in

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım

Tek Sayfalık Özgeçmiş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

tek sayfalık özgeçmiş

Yönetici düzeyinde bir pozisyon için başvuruyorsanız veya 20 yıldan fazla deneyime sahipseniz, daha uzun bir özgeçmiş uygun olsa da, çoğu insan için tek sayfalık bir özgeçmiş yeterlidir. Özgeçmişiniz bir sayfadan daha uzun ise, işe alma yöneticisinin her şeyi okumama riski vardır. Özgeçmişiniz bir sayfadan daha uzunsa, büyük olasılıkla ihtiyacınız olmayan bilgilerle şişirilir. Özgeçmişinizi başvurduğunuz işe uyarlayarak ve ardından bu içeriği işlem rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz, doğrudan ve daha spesifik şekilde düzenleyerek bir sayfada özetlemeye çalışın. Bundan sonra da özgeçmişiniz hala bir sayfadan uzunsa, biçimlendirmeyi doğru bir şekilde ayarlayıp sığdırmayacağınızı görmek için ayarlamayı deneyin. Bu içeriğimiz sayesinde tek sayfalık özgeçmiş oluşturmak için dikkat edilmesi gereken her noktayı bulabilirsiniz.

Tek Sayfalık Özgeçmiş İçin Alakasız İşleri Kaldırın

Başvurduğunuz işle ilgili olmayan öğeleri ortadan kaldırın. Belirli bir iş deneyiminden veya eğitim fırsatından gurur duyuyor olabilirsiniz, ancak bu işin başvurduğunuz işle ilgisi yoksa özgeçmişinizde bir yeri de yok demektir. Doğrudan bu iş fırsatı ile ilgili olmayan her şeyi alarak özgeçmişinizden çok şey kesebilirsiniz. Örneğin, kısa süre önce finansal analist olarak tam zamanlı bir iş başvurusunda bulunduğunuzu varsayalım. Okuldayken vale olarak görev aldınız. Ancak, park görevlisi olarak çalışmanız finansal analist pozisyonunda yapacağınız işle ilgili olmadığından, bunu dışarıda bırakabilirsiniz.

Tek Sayfalık Özgeçmiş İçin Yeteneklerinizi İyi Belirtin

Sizi diğer başvuru sahiplerinden ayıran zor becerileri vurgulayın. İş listesini dikkatlice okumayı deneyin ve işverenin istemekte olduğu veya diğer adayların önerdiği zor becerileri dikkatlice araştırın. Özgeçmişinizde bunları mümkün olduğunca çok listeleyin.  Zor beceriler, bilgisayar programlama veya işletiminde sertifikasyon veya kanıtlanmış yeterlilik, ilk diliniz dışındaki İngilizce ve Fransızca gibi dilleri konuşma yeteneği ve yazma hızı gibi ofis becerilerini içerir. “Liderlik” veya “takım oyuncusu” gibi yumuşak becerileri dahil etmeyin. Bunun yerine, bu nitelikleri başarılarınızın açıklamasıyla gösterin.

Gönüllü Olarak Çalıştığınız İşleri Listeleyin

İlgili gönüllü çalışmasını “Deneyim” bölümünde listeleyin. İş tecrübesi, sadece sizin ödediğiniz iş değil, yaptığınız iş anlamına gelir. Özellikle giriş seviyesi bir iş arıyorsanız, gönüllü çalışma veya başvurduğunuz işle ilgili stajlar özgeçmişinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir veteriner teknisyeni olarak iş başvurusunda bulunuyorsanız, yerel hayvan barınağınızda, hayvanat bahçenizde veya doğa merkezinizde gönüllülük konusunda kesinlikle bilgi vermek istersiniz.

Yurtdışında Doktora Araştırması Yapanlara Yök’ten Burs Desteği!

 

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güzelyurt: Tarihin Derinliklerinden Bir Vaha

Güzelyurt: Tarihin Derinliklerinden Bir Vaha

roald dahl: edebiyata gizlenmiş bir casusluk

Roald Dahl: Edebiyata Gizlenmiş Bir Casusluk