in

Tarihe Karışan Teknolojiler

tarihe karışan teknolojiler

Bugün bizler için tarihe karışan teknolojiler ile ilgili bilgileri Gürkan Çakır kaleme aldı. Kendisine teşekkür ediyoruz. 

TARİHE KARIŞAN TEKNOLOJİLER

Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği şu zamanlarda geriye dönüp baktığımızda onlarca hatta yüzlerce tarihe karışan teknoloji ile karşılaşırız. Çok uzağa değil sadece 2010’lu yıllara giderek, hayatımızdan hangi teknolojik aletler çıkıp yok olmuş onlara bakalım.

Teknolojide özellikle milenyum döneminde başlayan inanılmaz hızlanma, teknolojik aletlerin hayatımıza giriş çıkışlarını da hızlandırdı. Özellikle akıllı telefonlar ile başlayan süreçte bu cihazlar pek çok teknolojinin artık kullanılamaz hale gelmesine sebep oldu. Tarihe karışan teknolojik aletler için şöyle bir maziye gidelim.

MP3 Oynatıcılar

Tarihe karışan teknolojiler mp3

Neredeyse almak için can attığımız ve gençlerin böbürlenmesine neden olan o aleti hatırlamayan yoktur herhalde. MP3 oynatıcıları küçücük oluşları ve içerisine yüzlerce şarkı yükleme olanağı ile her an her yerde cebimizde gezdiriyorduk. Ancak şimdi kimse yüzüne bile bakmıyor.
Akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte yüksek kalite müziklere ulaşım kolaylaştı. Spotify ve Youtube gibi uygulamalar sayesinde de her türlü müziğe anında ulaşabilme imkanı sağladığı için MP3 oynatıcı ve iPod gibi teknolojik aletler piyasada daha fazla duramadılar.

Anlık Mesajlaşma Uygulamaları

icq

ICQ çılgınlığı ile başlayan ve MSN, BBM gibi uygulamalarla anlık iletişim kurma ihtiyacın giderildiği pazarı tümüyle ele geçiren uygulamalardan şimdi eser yok. 2012 yılında Microsoft’un çok güçlü bir uygulaması olan Skype’i satması ile MSN bitmiş ve pazarda büyük bir boşluk oluşmuştu. Özellikle Facebook öncülüğünde başlayan bu çöküş, Whatsapp ile devam etmiş ve öldürücü darbeyi alarak piyasadan yok olmuşlardır.

DVD – Oynatıcı

Dvd player

Disklerden CD’lere geçiş bir devrim olmuştu. Ancak kapasitesi onlarında zamanla yetmemeye başlaması ile yerini 8 kat daha geniş ve hızlı DVD’ler aldı. Hem depolama olarak hem de yüksek kaliteli filmleri izlemek için artık herkes bunları kullanır olmuştu. Bu teknoloji o kadar tutuldu ki neredeyse her evde artık mutlaka bir DVD Player bulunuyordu.

2010 yılından sonra ise internet hızlarının çok ciddi boyutlara ulaşması, hard disklerin genişlemesi ve daha üst video kalitesine imkan veren Blu Ray gibi teknolojilerin çıkmasıyla birlikte DVD’ler yavaş yavaş piyasadan silinmeye başladı. Bunun en canlı örneği olarak, DVD kiralama ile inanılmaz paralar kazanmış Blockbusters şirketinin 2014 yılında kapatılmasını gösterebiliriz. Netflix gibi pek çok internet üzerinden yayın yapan firmalarda pazardaki boşluğu doldurarak servetlerine servet kattılar.

Windows Phone

Windows phone

Windows Phone, Android ve iOS teknolojilerine rakip olarak çıkmış ve onların egemenliğini bitirmeyi vaat etmişti. Bilgisayar ve akıllı telefonların birbirine entegre edilmesini sağlayarak çok daha kolay ve hızlı bir ağ kurmak istiyordu. Bunun içinde Nokia markayı satın almış ve içerisine kendi teknolojisini yükleyerek, uygun fiyatlı ve kullanışlı bir telefon üreterek piyasa sürmüştü. Bunda da gayet başarılı olsa da bir türlü geniş bir kesime hitap edemedi ve düşüşe geçti.
Microsoft, Android’in gelişimini hızlandırdığı dönemlerde, tüm enerjisini bilgisayar işletim sistemi Windows 10 gelişimi için kullandığından bu yarışta geri kalmıştır ya da geri kalmak istemiştir. Daha sonra aldığını Nokia markasını da satarak tamamen piyasadan adını silmiştir.

GÜRKAN ÇAKIR 

Tarihe karışan teknolojiler yazımızdan sonra aşağıdaki yazımızda ilginizi çekebilir.

WhatsApp’tan Yeni Özellik! Görüntülü Ve Sesli Konuşmada Kişi Sayısı 8’e Çıktı

11 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

IF (Intermittent Fasting) Nedir?

IF- Intermittent Fasting Nedir?

marie curie öyküsüdür

Marie Curie Öyküsüdür