Gündem

Tatilde Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Oyunlar

Okullar tatile girince ne yapacağız diye düşünüyor musunuz? Hemen size çareleri sıralayalım… Çocuğunuz kaç yaş civarında bilemiyoruz tabi, ancak size uygun etkinlikleri birlikte yapmanızda fayda görüyoruz! Bu yazı genel itibariyle 2-8 yaşı ilgilendirmektedir! İşte Tatilde Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Oyunlar listesi.

Tatilde Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Oyunlar

YAP-BOZ

Okullar Tatil

Çocuğunuzun yaşına uygun görseli ve parça sayısını seçmelisiniz. Çocuğunuzla birlikte satın almaya gidip, çocuğunuza seçmesi için imkân vermelisiniz.

AKIL OYUNLARI

Okullar Tatil

Elbette çocuğunuzun yaşına uygun olanı seçmeniz doğru olacaktır. Ve tekrar söylüyorum – çocuğunuz ile birlikte, onun zevkine göre – almanız çocuğunuzun akıl oyunundan zevk almasına ve sıkılmadan kendini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Birkaç akıl oyunu sıralayalım:

Akıl Oyunları 1: ZİNGO!

Okullar Tatil

3-4 yaş+. Tıpkı tombala gibi! Mekanizmanın oluşu çocuğu oyuna teşvik ediyor. Kim daha çabuk elindeki kartı bitirirse oyunu kazanıyor. Dikkat – koordinasyon ve hatırlama becerisini geliştirmiş oluyor.

Akıl Oyunları 2: TİK TAK BOOMM!

Okullar Tatil

Dünyaca ödüllü kelime oyunudur. 4-5 yaş +. Kartlar, özellikle çocukları kelime bilgisini, gözlem yeteneğini ve yaratıcılığını desteklemektedir. Böylelikle eğlenirken kelimeler arasındaki ilişkileri keşfetmelerini sağlayabilirsiniz.

Akıl Oyunları 3: KATAMİNO

Okullar Tatil

6Yaş + . Katamino çocukların geometrinin temel kavramlarını anlamasına yardımcı olan bir inşa oyunudur. Ahşap dokusu ile çocuklar tarafından fazla sevilen Kataminoda, bulmacaların zorluk seviyeleri çok kolaydan çok zora doğru değişmektedir. Tek kişi oynanabileceği gibi iki kişi arasında bir strateji oyunu olarak da oynanabilir. Her yaştan oyuncuya hitap eden oyun sıra dışı bir oyundur.

Akıl Oyunları 4: BRAIN BOX

Okullar Tatil
Brain box kutuları yaşlara göre içerikleri değişmektedir. Yaş grubunuza uygun olanı alarak çocuğunuzla birlikte kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Oyun şöyle; kutunun içinde kartlar, kum saati ve zar var. Kum saati dolana kadar çocuğun karta bakmasına izin veriliyor. Kum saati dolduktan sonra, zar atmasına izin veriliyor. Çıkan sayı hangi soruya tekabül ediyorsa sorusu soruluyor ve hatırlaması sağlanıyor. Çok eğlenceli bir oyun! (Hayır yani denemesem size önermem. Hepsi harika!)

HİKÂYELEME OYUNU

Tatilde Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Oyunlar
6 yaş + (Şimdiki nesil zeki annecim! 4 yaş ile de oynayabilirsiniz. Denendi ) 9 Küp, 54 Resim, 10 milyon kombinasyon. Sınırsız sayıda hikaye! Bu oyunun sırrı çok düşünmemek. Resimlere hızlıca bakıp konuşmaya başlayın. Böylece yaratıcılığınızın, ifade özgürlüğünüzün ve içinden çıkamadığınız bir kişisel ve iş probleminin çözümü ile ilgili iç görünüzün serbest kalıp en iyi seviyeye ulaştığını göreceksiniz.

Örneğin; Saat 9’da uçağa binip, hayatımdaki zorlu kapının kilidini açmak üzere yola koyuldum. Bir arkadaşıma yapılacak olduğunu öngördüğüm kötülüğü engelledim! Ve adaletli bir şekilde ilişkime son verdim… (Ne kadar da salladım yahu! Eminim siz daha güzel hikâyeler yazarsınız )

SİNEMA – TİYATRO

Tatilde Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Oyunlar listemizde bu sefer kültürel etkinliklerde sıra. Hangi şehirdeyseniz ne kadar film ve ne kadar oyun varsa lütfen gidin. Kültür aşılayın çocuğunuza. Filmi seçmek için elbette çocuğunuza sorun. Kendisinin seçmesini sağlayın ve beğenmeseniz bile ona belli etmeyin. Böylelikle kalite farkını da kendisinin yapmasını sağlamış olursunuz.

KİTAP

Tatilde Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz Oyunlar

Bu önerim daha çok küçük yaşı ilgilendiriyor. Birlikte hikâyeler okuyun. Hikâye sonrası resimleri üzerinde konuşun. Hikâye hakkında açık uçlu sorular sorun. ( böyleydi değil mi? Gibi değil!) (Sence ‘Asya’ neden ağlıyor olabilir? Gibi). Hikâyede yemek – kurabiye vs gibi bir olay örgüsü geçiyorsa, birlikte yemek – kurabiye yapın. Emin olun çok daha iyi hissedecektir!

Yazan: Cansu Köken

IQ ve Beyin Jimnastiği İçin Yapmanız Gerekenler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim :)) yeğenler olunca oyun arayışına giriyorduk ama artık rahatız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu