in

BayıldımBayıldım

Tatvan: Yolu Yaşamak, Yolda Yaşamak

tatvan

Ne diyordum en son? Tatvan: Yolu Yaşamak, Yolda Yaşamak bazen kötü sürprizler hazırlar insana. Her şeyi planlasan da planlamadığın bir şeyler muhakkak karşına çıkar.

Tatvan: Yolu Yaşamak, Yolda Yaşamak

ARİFTEN AYRILIYORUM

He evet, Arif. Canımdır, can dostumdur. 7 araç değiştirmiş, çok ıslanmış ve yorulmuştum ama onu gördüğüm an her şeyi unutmuştum. Bir zamanlar yediğiniz içtiğiniz bir olan dostunuzla 3 yıl hiç görüşmemiş olmak ağırdır. 5 Aralık gecesi beni krallar gibi ağırladı sağ olsun. Misler gibi bir uyku çektikten sonra sabahında Batman’a geçeceği için beni yol ayrımına kadar bıraktı.

6 Aralık sabahı yola çıkarken ki rotam Van’dı. Zira hem çok merak ediyordum hem de en az Arif kadar sevdiğim dostum Cahit Van’daydı. Düğününe gidemediğim gibi çocuğunu da hiç görememiştim. Ve en az Arif’i özlediğim kadar onu da özlemiştim.

TATVAN

Sason yol ayrımından yola çıktım. Yolumun üzerinde Veysel Karaniye ait olduğuna inanılan 6 türbeden biri vardı ve görmeden geçmek olmazdı. Birkaç araç değiştirdikten sonra Bitlis’e ve oradan da Tatvan’a ulaştım. Doğuda hiç şaşırmamanız gereken bir şey varsa o da bazı ilçelerin il merkezlerinden daha büyük ve gelişmiş olmasıdır. Tatvan-Bitlis de bunun en somut örneklerinden. Bitlis adeta bir çukurda hapsolmuş bir köy silüetinde iken Tatvan adeta bir sahil şehriydi. Van Gölüne kıyısı olmasının tüm nimetlerini değerlendirmişler.

KÖTÜ SÜRPRİZ

Tatvan sahilinde biraz yürüdükten sonra şehrin çıkışına doğru ilerledim. İlk bindiğim araç direk Van’a gidiyordu. Van’a giden aracı bulduğum an Cahit’i arayacaktım. Hop ben geldim Van’dayım diye sürpriz yapmak vardı aklımda ama tabi esas sürpriz Cahit’in Vanda olmadığını öğrendiğim an bana oldu. Birkaç dakikalık şok ve hüsran hissinden sonra yeni bir plan yapmaya başladım. Van’da kalacak yer ayarlamamıştım ve tüm planım Cahit üzerineydi. Van’a gelirken Edremit sahilde arabayı durdurdum ve indim. Sahilde biraz dolaşıp tekrar yola koyuldum.

VAN KALESİ

Van’a gelirken arabasına misafir olduğum abinin yaptığı tariflerle kendimi Van Kalesine doğru giden yola attım. 3 km kadar yürüdükten sonra kale karşımdaydı. En ucuna çıkmak yaklaşık 15 dakikamı aldı ama sonrasında beni karşılayan manzara bir şaheserdi. Eski medreseler ve Van Gölü inanılmaz görünüyordu yukarıdan. Seyyah grubumuzda açtığım post aracılığıyla ve üniversiteden sınıf arkadaşımın da bağlantılarıyla birkaç farklı kalacak yer bulmuştum. Bana en yakınını seçip ona misafir oldum.

7 Aralık Cumartesi sabahı uyandığımda amacım hava kararmadan Kars’a geçmekti. Ama yolculuğumun belki de en riskli ve yorucu kısmı bu aradaki güzergah olacaktı.

Yağmurun Azizliği: Yolu Yaşamak, Yolda Yaşamak

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

KOÇ BURCU 2020 YILI YORUMLARI

Koç Burcu 2020 Yılı Yorumları

boğa burcu 2020 yılı yorumları

Boğa Burcu 2020 Yılı Yorumları