in

Tam Rekabet Piyasası ve Monopolistik Rekabet Piyasası ile İlgili Bilgiler

Tam rekabet piyasası

Ekonomiyi sınıflandırmak için kullanılan temelde birçok farklı piyasa tipi bulunuyor. Öte yandan ekonomiyi daha iyi anlayabilmek için dört temel piyasa tipini öğrenmek yeterlidir. Ekonomi biliminde önemli olan bu piyasalar; tam rekabet piyasası, monopolistik rekabet piyasası, oligopol ve monopol piyasalar olarak bilinir. Her birinin kendine özgü varsayımları ve özellikleri vardır. Bu nedenle bu piyasalardaki firmaların karlılığı ve karar alma mekanizması birbirinden farklıdır.

Tam Rekabet Piyasası Nedir?

Tam rekabet piyasası, bol miktarda küçük firmanın birbirileri ile rekabet ettiği piyasa yapısını ifade eder. Bu piyasa tipinde yer alan firmaların öyle büyük bir gücü yoktur. Sonuç olarak tüm firmalar, toplum tarafından istenen optimal miktarda mal veya hizmet üretir çünkü bu firmaların hiçbirinin fiyatı etkileme gücü bulunmaz.

Tam Rekabet Piyasası Varsayımları

Bu piyasa tipinde tüm firmaların karlarını maksimize etmeye çalıştığı varsayılır. Firmalar, bu piyasa tipine istediği şekilde giriş çıkış yapabilirler. Her firma, birbirinin tamamen aynı (aynı olmasa bile çok benzer) ürünleri satışa sunar. Bu piyasa tipinde tüketicilerin herhangi bir farklı tercih yapmadığı varsayılır. Gerçek dünya ekonomisine bakıldığında bu koşulları sağlamanın pek de kolay olmadığı söylenebilir.

Monopolistik Rekabet Piyasası Nedir?

Monopolistik rekabet piyasalarında yine çok sayıda küçük firmanın birbirleri ile rekabet ettiği varsayılır. Monopolistik rekabette firmalar, neredeyse birbirinin aynı mal ve hizmetleri satar fakat bu firmaların satışa sunduğu mal ve hizmetlerde ufak tefek nüanslar görünür. Bu durum firmaya fiyatı bir miktar etkileme şansı sunar. Mısır gevreği piyasası, monopolistik rekabetin en tipik örneklerinden biri olarak gösterilebilir.

Karşılaştırma: Tam Rekabet Piyasası ve Monopolistik Rekabet Piyasası

Tıpkı tam rekabette olduğu gibi monopolistik rekabette de firmalar, karlarını maksimize etmeye çalışmaktadırlar. Öte yandan tam rekabette olduğu gibi firmaların piyasaya giriş ve çıkışları tamamen serbesttir. Tam rekabette firmalar, birbirinin aynı ürünleri satarken monopolistik rekabette ise farklı ürünler satışa sunulur. Ayrıca monopolistik rekabette bir tüketici, bir ürünü başka bir ürünün yerine tercih edebilir fakat bu durum tam rekabette mümkün değildir.

Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler – 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

suriye idlipten acı haber

Suriye İdlip’ten Acı Haber!

Ark genesis

ARK: Genesis – Expansion Pack Yayınlandı!