in ,

Teknoloji Meraklılarının Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Dizi

Hayatımızın artık tamamen içine girmiş olan ve her geçen gün gelişen teknoloji ile ilgili bir çok farklı kavramı konu edinen en iyi 5 diziyi sizler için derledik.

Teknoloji meraklıları lütfen buraya… Siber güvenlik, yapay zeka, nesnelerin interneti vb. kavramlar günden güne hayatımızın daha fazla içine girmekte ve televizyon sektörü de teknolojiye ve geleceğe kayıtsız kalmıyor. Bu yazımızda kimisi yayında olan kimisi final yapmış teknoloji içerikli en iyi 5 diziyi derledik. Hazırsanız başlayalım!

 

1. Person of Interest

person-of-interest-teknoloji-dizisi
“You are being watched. The government has a secret system, a machine that spies on you every hour of every day. I know because I built it. I designed the machine to detect acts of terror but it sees everything. Violent crimes involving ordinary people. The government considers these people irrelevant. We don’t. Hunted by the authorities, we work in secret. You’ll never find us, but victim or perpetrator, if your number’s up we’ll find you.”

“İzleniyorsunuz. Hükümetin gizli bir sistemi var. Bir makine, sizi her gün her saat izliyor. Biliyorum, çünkü onu ben tasarladım. Makineyi terörist eylemlerini bulsun diye tasarladım ama o her şeyi görür. Sıradan insanların işlediği şiddetli suçları görür. Hükümet bu insanlara alakasız olarak bakıyor. Biz öyle bakmıyoruz. Yetkililer tarafından arandığımız için gizli bir şekilde çalışıyoruz.Bizi asla bulamazsınız. Fakat kurban veya fail olun eğer numaranız geldiyse biz sizi buluruz.”

Her bölüm bu cümlelerde başlar Person of Interest. 2011 yılında yayın hayatına başlayan dizi 5 sezon sürmüş toplamda 103 bölüm yayınlandı. Imdb puanı 8,5/10 olan ve Jonathan Nolan tarafından yaratılan ve senaryosu yazılan dizinin yönetmen koltuğunda ise J. J. Abrams, Bryan Burk gibi dizi sektörünün önemli yönetmenleri oturdu.

Yazılım geliştirme uzmanı Harold Finch(Michael Emerson) ve iş arkadaşı Nathan Ingram(Brett Cullen) tarafından, her insanı kameralarla izleyip dinleyerek önceden planlanmış terör saldırılarını tespit edebilen üst düzey teknoloji ürünü bir yapay zeka sistemi inşa edilir. Bu sistem Harol Finch tarafından “Machine(makine)” olarak adlandırıllır. Makine saldırıları relevant(ilgili) ve irrelevant(ilgisiz) olarak ikiye ayırır. Makine bu kişilerin sadece sosyal güvenlik numalarını şifreli bir şekilde gönderir. Numaralar gönderildikten sonra bu kişilerin suçlu mu yoksa kurban mı oldukları belli değildir. Eski özel kuvvetler askeri ve CIA ajanı olan John Reese’in (Jim Caviezel) Harold Finch tarafından işe alınmasıyla bu ikili daha sonra ekibe katılan Shaw, Root, Lionel gibi karakterlerle birlikte Makine tarafından tahmin edilen olayların önüne geçmek için çalışmaktadır.

Hikaye ve akış olarak bir ana konu ve bu ana konunun etrafında her bölüm farklı karakterler ve konuları işleyen ve benim de severek izlediğim Person of Interest listede sizlere de tavsiyemizdir.

2. Mr. Robot

mr-robot-teknoloji-dizisi

USA Network tarafından 2015 yılında yayın başlayan dizi Sam Esmail tarafından kaleme alınmakta ve yönetilmektedir. Aktif olarak devam eden dizi 2017 Aralık ayında üçüncü sezon finalini yayınladı. Dizinin Imdb puanı ise 8,6/10.

Psikolojik-dram kategorisine de giren teknoloji türündeki dizinin ana karakteri Elliot Alderson (Rami Malek) adında gündüzleri genç bir siber güvenlik mühendisi, geceleri ise hackerlık yapan bir siber korsanın hikayesini anlatmaktadır. Çocukluk yaşlarından beri ailevi şiddete maruz kalan ve genellikle asosyal olan Elliot psikolojik sorunlarla mücadele etmektedir. Bu psikolojik sorunların yansıması gece yaptığı hack işlerinde görülür. Geceleri sevdiklerine ve ailesine zararı dokunan kişilere, bilgisayarları vasıtasıyla zarar vermeye çalışır. Bir gün yer altı hacker grubu olan Fsociety ‘nin içine girmesiyle bütün hayatı değişir.

Siber saldırıların hangi boyutlara geldiğini, gelebileceğini ve neleri değiştirebileceğini gözler önüne seren Mr. Robot’u hayretler içinde izleyeceğinizi düşünüyoruz. 4. sezonu ile devam edecek olan dizide bakalım Elliot Alderson’un başından başka neler geçecek merakla bekliyoruz.

3. Black Mirror

black-mirror-teknoloji-dizisi

2011 yılında Channel 4’te yayın hayatına başlayan Black Mirror bir İngiliz dizisidir. Kazandığı başarı ve popülarite sonrası Amerikan Netflix tarafından 2015 yıılında tüm yayın hakları alınmıştır. Aktif olarak devam eden ve Imdb puanı 8,9/10 olan dizi 2017 Aralık ayında dördüncü sezon finalini yayınladı.

Dizi, hayatımızın artık tamamen içinde olan teknolojinin insanın önceliklerine, yaşam şekillerine ve alışkanlıklarına nasıl etki ettiğini kendi tarzı ile işliyor. Yani teknolojinin yakın gelecekteki etkisini konu alıyor diyebiliriz. Sadece anı yaşadığınızı düşünürken bir anda kendinizi kara bir bataklık içinde bulabileceğiniz bir durumu gözler önüne seren bu dizide her bölümde farklı oyuncular, farklı yönetmen ve farklı bir kurgu vardır. Her konu, kabullendiğimiz gidişatı sorgulatmak için tekrardan önümüze sunuluyor.

Dizinin kazandığı başarı sonrası beğenisini ifade eden ünlü bilim kurgu yazarı Stephen King ve ünlü oyuncu Robert Downey Jr. ‘dan sonra sizlerinde bu diziyi beğeneceğinize ve seveceğinize inanıyoruz.

4. Chuck

chuck-teknoloji-dizisi

24 Eylül 2007 yılında NBC kanalında yayına giren Amerikan dizisi Chuck, 5 sezon ve 91 bölüm yayınlanarak 2012’te yaptığı final ile ekranlara veda etti. Dizinin senaristliği ve yapımcılığı ise Josh Schwartz ve Chris Fedak’a aittir. Dizinin Imdb puanı ise 8,2/10

Josh Schwartz ve Chris Fedak’ın ortak ürünü olan dizinin ana karakteri Chuck Bartowski (Zachary Levi) aynı zamanda diziye de ismini vermektedir. California’da bulunan elektronik mağazası Buy More’da bilgisayar teknikeri olarak çalışan Chuck’ın, Stanford Üniversitesi’nde okurken kendisini bir yalan üzerine okuldan attıran arkadaşı Bryce Larkin’den (Matthew Bomer) yıllar sonra bir e-mail almasıyla bütün hayatı değişir. Mesajın konusu Intersect adlı bilgisayar programıdır. Bu programda hem CIA hem de NSA’e ait devlet sırları yer almaktadır ve CIA ajanı olmuş olan Bryce Larkin programı çalıp vurulmadan hemen önce tek kopyayı Chuck’a göndermiştir. Chuck e-mail’i açınca kodlanmış bütün görüntüler beynine kopyalanır. Bu andan itibaren Chuck, Amerikan devletinin vazgeçilmez bir parçası olur. Programı takip etmek için gönderilen CIA ajanı Sarah Walker (Yvonne Strahovski) ve NSA ajanı John Casey (Adam Baldwin) ile birlikte Team Bartowski (Bartowski Takımı) kurulmuş olur. Chuck’ın hayatı her gün bu iki ajanın elindedir. Artık Chuck, casusluk, terörizm ve gizli örgütlerin tehlikeli dünyası içerisindedir.

Yayınlandığı dönemde oldukça tutan diziyi izlemek isteyen herkese iyi seyirler ve iyi eğlenceler diliyoruz.

5. Silicon Valley

silicon-valley-teknoloji-dizisi

2014 yılında HBO kanalında yayın hayatına başlayan Silicon Valley dizisi aktif olarak devam etmekte ve Imdb puanı 8,6/10. Şuan da 5. sezonunda olan dizi altıncı sezon onayını çoktan aldı bile. Yapımcılığı Chrissan Verges’in, senaristliği ise Alec Berg, Dave Krinsky, John Altshuler ve Mike Judge üstlenmektedir.

Silicon Valley (Silikon Vadisi), Kuzey Kaliforniya’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir. Dünyanın en büyük ve en zengin teknoloji kurumları ve binlerce yeni şirket burada yer almakta ve iş hayatına ilk adımlarını buradan atmaktadır. Google, Apple, Microsoft, Intel vb. gibi dünya çapında bilinen şirketler bunlardan bir kaçıdır. Dizi ise ismini bu bölgeden almaktadır. Dizi, ana karakterlerden biri olan, içine kapalı asosyal bir bilgisayar programcısı Richard Hendricks’in (Thomas Middleditch) çok önemli bir algoritma bulması ile başlar. Peşine büyük şirketlerin düşmesine ve fikirlerini çalmak isteyen firmalara rağmen Richard ve arkadaşları kendi şirketleri Pied Piper’ı kurarlar. Silicon Valley dizisi de, rekabetin hat safhada olduğu piyasada hayatta kalma çabası gösteren genç girişimci Richard ve arkadaşlarının öyküsünü hem gerçekçi hem de eğlenceli bir açıdan anlatmaktadır.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

mozaik sanati workshop

Mozaik Sanatı Workshop’u