Kültür - Sanat

Tanrıların Habercisi: Hermes

Hermes, entrikalarıyla meşhur Yunan mitolojisinde Kral Tanrı Zeus ve güzelliği ile olmasa bile kurnazlığıyla meşhur Maia’nın oğludur. Tanrıların kralı Zeus’un habercisi ve en sadık çocuğudur. Tanrılar arasında ondan daha kurnazı olmadığı gibi ondan daha hızlısı da yoktur.

Tanrıların Habercisi, Olympos’un En Kurnaz Tanrısı: Hermes

Tanrıların en hızlısı Hermes neredeyse tüm resimlerinde kanatlı bir çift sandaletle tasvir edilir. Genellikle Zeus’un mesajlarını iletirken içine sakladığı ve kurnazlıkları için de kullandığı büyülü değneği Caduceus’u tutarken resmedilir. Kendisinden önceki nesil olan Titanlar arasındaki karşılığı en az onun kadar kurnaz, hızlı ve ondan daha korku verici olan Hippolytos’dur.

Seyyahların, Atletlerin, Hırsız ve Kumarbazların Koruyucusu

Zeus’un kurnaz ve çevik habercisi Hermes, seyyahların ve atletlerin de koruyucusudur. Tüm yarışlarda yarışçıların ve yola çıkacak olanların ona adak sunması da bu yüzdendir. Bunun yanı sıra kurnaz olduğu için hırsızların, kumarbazların ve hatta tüccarların da koruyucusudur. Genellikle Apollon’un elinde gördüğümüz Liri, sonrasında bir çobana armağan ettiği kavalı, müziğe olan merakından notaları, astronomiyi, ölçü birimlerini ve kendisine dua edinmesine de vesile olan sporu Hermes icat etmiş ve insanlığa bahşetmiştir.

Hermes mitoloji anlatıcılarına ve eski kaynaklara göre eril öğenin temsilcisi olarak görülmüştür.
Tanrı Kralın gösterişli oğlu Hermes’in doğduğu gün ayağa kalktığı söylenir. Ayağa kalkar kalkmaz yakaladığı kaplumbağanın kabuğundan bir lir yapar. Bir çok mite göre de bu yapılan ilk Lirdir. Lirden çıkan seslerle eğlenen Hermes, bu sırada notaları da icat eder.

Apollon ve Zeus’u Kandıran Kurnaz Haberci

Bir efsaneye göre Hermes günün birinde Olympos dağının kırlarında dolaşırken aynı zamanda kardeşi olan Apollon’un kutsal ineklerini çalar. Olayı öğrenen ihtişamlı tanrı Apollon öfkesinden deliye döner. Öfkesinin sebebiyse şifa tanrısı da olarak bilinen Apollon’un hayvanlarına ve bitkilerine çok değer veriyor olmasıdır. Hermes’i kolundan tuttuğu gibi Kral Tanrı Zeus’a götüren Apollon, babasından adil bir ceza talep eder. Ama kurnaz tanrı Hermes hemen lirini eline alır ve çalmaya başlar. Kaplumbağa kabuğundan yapılmış lirden çıkan sesler Zeus’u da Apollon’u da adeta büyüler. Kral Tanrı, Hermes’e ceza vereceğine kanatlı bir miğfer ve resimlerinde ayağında görmeye alışık olduğumuz kanatlı sandaletleri verir. Bununla da kalmayarak Hermes’i Tanrıların Habercisi tayin eder.

Tanrıların Habercisinin görevleri arasında ölülerin ruhlarını yeraltına götürmek, kırlarda dolaşan çobanlarla ve yolunu şaşıran avare yolculara kılavuzluk etmek de vardır. Truva Savaşı sırasında Achilles’in öldürdüğü Prens Hektor’un ölüsünü bulması için acılı baba Kral Priamos’a yardım eden de Hermestir. Savaş sonrası ülkesi İthaka’ya dönmeye çalışana Kral Odysseus’a Moly isimli bitkiyi vererek Kirke’nin tuzağından kurtulmasını sağlayan da yine seyyahların koruyucusu Hermestir.

Başka Mitoloji ve İnanışlarda Hermes

Truva Savaşının hemen sonrasına denk gelen Roma Mitolojisi anlatılarında Merkür olarak bilinir. Gezegenlere de isimlerini veren Roma Mitolojisinde, Güneş’e en yakın gezegene onun adı verilmiştir. Hermes’in Yunan Mitolojisinden de eski anlatılara sahip Mısır mitolojisindeki karşılığının bilgelik tanrısı Thot olduğu iddia edilmiş olsa da iki kültürün mitolojik anlatıları pek örtüşmemektedir.

Kuvvetli bazı inanışlara göre Hermes’in İslamiyet inancındaki İdris Peygamber olduğu düşünülmektedir. Bu düşünce yapısı Babil, Mısır ve Yunan düşüncelerinin temelini oluşturduğu gibi, İslamiyet inancının da temelinde yer almaktadır.

 

Kötücül Ruhlar: Türk Mitolojisi

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu