Kültür - Sanat

Tekvin Kitap Önerisi

Dan Brown’un Da Vinci Şifresi, Melekler Ve Şeytanlar gibi kitaplarını beğenerek okuduysanız Tekvin tam size göre bir kitap diyebiliriz. Aşırı sürükleyici bu kitabın güzel kısmı, elinizden bırakmak istememeniz olacak.

Tekvin hakkında…

İşin bir diğer güzel tarafı da, bu bir çeviri kitap değil ve genç bir yazar tarafından kaleme alınmış. Öyle olunca da kitaptaki mekanlar ya da seçilen karakterler daha bir tanıdık geliyor bize, daha yakın hissettiriyor kendisini. Hazır karakterlerden bahsetmişken kitabımızın karakterine de bir dönelim…

Bu arada spoiler vermeyeceğiz… Romanın baş karakteri Hakan, 35 yaşında bir mühendis. Bir bilgisayar mühendisi, bir yazılım şirketi sahibi. Yani aynı zamanda bir iş adamı. Böyle bankalar gibi güvenlik gerektiren bir takım şirketleri, beyaz hackerlık hizmeti veriyorlar.

Yani Hakan biraz böyle Mr. Robot gibi birisi. Ama onun gibi New York’taki Güllüoğlu’ndan baklava yemek yerine, Beyoğlu’ndaki Köfteci Ferit’ten köfte piyaz yemeyi tercih ediyor. Peki kiminle yiyor? ODTÜ’den eski bir okul arkadaşıyla… Neden? Çünkü; birkaç saat önce manevi kız kardeşi Melek, birdenbire kaçırıldı ve Hakan birtakım komplolar, birtakım oyunlar sonucunda kendisini yıllar önce işlenmiş meçhul bir cinayetin zanlısı olarak buldu.

Bu yüzden “Milli Elektronik Savunma Sistemi Projesi” için bundan 15 yıl kadar önce bir araya getirilmiş 9 kişilik efsane bir ekipten geriye, hayatta kalabilen iki kişiden biri olan arkadaşını, bu köfteciye davet ederek onunla konuşmak ve ondan yardım istemek zorunda.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu ekipten geriye kalan diğer kişi de zaten kendisi. Gördüğünüz gibi her ne kadar kurgusal bir roman olsa da, gerçek hayattan esinlenilmiş bazı izler var. Dan Brown, romanlarında nasıl seçilen mekanın olayları etkisi, bir katkısı varsa, bu romanda da öyle. Mesela seçilen yer az önce okuduğumuz Tünel Meydanı, Beyoğlu’nda, oradan Taksim Meydanı’na giderken İstiklal Caddesi, İstanbul’un en kalabalık caddelerinden biridir… Onun altında gizli bir tünel olduğundan bahsediyor kitap ve gerçekten de 2012 yılında bundan daha 6 yıl kadar önce orada gizli bir su tüneli bulundu.

Daha Fazla Kitap Okumanın Yolları

Hatta her gün binlerce insanın geçtiği caddedeki zemine döşenen taşlarında sürekli bozulma sebebinin de bu tünel olduğu belirlendi.

Peki bu romanın adı neden Tekvin?

Bunun için romanın kapağına dikkatli bir şekilde bakmanız gerekiyor. Dikkat ederseniz orada bir kadın eskizi göreceksiniz. O kadın, Osmanlı arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey’in, 1901 yılında yaptığı bir tablo… Osman Hamdi Bey, bu tablosuna isim vermemiş. Bu nedenle bazıları Mihrap, bazıları da yaratılış ya da Tekvin demiş.

Ve şimdi hazır olun, bu tablo kayıp! Yani sadece kitapta değil, gerçek hayatta da kayıp. Tam da gizemli bir roman yazmak için bulunamayacak, nefis bir konu diye düşünmüş olmalı romanın yazarı Arif Ergin… Bu arada Tekvin, O’nun ilk romanı değilmiş. Normalde kendisi bir endüstri mühendisi. Dolayısıyla bu romanın kurgusuna da böyle bir mühendis dikkati ve tasarımcı hassasiyetiyle yaklaşmış.

Mesela her bölümün adı bir harf. 4 B, 5 A, 29 I, 16 Ş gibi… İlginçtir ki, 114 bölümden oluşan romanın bölümlerinin arasında R harfi ile başlayan bir tane bölüm bulamadık… Ama anlayabileceğiniz gibi içinde bol bol semboller, şifreler, bilmeceler var. Hatta youtuberların pek sevdiği İllumunati bile var.

Keyifli okumalar dileriz…

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu