Gündem

Tekirdağ Çorlu’da Tren Kazası

TÜM TÜRKİYEYİ SARSAN TREN KAZASI

Çorlu’da yaşanan tren kazası tüm Türkiye’ yi üzdü. Saat 17.00 sıralarında Uzunköprü- Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 nolu tren, Balabanlı- Çorlu arası 162. km’de seyri sırasında, Tekirdağ’ ın Çorlu ile Muratlı ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi yakınlarında devrildi. 5 vagonu raydan çıkarak devrilen tren kazasında 24 kişi hayatını kaybetti. Bakanlıklarca yapılan açıklamaya göre tren kazasının sebebinin; aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması olduğu bildirildi.

 

TREN

24 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’, arama kurtarma çalışmalarının bittiğini belirtti. Sonuç olarak 24 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini dile getiren Recep Akdağ zeminin yumuşak olması sebebiyle çalışmalar sırasında zorluklar yaşandığını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan 124 vatandaşımızın yaralı olduğunu ve hastanede tedavilerinin devam ettiğini belirtti.

Ulaştırma Bakanı yoldaki kontrollerin en son Nisan ayında yapıldığını söyledi ve saat 14:20’den sonra düşen aşırı yağışın tren rayları ile yol arasındaki malzemeyi götürdüğünü bildirdi.

TREN KAZASI

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği, 124 kişinin yaralandığı tren kazası ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında makinistlerin ifadeleri ortaya çıktı.

Makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin; tren Edirne’den İstanbul’a 100-110 km hızla giderken, raylarda farklı bir durum gözlemlemediklerini, sadece kazanın olduğu bölgede raylarda su birikmesi olduğunu fark ettiklerini söylediler. Menfeze girdiklerinde zemindeki boşluk sebebiyle trenin sarıldığını, zemindeki problemi anladıkları anda treni durdurmak için freni çektiklerini dile getirdiler. Fakat lokomotif ve vagon menfezi geçtiğinde sonraki 5 vagonun trenin ağırlığının oluşturduğu sarsıntı sebebiyle raylardan çıkarak devrildiğini belirttiler. Jandarmada alınan ifadelerinin ardından makinistler serbest bırakıldı.

TREN KAZASINDA ÖLENLERİN İSİMLERİ AÇIKLANDI

Çorlu’da yaşanan üzücü kazanın ardından yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Kazada ölen vatandaşlarımızın isimleri belli oldu. Gelen bilgilere göre ölenlerin 2’si Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesi, 2’si Tekirdağ’ın Muratlı ilçesi, 4’ü Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi, 12’si Uzunköprü ilçesi ve 2’si İstanbul nüfuslarına kayıtlı.

KAZADA HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ

Melek Tuna, Ayşe Başaran, Hakan Sel, Oğuz Arda Sel, Özcan Cesur, Derya Kurtuluş, Beren Kurtuluş, Ersen Gül, Zübeyde Seven, Özge Nur Dikmen, Gülce Dikmen, Sena Köse, Bahar Koçman, Emel Duman, İrfan Kurt,  Bihter Bilgin, Serhat Şahin, Mavinur Tiflizden, Ergün Kerpiç, Seyfi Ergül, Rubize Kartal, Gani Kartal, Ömer Alperen Can VE  Yağmur Laçin.

TCDD GÜVENLİK GÖREVLİSİ DE ÖLDÜ

Yürekleri burkan tren kazasında TCDD’de 1. Bölge Müdürlüğü Çerkezköy’de güvenlik görevlisi olarak çalışan Seyfi Erbil de hayatını kaybetti. Cenazesi Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde toprağa verilecek.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu