Tarih

Tarih Treni: Antik Mısır 1

Dört yanından kalite pınarları, sekiz yönünden güzel insanların fışkırdığı ShallWe? Ülkesinin kıymetli vatandaşları nasılsınız? İyi olun iyi. Arada bazılarınız depresyona giriyor görmedim sanmayın benden kaçmaz… Tarih Treniyle Yolculuk: Antik Mısır 1 yazım sizler için aşağıda…

Tarih Treniyle Yolculuk: Antik Mısır 1

Evet, kıymetli okurlar Tarih Treni’nin bu seferki yolculuğu; tarih boyunca hep merak edilmiş, Napolyon’un dahi tutkusu haline gelmiş çok eski bir uygarlık: Antik Mısır… (Vvvvuuuuu dediğinizi duyar gibiyim). Yolculuğumuzun bu safhasında Antik Mısır’ın bilime katkıları, Nil Nehri’nin Mısır’ın bilim dünyasına katkıları, Mısır’da inanılan dinin bilimle ilişkisine tanık olacağız. Hazırsanız Tarih Treni kalkıyoooooorrrr!!!

Öncelikle; basit, akılda kalıcı, yumoş bir bilgiyi aktarayım ki ilerleyen süreçte olayları anlamamıza yardımcı olsun. Nil… Arkadaşlar Mısır’da bahsedeceğim her şey doğrudan veya dolaylı olarak Nil Nehri ile ilgilidir. Bilim, din, gündelik yaşam her şey ama her şey… Heredot’un söylediği gibi “Mısır, Nil’in hediyesidir…”

Eyyy ShallWe halkı! Mısır’ın tarihi M.Ö. 5000’lere kadar gidiyor. Bu yazımda aşırı eski dönemlerdeki durumlardan bahsedip can sıkmak istemiyorum. Sadece bunu belirtsem yazımın bu bölümünün amacı doğrultusunda olacağı kanaatindeyim. Şimdi konumuza giriş yapalım…

Aşağı Mısır-Yukarı Mısır

Esas konuya gelmeden önce ufak bir bilgi vereyim çünkü ilerleyen süreçte işimize yarayıp “haaa doğru önceden söylemiştin” diyeceksiniz. Antik Mısır temelde iki coğrafi bölgeye ayrılmıştı. Bunlardan ilki kuzeydeki Aşağı Mısır, ikincisi ise güneydeki Yukarı Mısır idi. Yönlerdeki bu tezatlık, isimlendirmenin Nil Nehri baz alınarak yapılmasından kaynaklanıyor. Zira bir akarsuyun doğduğu bölgeye “yukarı”, son bulduğu veya denize döküldüğü yere de “aşağı” denilir. Ancak ilerleyen konularda göreceksiniz ki aşağı ve yukarı Mısır arasındaki tek fark bu değil. İnançtan yazıya kadar pek çok alanda birbirlerinden oldukça keskin bir şekilde ayrılmışlardı çünkü…

Antik Mısır’ın Bilim Hazinesi

Sizlere ilk tuhaf bilgiyi verip iyi bir başlangıç yapayım. Arkadaşlar Antik Mısır’da bilginlerin ekserisi din adamlarından oluşmaktaydı. Hemen “Yiiioohhh ccaaanım” demeyin gerçekten öyleydi. Günlük hayatın gürültüsünden uzakta refah içerisinde, tapınaklarda yaşamaktaydılar. Ancak bilimle de oldukça haşır neşirdiler. Bu nedenle Mısır’ın en eski yazılı dönemlerinde bile bilimin geliştiğini görmekteyiz.

Şöyle anlatayım ki daha akılda kalıcı olsun. Arkadaşlar Antik Mısır’da matematik hesapları o kadar ayrıntılı yapılıyordu ki özellikle tarımsal faaliyetlerde hiç şaşma olmuyordu. Hasat zamanından çok önce alınacak mahsulün miktarı, atmosfer olayları, Nil Nehri’nin temin ettiği suyun hacmi gibi konular bile nokta atışı hesaplanabiliyordu.

Sevgili ailem hatırlayacağınız gibi (ne olur hatırlayın daha demin söyledim) yukarıda bir yerlerde Nil Nehri’nin her şeyde belirleyici unsur olduğunu söylemiştim. İşte Nil’den faydalanmak isteyen Mısır halkı, onun ne zaman taşacağını, ne kadar taşacağını, suların nerelere kadar geleceğini bilmek zorundaydı. Bu da onları gök yüzünü incelemeye, matematik ve geometrik hesaplar yapmaya ve bu hesaplara uygun teknik çalışmalara girişmeye sevk etmiştir.

Antik Mısır’da geometri de dolayısıyla gelişmiştir. Ahmes Papirüs’ünden edindiğimiz bilgilere göre bir tarlanın yüz ölçümü hesaplamaları o dönemde dahi bilinmekteydi. Geometrik şekillerin alanları, küre ve silindir gibi şekillerin hacimleri en ince ayrıntısına kadar hesaplanabilmekteydi. (16).2/9 işlemini kullanarak günümüzdeki pi sayısının değerini çok az bir farkla bulmuşlardı ki çoğu zaman daha pratik olması için pi değerine 3 verdikleri de oluyordu.

Antik Mısır’ın “Peygamber” Olarak anılan Hekimleri ve Tıp

“Tıp üzerindeki bilgiler, Mısır ilminin adeta bir zaferidir” diyor ünlü tarihçimiz ve aynı zamanda da Atatürk’ün manevi kızı olan Afet İnan hocamız. Gerçekten de öyle arkadaşlar birazdan siz de göreceksiniz, Mısır tıpta gerçekten döneminin çok çok ilerisindeydi.

Tıp alanındaki gelişmeler de yine rahipler vasıtasıyla olmuştur arkadaşlar. Zira hastalıkları için tanrılardan medet uman halk doğal olarak tapınaklara gidiyor ve burada da rahiplerle muhatap oluyorlardı. Bakın o dönemde tıp ilminin gelişimine iki örnek vereyim belki “aaa harbiden mi” dersiniz. Bakınız Heredot, Mısır’da her hastalık için ayrı hekimin bulunduğunu belirtiyor.

Homeros ise “Mısırlılar en mükemmel hekimleri yetiştirmiştir” diyor. Bu arada unutmadan söyleyeyim arkadaşlar rahiplerden bazıları daha sonra rahipliği bırakıp sadece hekimlikle ilgilenmiştir. Ancak sosyal statülerini korumuşlardır. O dönemde hekimler devlet memurluğu altında ücretsiz hizmet vermekteydi. Yaaa adamlar okumuş memur olmuş siz hala… Neyse…

Hekim yetiştirilmesi için müstakil okullar da mevcuttu ki bunlardan birisi Sais diğeri Heliopolis’te bulunan Osiris okuluydu. Ebers Papirüsü’nden öğrendiğimiz kadarıyla bir hekim “büyük peygamber” olarak anılmakta. Bu hekim, bir göz hastalığı için bir ilaç da keşfetmiştir. Ufacık bir tarihi bilgi vereyim sevgili ailem. Mısır ile ilgili bu buluntular günümüzden 5000 yıl öncesine uzanmakta.

Arkadaşlar bireysel tedavilerin yanı sıra halkın genel sağlığı için de tedbirler alınmıştır. Kanalizasyon tünelleri kazılmış, yemek yenilen ve oturulan yerlerin temiz tutulması sağlanmıştır. İlginç bir bilgi vereyim burada; din kaidesi altında alınan bu tedbirler aslında sıhhî tedbirlerdir. Özellikle rahipler üç günde bir saçlarını tıraş etmek (üç günde ne kadar uzuyorsa artık) ve iki kere gündüz iki kere gece olmak üzere günde dört kere yıkanmak zorundaydılar.

Arkadaşlar Antik Mısır mitolojisinde sağlığı koruduğuna inanılan tanrılar mevcuttu. Bunlardan “Seshat” kadın hastalıkları ve doğum, “Seth” (her ne kadar kaosu temsil etse de) bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu olduğuna inanılırdı. Fakat bizim çok iyi bildiğimiz bir isim var ki tıp ilminin temsilcisi olarak bilinir. “Mumya” filmini izlediniz mi? İşte orada dünyayı karanlığa boğmaya çalışan kötü mumya İmhotep, Mısır mitolojisinde tıbbın temsilcisidir.

Resimli Yazı mı Yazılı Resim mi? Hiyeroglif ve Mısır Yazısı

Ne o? Sıkıldınız mı hemen? Yooo sıkılmayın azıcık kaldı. Bu bölümde de ufacık bir yanlış bilgiyi düzeltip bitireceğim. Sevgili ailem bildiğiniz üzere Antik Mısır’ın yazı dili hiyeroglif dediğimiz resimler. Öyle mi? Haaaayıııııırrrr… Mısır’da kullanılan tek yazı çeşidi hiyeroglif değil arkadaşlar. Hatta o bizim filmlerde, fotoğraflarda falan gördüğümüz o süslü hiyeroglif yazıları uzun süre kullanılmış olsa da yapımının zorluğu nedeniyle yerini hiyeroglifin daha basit hali olan “hiyeratik” yazısına bırakmış. Bunun da yanında halkın günlük hayatta kullandığı “demotik” yazı kullanılmıştır arkadaşlar. Demotik yazı ise hiyeroglifin en basit ve yavan biçimidir diyebiliriz.

Sevgili ailem Antik Mısır’da bilimin gelişimine tanık olduk. Bilim-din ilişkisine göz, Nil Nehri’nin olaylarla bağlantısına kulaç, Antik Mısır mitolojisindeki tanrılara kafa attık derken konumuzun da sonu geldik. Bir sonraki bölüm Antik Mısır’ın siyasi tarihi olacak. Akrep Kral’la, firavunlarla ve Kleopatra’yla tanışmaya hazır olun. Hoşça kalın…

Tarih Treniyle Yolculuk: Amerika Tarihi 1

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu