar.

Tek Çare Mikrofon ve Kamera İznini Kapatmak

Uygulamalar genellikle kurulum aşamasında size “uygulama kamera ve mikrofona erişmek istiyor, izin veriyor musunuz” şeklinde bir soru yöneltiyor. Bunu kabul edip etmemek sizin elinizde ancak etmezseniz uygulama genellikle kuruluma izin vermiyor. Siz de mecbur kalıp onaylıyorsunuz. İşte bu süreçte uygulamayı kullandıktan sonra programın erişim isteklerini kapatmanız.

Motorola G7 Serisi Tanıtıldı. İşte Motorola’nın En Yeni Gözdesi Muhteşem G7’nin Tüm Detayları

 

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. bu teknoloji iyi bir şey mi kötü bir şey mi bilemiyorum artık. özel hayatlarımıza girmesi hiç hoş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu