Tarih

Tarih Treniyle Yolculuk: Amerika Tarihi 1

Shall We? gruplarının, kıymetli aile üyelerinden yazılar gelmeye devam ediyor. Tarih Treniyle Yolculuk: Amerika Tarihi 1, değerli dostumuz Turan Cevdet EKİNOĞLU‘nun kaleminden. Keyifli okumalar…

Tarih Treniyle Yolculuk: Amerika Tarihi 1

Merhabaaaağğğlarrrr ShallWe? Ailem beni özlediniz mi? “Eveeeettt, ölüyoruuuğğzz senin içiiiğğn, çooookk özzlediiikk tatlişkoooo” gibi haykırışları duyar gibiyim. Teşekkürler şimdiden.

Sevgili ailem bildiğiniz veya biliyor gibi yaptığınız üzere geçen yazımda yeryüzündeki her ülkenin ekonomisini etkisi altına almış olan Abd dolarının tarihçesi hakkında derlemeler yapmıştım. Bugün de yine ilgi göreceğine inandığım güzel bir konu üzerinde duracağım. Abd tarihi. Eğer hazırsanız buyurun Tarih Treni’ne… Yolculuğumuz boyunca ufaktan Viking manzarası, ilk seyahat edenlerin maceralarından kısa notlar, bolca aksiyon ve buharlı trende yolculuğun eşsiz keyfine tanık olacağız… Tren kalkıyooooorrr…

Şu Dolar Meselesi

Günümüzden yaklaşık 35.000 sene önc… Şaka şaka o kadar geriye gidip jeolojik şeylerle can sıkmayacağım. Ama rotamızı belirtmek adına ilk hattımızı açıklayalım. Amerika’ya ilk yolculuklar.

Vikingler Geliyoooorr

Sevgili ailem, canım ailem… Sene 985… Viking lideri Kızıl Eric, Grönland’da bir yerleşim yeri kurar. İşte onun oğlu olan Leif de 1001 yılına gelindiğinde buradan gemilerle yola çıkar ve bugün Kanada olarak bildiğimiz mekâna gelir. Buralarda ufak tefek yerleşim yeri kurar. Bakın bu tarih, diğer Avrupalıların, Amerika kıtasını keşfinden 500 (normalde 491 ama ben 500’ü baz alıyorum onu da açıklayacağım) sene öncedir.. Bugün Amerika kıtasını ilk Avrupalıların değil de Vikinglerin keşfettiğine dair sağlam kanıtlar mevcuttur. İşbu kanıtlar, Viking evleri ve eşyaları gibi önemli bulgular olmakla birlikte Newfoundland’da ortaya çıkartılmıştır. Böylece bazı İskandinav hikâyelerinde geçen, Vikinglerin, Atlantik kıyılarını keşfettiği kısımlarının en azından bir bölümü kanıtlanmış olur. (Noterello: Newfoundland kalıntıları 1963’te ortaya çıkartılmış…)

Amerika tarihi 1
Amerika tarihi 1

Çılgın Bir Cenovalı: Kolomb…

Sevgili ailem, Chrstopher Columbus yani bildiğimiz adıyla Kolomb… Bu vatandaş bildiğiniz gibi Amerika Atlantik’i geçip Amerika kıyılarına ulaşmış bir denizcidir. Onun bu yolculuğu İspanyol bayrağı altında gerçekleşmiştir. Şimdi şunu diyebilirsiniz : “E bu arkadaş Cenovalı değil mi? İspanya ile ne alakası var??” Anlatayım… Kolomb, yolculuğu için adeta yana döne sponsor aramış, İngiltere ve Fransa gibi tüm güçlü devletlerin kapısını aşındırmış hatta Osmanlı’dan da yardım istemiştir. Fakat hiçbir devlet kabul etmemiştir onun bu isteğini. Nihayet Kolomb aradığı desteği İspanya kraliçesi İsabella’dan bulmuştur. Şimmmmmdi kahve ve çaylarınızdan birer yudum alıp dikkat kesilin ailem. İsabella Kolomb’un teklifini ilk başvurusundan tam yedi yıl sonra kabul etmiştir. Neden mi? Sırf diğerlerine nispet olsun diye. Çünkü bu dönemde Osmanlı ile İspanya arası ilişkiler bıçak sırtı olup hatta ve hatta 2 Ağustos 1492 tarihinde “ya din değiştirin ya defolun gidin İspanya’dan” mantığıyla baskı altına alınan Yahudilerin birçoğu Kemal Reis’in kadırgalarıyla Osmanlı topraklarına getirilmiştir. Ve ve ve bundan tam bir gün sonra da Kolomb hazinelerle dolu gemiler ve amiral rütbesiyle yelken açmıştır uzak diyarlara. İsabella’ya bak sen…

Neyse caaağnım ailem Kolomb’un asıl amacı yeni bir yer keşfetmek değildi. Aslında onun amacı keşif de değildi zaten ama ona ayrıca değineceğim. Kolomb, Ekim 1492’de Karayiplere ulaştıysa da yeni bir yer bulduğunun farkında değildi. O, aslında Hint adalarına geldiğini sanıyordu. Burada bir Kolomb gerçeğini açıklayayım ki bu yanılgının temelini anlayabilin. Sevgili ailem, Kolomb’un deli gibi tüm devletlere gidip destek istemesinin sebebi yeni bir yer keşfetme arzusu değildi. O, Hindistan’a diğer her denizciden daha hızlı ulaşabileceğini iddia ediyor ve hatta arzuluyordu. Bu arzusu, onun misyoner bir sömürgeci olmasına ve yanılmasına zemin hazırlamıştır.

Kuzey Kıyılarında Hareketlilik Var!

İspanyol kuvvetleri Colomb bölümünde de anlaşıldığı üzere kıtanın güney kısımlarından ilerleyişlerini sürdürürken kuzeyde de farklı kuvvetler vardı. Kıtanın kuzey kısımlarında, kıyı şeridinden itibaren bazı Avrupalı kâşifler bu yeni dünyayı tanımaya başlamışlardı. Giovanni de Verrazano, Jacques Cartier ve en nihayetinde de keşfedilen bu coğrafyanın isim babası olacak olan Amerigo Vespucci… Her ne kadar onlar da ilerlemeye devam etseler de kuzeyde ilk yerleşim yerini kuran İspanyollar. Ancak asıl kültürel etkileşimi sağlayacak olan kısım az önce de bahsini ettiğim Amerigo Vespucci’nin keşfi ile Atlantik Okyanusu’nun kuzey kıyılarında olacaktı. Çünkü bu yeni harekât ile Avrupa’dan müthiş bir göç dalgası başlayacak ve göçmenler buraları kendilerine mesken edinecekti.

Amerika tarihi 1
Amerika tarihi 1

Yeni Dünya’nın İsim Babası: Amerigo Vespucci

Sevgili ailem Tarih Treni’nde sıkılmadınız umarım. İşlerin biraz daha enteresanlaşmaya başladığı yerlere geliyoruz çünkü. Amerigo Vespucci, efenim kendisi bir İtalyan’dır. Avrupa Rönesansı’nı fiiliyata geçirmiş olan (fikri temellerini İbn Rüşd asırlar evvel atmıştır) Medici ailesinin hizmetinde olup coğrafya ve astronomiye taaaa çocuk yaşlarda merak salmıştır. 1492’de (1491 de olabilir) İspanya’da Medicilerin işlerini yürütmek için çalışmalara başlar ki bir de ne olsun!! Çılgın bir denizciyle tanışır… Evet, tahmin ettiniz değil mi? Amerigo, bu görevi sırasında Kolomb ile tanışır ve bayağı derin muhabbetlere dalarlar.

Vespucci, 1495’te ilk denizaşırı seyahatlere başlar ve 1499’a gelindiğinde Odeja önderliğinde bir filoyla Atlantik’e yelken açar. Bu seyahati sırasında Güney Amerika’da Amazon bölgesini dolaşır tek başına. 1500 yılında bu seyahatten dönen Vespucci hevesini alamamış olacak ki İspanya’dan yeni seferler için yardım istemiş fakat karşılık alamamıştır. Aynı yıl Vespucci, Portekiz hizmetine girmiş ve seyahatlerine devam etmiştir. Bu seyahatler boyunca da kıta üzerinde binlerce kilometreyi dolaşmıştır. İlk başlarda o da Hint adalarına geldiğini sansa da Kolomb’un aksine iyi bir kâşif olduğundan dolayı bu yerlerin yeni olduğunu anlamıştır. Aslında Vespucci sadece yer küreyi keşfetmekle kalmamış bu gezileri sırasında meridyen derecelerini ve ekvator çizgisini hesaplamakla da uğraşmıştır.

Amerika tarihi 1
Amerika tarihi 1

Yeni Dünya’ya Akın…

Sevgili ailem işte Vespucci’nin bu ilmi çalışmaları, gezdiği bölgeleri haritalandırması 1501 yılına gelindiğinde yeni yerlerin keşfedildiğini kanıtlıyordu. Bu, yeni ticaret yoları ve yeni kaynaklar arayan Avrupa devletlerinde büyük heyecan yarattı ve Portekiz ile İspanya başta olmak üzere Fransa, İngiltere ve Hollanda adeta birbirleriyle yarışırcasına bu yeni yerlere seyahatler düzenlediler. Ancak bu yıllar, Orta ve Kuzey Amerika’da İspanyol keşiflerinin hat safhada olduğu yıllardı. 1513’te Juan Ponce de Leon bugünkü Florida’ya ayak bastı. Ondan yıllar sonra yani 1540’ta Coronado, Meksika’dan yola çıkıp Mississippi Nehri’ne kadar ilerledi. Amacı, Cibola’nın efanevi Yedi Altın Şehri’ni bulmaktı. Amacına ulaşamasa da Büyük Kanyon’a ulaştı. İspanyollar, bugünkü Florida – St. Augustine’de ilk kalıcı yerleşim yerini kurmuş olsa da asıl yapılanma kuzeyden ilerleyen diğer Avrupalı milletler tarafından gerçekleştirilmiştir. Ve bu topluluğun en kalabalık kesimini de 13 İngiliz kolonisi oluşturmuştur.

Eveeet Shall We? ailem… İlk keşiflerin nasıl yapıldığını, ne gibi aksiyonlara girişildiğini gördüğümüz bu seyahatimizde ilk molamızı vermiş bulunmaktayız. Seyahatimizin ikinci kısmında daha büyük aksiyonlar, çatışmalar, isyanlar ve müthiş bir Vahşi Batı turu bizi bekliyor olacak. Şimdilik hoşça kalın…

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Eline, emeğine sağlık. Anlatım şekli böyle olan birinin bence fazla da arayı açıp kendimi özletmemesi lazım diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu