Hayata DairTeknoloji

Tarihi Buluşlar

Günümüzün yetişmekte zorlandığımız birçok teknolojik gelişmeler, geçmişten günümüze var olan tarihi buluşlar temelinde gelişmektedir. Bununla birlikte, modern dünyamızı şekillendiren yeni fikirlerin ve teknolojilerin çoğu, kökenleri asırlar öncesine kadar izlenebilir. İnsanlar, yenilik yapmaya ve ilerlemeye devam etme konusunda etkileyici bir yeteneğe sahiptir. Tarih boyunca uygarlığın ve teknolojik gelişmenin ilerlemesine diğerlerinden daha fazla katkıda bulunmuş olabilecek bir dizi icat vardır. Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, bugün bu icatlardan bazılarına bakacağız.

Tekerlek (MÖ 3500)

İnsanlık tarihini değiştiren ilk icatlardan biri de tekerlekti. Yine de tekerlek sandığınız kadar eski değil. İlk tekerlek muhtemelen MÖ 4000 civarında geliştirildi. O zamana kadar insanlar zaten metal alaşımları döküyor, kanallar ve yelkenli tekneler inşa ediyor ve hatta harp gibi karmaşık müzik aletleri tasarlıyorlardı.

Aslında, temel yenilik tekerleğin kendisi değil, tekerleğin sabit bir platforma bağlanmasını sağlayan tekerleğin ve sabit bir aksın kombinasyonuydu. Sabit aks olmadan, tekerleğin kullanımı çok sınırlıdır. Kanıtlar, tekerlek ve aks kombinasyonunu kullanan ilk cihazın, serbestçe dönen mekanizmasına sahip gerçek bir çömlekçi tekerleği olduğunu göstermektedir. Bunlar Mezopotamya’da MÖ 4000 civarında geliştirildi. Ur’da (Sümer şehrinin arkeolojik alanıdır.) bulunan hayatta kalan en eski örnek, MÖ 3100 civarına tarihleniyor ve MÖ 4. binyılın sonlarında tekerlekli araçlara dair kanıtlar var.

Pusula (MÖ 200 civarı)

Pusula, insanların dünyayı keşfetmesine ve gezinmesine yardımcı oldu. Günümüzün uydu ve GPS dünyasında alakasız görünebilir, ancak önemli bir icattı. Bununla birlikte, pusula başlangıçta ruhsal amaçlar için yaratılmış ve ancak daha sonra seyir amaçları için uyarlanmış olabilir. İlk pusulalar büyük olasılıkla MÖ 200 civarında Çinliler tarafından icat edildi. Bazıları mineral manyetitin doğal olarak oluşan bir formu olan lodestone’dan yapılmıştır. Ayrıca diğer medeniyetlerin kereste taşını navigasyon veya manevi amaçlar için kullanmış olabileceğine dair kanıtlar da var. Bir noktada, muhtemelen MS 1050 civarında, insanlar serbestçe hareket etmelerine izin vermek için mermi taşlarını askıya almaya ve onları navigasyon için kullanmaya başladı.  Mıknatıslanmış bir iğnenin ve denizciler arasında kullanımının bir açıklaması, 1190’da yazılmış bir Avrupa kitabında yer almaktadır, bu nedenle o zamana kadar, bir pusula olarak bir iğnenin kullanılması olağandır.

Tarihi Buluşlar; Su çarkı

Bir su çarkı a, makine akan ya da böyle bir şekilde güç yararlı formları, içine su düşme enerjiye dönüştürür değirmeninde. Bir su çarkı, bir tekerlek ve sürüş arabasını oluşturan dış jant üzerinde düzenlenmiş bir dizi bıçak veya kovadan oluşur. Su çarkı birçok yerde bağımsız olarak icat edildi. En eski olanlardan bazıları, onu hem sulama hem de öğütme için kullanan eski Yunanlılar tarafından, MÖ 3. ve 1. yüzyıllar arasındaki dönemden başlayarak geliştirildi. En azından MS 1. yüzyılda, Doğu Han Hanedanlığı, demir cevherini dökme demire dönüştürmek için kullanılan piston körüklerine güç vermek ve frezeleme için yatay su çarkları kullanıyordu. İlk su çarklarından bazıları olabilecek cihazlara atıfta bulunan MÖ 4. yüzyıla tarihlenen eski Hint metinleri de var, ancak bu henüz doğrulanmadı.

Tarihi Buluşlar; Takvim

Kaç gün geçtiğini takip etme anlamında bir takvim kavramı muhtemelen oldukça eskidir- en azından yazmak kadar eskidir. İlk “takvimler”, izlemesi kolay olacağı için Ay’ın evrelerine dayanıyordu. Ancak Ayların ay döngüsüne dayalı olduğu, ancak yılların güneş olduğu- örneğin tahılın her yıl aynı ay ayında hasat edildiği- mevsimleri hizaya getiren ay-güneş takvimi, ilk uygarlıklarda kullanılıyordu.

Birçok medeniyet, güneş yılından daha az günü olan bir ay takvimi kullanmaya devam etti. Ayların çok fazla hareket etmesini önlemek için, her iki yılda bir fazladan bir ay eklenir. Eski Romalılar buna benzer bir sistem kullandılar, ancak MÖ 46 civarında sistem çöktü, böylece sivil olaylar ve dini bayramlar yanlış mevsimde gerçekleşiyordu. Böylece Julius Caesar, ayların uzunluğunu ve yılı güneş yılına göre ayarlayan yeni bir sistem geliştirdi. Bu Julian takvimiydi. Bu çok iyi hesaplanmış bir takvimdi ancak yeterli değildi. Hatayı düzeltmek için her 128 yılda bir, bir gün kazandı. Bugün dünyanın çoğunun kullandığı Gregorian takvimi, 1582’de Papa Gregory XIII tarafından tanıtıldı.

Saat (MS 725)- İlk Mekanik Saat

Zaman duygusu olmadan modern uygarlığı hayal edin? Bakış açınıza bağlı olarak, bu ya harika ya da korkunç. İnsanlar, binlerce yıldır zamanı ölçmek için cihazlar kullandılar- 60 saniyeden dakikaya ve 60 dakikaya dayanan mevcut zaman ölçüm sistemi, MÖ 2000 civarında Sümerler tarafından oluşturuldu. İlk saatler güneşin (güneş saatleri) veya suyun (su saatleri) hareketini kullanıyordu. Diğer erken “saatler” arasında mum saati, zaman çubuğu ve kum saati bulunur.

Bilinen en eski mekanik saat, dönme enerjisini aralıklı harekete aktarmak için suyla çalışan bir kaçış mekanizması kullanıyordu ve MÖ 3. yüzyılda Yunanistan’da geliştirildi. MS 10. yüzyılda, Çinli mühendisler cıva ile çalışan kaçış mekanizmalarını kullanan saatleri icat ettiler ve Arap mühendisler 11. yüzyılda dişliler ve ağırlıklarla çalıştırılan su saatlerini icat ettiler. Eşik kaçış denilen mekanizmayı ilerletmek için dişli trenleri kullanan ilk mekanik saatler, 14. yüzyılın başlarında Avrupa’da icat edildi. Bunlar, sarkaçlı saatler 1656’da icat edilene kadar standarttı. Sarkaçlı saatler, kuvars saatlerin icat edildiği 1930’lara kadar en doğru saatlerdi, ardından II.Dünya Savaşı’ndan sonra atomik saatler  geldi.

Matematik Bir Keşif Mi, Yoksa Bir İcat Mı?

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Pusulanın daha erken geliştirildiğini düşünürdüm. Bilgilendirici yazı için teşekkürler

  2. Tarihin buluşları en önemlilerinden birkaç tanesi özelikle atomik saatler. Yazı ve bilgilendirme için teşekkürler kalemine sağlık

  3. Tarihten günümüze yansıyan buluşlar harika eserler inanılmaz olaylar.. Dibine indikce ne güzel şeyler çıkıyor karşımıza, paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu