in ,

BayıldımBayıldım

Tavşanlar Hakkında Tüm Bilgiler

tavşanlar

Tavşanlar kürkleri nedeni ile pek çok ülkede kıyafet olarak tercih edilir. Etinden yararlanılır. Ayrıca evcil hayvan olarak beslenilen tavşan ticari bir değer taşımaktadır. Tavşanlar yılda yaklaşık 8 defa çoğalır. Her doğumda sayıları 12’ye kadar çıkar. Bu nedenle tavşan ticareti oldukça değerli hale geliyor.

Tavşanlar Hakkında Tüm Bilgiler

Tavşanlar dış görünüşleri ile hayvanlar aleminin en çok sevilenlerindendir. Leporidae ailesine ait bir türdür. Yaşam alanları daha çok dağlık kesimlerdir. Ancak evde bakımı da mümkündür. Tavşanlar memeli bir türdür. Çoğalma yani üremelerini doğurarak gerçekleştirirler.  Doğum gerçekleştikten sonra yavrularına 7 gün bakarlar. Ardından doğaya bırakırlar. Çok sevimli ve sıcak hayvanlardır. Ama çok hareketli ve kemirgen yapıları vardır. Bu nedenle bakımı kolay olsada ne yazık ki evlerde beslemek zor olabilir.

Yeryüzünde tavşanlara ait yaklaşık 60 çeşit bulunmaktadır. Ada tavşanı en bilinen tavşan türleri arasındadır. Tavşanlar ot ile beslenen canlılardır. Kemirgen bir yapıya sahiptir. Çizgi filmlere hızlı ve zekiliği ile konu olur. Genellikle tavşanların havuç ile beslendikleri gibi bir düşünce vardır. Havuç tükettikleri doğrudur ancak yanında tüm ot türündeki yeşillik ve sebzelerle beslenirler. Tavşanların ortalama yaşam süreleri 10 ile 12 yıl arasındadır.

Uzun kulakları ile dikkat çekerler. Tüm dünya genelinde yaşama becerisine sahip hayvanlardır. Antartika’da çok fazla tavşanlara rastlanmaz. Ses algıları oldukça iyidir. En ufak sesten irkilerek bulundukları yerden kaçarlar.

Tavşanların boyları 60 santimetreye kadar ulaşır. Kiloları ise 3-5 kilo arasında değişir.  Doğada yabani olarak yaşayabilir canlı türüdür. Ayrıca evcilleştirilebilen de canlılardır. Ön dişleri devamlı uzama gösterir. Uzayan dişlerin kolaylıkla törpülenebilmesi için tavşanlar kemirgen hayvanlardır.

Yonca, marul ve lahana gibi yeşil sebzeleri oldukça severler. İnsanların tarlalarına en çok bu canlılar zarar verir. Tavşanlar ürkek yapıda olurlar. Gelincik, tilki gibi diğer hayvanlarla geçinemezler. İri gözleri bulunan tavşanların kuyrukları kısadır.

Arka bacakları ön bacaklarına nazaran daha kısadır. Gün içinde sürekli dinlenmeyi tercih ederler. Sabah ve akşamın ilk saatlerinde beslenirler. Yemek için arayış haline girerler. Yılda sekiz defaya kadar yavrulayabilirler. Tavşanlar tek doğumda 4-12 arasında yavru dünyaya getirir.

Özellikleri Nelerdir?

Kendilerine özgü özellikleri ile küçük büyük herkesin sevdiği hayvanlardan biridir. Tavşanların kuyruk uzunlukları ortalama 10 santimetredir. İnce tüy yapısına sahiptirler. Yılda iki kez tüy değiştirerek yenilenirler.

Mevsimlere göre tüylerinin renkleri değişir. Genelde kış aylarında tüyleri açık renklidir. Yaz aylarına doğru ise tüylerinin rengi daha da koyulaşır. Atik ve hızlı koşabilen bir hayvandır. Bundan dolayı avlanmaları güçtür. Ormanlık ve dağlık alanlarda kolaylıkla yaşayabilirler. Tavşanların diğer yaşam alanlarından biri de bataklıklardır.  Tavşanlar sıcak iklimlerin hayvanıdır. Tavşanlar soğuk ülkelerde yaşamakta zorluk çekerler.

Evcilleştirilmesi en kolay canlı türlerindendir. Tavşanlar, pek çok kişinin severek evinde beslediği hayvanlardır. Bakımı oldukça kolaydır. Otçul bir hayvan olmasından dolayı beslenmesi kolaydır. Çok zorlanmadan isteyen herkes evinde tavşan bakabilir. Ancak hareketli bir hayvan olmaları bakan kişiyi zorlayabilir. Evin bahçeli ya da tavşan bakımı için uygun özelliklerde olması bakımını kolaylaştırır.

Tavşanlar kolay evcilleşen hayvanlardır. Ayrıca tıpkı bir bebek gibi sahiplerinden ilgi beklerler. Bu nedenle bu hayvanları yeteri kadar sevmelisiniz. Evde bakmak için gereken ilgi ve anlayışı gösterebilecek olmanız önemlidir. Evin içerisinde serbest dolaşmaktan mutlu olurlar. Eğer yeteri kadar özgür olmadıklarını düşünürlerse evdeki eşyalara zarar verebilirler.

 Üremeleri Nasıl Olur?

Dişi tavşanların  iki adet döl yatağı bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde üremeleri fazla olur. Tavşanlar  ardı ardına 8 tane yavru yapabilirler. Hamileliklerinden itibaren tavşanlar yaklaşık 33 günde doğururlar. Bir hafta ile 20 gün arasında yavrularına bakarlar. Bu süre içerisinde yavrularını besleyen anne tavşanlar daha sonra yavrularını terk eder.

Evcil tavşanların doğurdukları yavrular bu açıdan şanslı sayılmaktadır. Yaşam süreleri daha uzamaktadır. Anneleri tarafından yavru tavşanlar doğaya bırakılır. Bu yavru tavşanların çok az kısmı yaşama şansı elde eder. Erkek tavşanlar çiftleşme esnasında oldukça hızlıdır. Bu nedenle iki tavşan arasında çiftleşme süresi 1 dakikayı geçmemektedir.

 Beslenmeleri Nasıldır?

Tavşanlar kemirgen hayvanlar sınıfına girer. Tavşanlar otoburdur. Kesinlikle  et yemezler. Her türlü ot, ağaç yaprakları tüketirler. Meyveler, bitki ve tohumlar da tavşanların yiyebileceği besinlerdir. Ön dişleri sürekli uzar. Bu nedenle içgüdüsel olarak bir şeyleri kemirme ihtiyacı duyarlar.

Tavşanlar Adet Görür mü?

Tavşanların doğurganlık özellikleri oldukça gelişmiştir. Bu hayvanlara dair merak edilen konuların başında adet görüp görmedikleri gelmektedir. Birçok bilimsel araştırmanın da konusu olmuştur. Fakat sanılanın aksine tavşanların adet görmedikleri gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Zaman zaman idrarları kırmızı rengine döner. Bunun olması büyük ölçüde böyle bir düşüncenin sebebi olabilir. Tavşanların genelde idrar rengi son derece açık sarı renkte olur.

Tavşan Eti Yenir mi?

İnsanlar için tavşanların beslenmede önemi oldukça fazladır. Bunun yanında giyinme de önemli yer kaplar. Kürkleri oldukça değerlidir.  Pek çok kişinin severek giydiği kıyafetlerinin ana maddesi sayılmaktadır. Etinin ise oldukça lezzetlidir. Bundan dolayı birçok ülkede tavşan eti sevilerek tüketilmektedir.

Bazı dini inançlar gereği ise tavşan eti yenmez. Hatta tavşan etinin tüketilmesi  haram olarak düşünülmektedir. Tavşanlar eski zamanlardan beri farklı amaçlar için yetiştirilir. Avrupa’da eti oldukça sevilir. Belçika ve Yeni Zelanda gibi bölgelerde de özellikle eti için yetiştirilmektedir. Hızlı bir hayvan olması tavşanların zor avlanmalarına neden olur. Ancak pek çok kişi tavşanı eti için avlamayı tercih etmektedir.

Tavşan etini tüketmek tamamen tercih meselesidir. Ülkemizde tavşan etine fazla talep yoktur çok fazla tüketilmez. Bazı yurt dışı ülkelerinde ise durum farklıdır. Tavşan etini her yıl binlerce ton ithal eden ülkeler vardır. Tavşan eti yemek tularemi hastalığı riskini arttırır. O nedenle çok fazla tüketmekten kaçınmak gerekmektedir.

Tavşan Türleri Nelerdir?

Tavşanların bir çok türü vardır. Hem literatürde hem de halk arasında olmak üzere farklı şekilde isimlendirilmiştir.

Bunlardan bazıları;

Ankara tavşanı

İngiliz tavşanı

Havana tavşanı

Viyana tavşanı

Belçika tavşanı

Angora tavşanı

Rew Polish

Belgian Hare

Checkered Giant

Keseli tavşan

Avrupa ada tavşanı

Kutup tavşanı

Bayağı tavşan

Sumatra tavşanı

Yeni Zelanda tavşanı

Fransız lop tavşanı

Hollanda kemerli tavşan

Benekli İngiliz tavşanı

Burgogn tavşanı

Himalaya tavşanı

Büska beyaz tavşanı

Kaliforniya tavşanı

Şinşilya ve Rex tavşanlarıdır

Sibirya Kurtları Hakkında Tüm Bilgiler 

 

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dans nedir

Dans Nedir?

kawasaki sendromu

Kawasaki Sendromu Nedir?