Seyahat

Tarihiyle ve Yemek Kültürüyle Meşhur Şanlıurfa

Şanlıurfa gezilecek yerler yazımızı okumadan yola çıkmayın. Bizden söylemesi.

patlıcan kebabı

Şanlıurfa Kültürü

Değerli okuyucularımız bu yazımızda size tarihi ve mutfak kültürü ile ünlü şehrimiz Şanlıurfa‘dan bahsedeceğiz.

Genel yanık sesli türkücüleri ile meşhur olsa da aslında Şanlıurfa oldukça eski bir tarihe sahip, Peygamberlerin yaşadığı söylenen şehirlerden. Özellikle Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen Balıklı Göl, ihtişamı ve doğal güzellikleri ile sizleri büyüleyecek. İçerisinde küçük bir göl bulunan ve gölde yaşayan balıkların rahatça görülebileceği, Şanlıurfa’nın en çok turist çeken yeri Balıklıgöl, aynı zamanda etrafında bir çok tarihi eser niteliğinde yerlerin olduğu bir alandır.

 ciğköfteŞanlıurfa Yemek Kültürü

Çiğ köfte deyince hepimizin aklına Şanlıurfa gelir elbette. Etli çiğ kötfe yemek isterseniz, Şanlıurfa’da bunu bol bol bulabilirsiniz.

Kebap Şanlıurfa’nın vazgeçilmezlerindendir. Hatta büyük şehirlerde Adana kebabının acısız haline Şanlıurfa Kebabı olarak rastlayabilirsiniz.

Şanlıurfa gezilecek yerler yazımıza şimdi de Şanlıurfa’nın ünlü yerlerinden bahsederek devam ediyoruz.

Göbeklitepe

Şanlıurfa’nın tarihi yerlerinden birisi de Göbeklitepe‘dir. Örencik köyü yakınında ve dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. Şehir merkezine 22 km uzaklıktadır.

Balıklı Göl

Balıklı göl şehir merkezine oldukça yakın, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak inanılan bir göldür. Kutsal balıkları hakkında bir çok efsane vardır ve balıkları avlamak yasaktır.

şanlıurfa gezilecek yerler

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

1969 yılından bu yana aktif olan bir müzedir. Müzedeki eserler 1948 yılında toplanmaya başlamıştır.

Yolunuz düşerse Peygamberler Şehri diye de anılan Şanlıurfa’yı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Pişman olmayacağınıza eminiz. Keyifli tatiller dileriz.

Bursa Gezilecek Yerler

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu