in

Tahvil Nedir? Riskleri Var Mıdır?

Tahvil nedir

Tahvil nedir? Tahvil, borsada güvenilir ve yüksek getirili yatırım araçlarından birisidir. Bir çok farklı türleri bulunur. Her farklı türün ayrı özelliği vardır. Borsada sağladıkları bir çok avantajları vardır. Bu nedenle hisse senedi portföylerinde kendilerine yer bulmuşlardır. Aynı zamanda portföy dengesini sağlar. Risklerini azaltmak isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilirler. Tabi tahvillerin avantajlarından yararlanmak için onları nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir.

Tahvil Nedir?

Borsada en yüksek işlem hacmine sahip olan hisse senetleri vardır. Bu hisse senetleri yüksek getiri sağlar. Ancak aynı oranda risk içerirler. Hisse senetlerinin spekülatif yapıları vardır. Bu spekülatif yapılar oluşabilecek risklerin nedenleridir. Dolayısıyla bir portföy oluşturulması gerekir.  En sık görülen alışkanlıklardan bir tanesi de farklı yatırım araçlarına başvurmaktır. Risk dengesini sağlamak önemlidir ve tahvil gibi yatırım araçları hem kazanç hem de risk dengesi sağlamaktadır.

Tahviller, hisse senetlerine göre daha az risk taşır. Anonim şirketlerin kaynak bulma amacıyla çıkarttıkları tahviller olur. Bu tahvillerin vadeleri 1 yıldan uzun sürer. Eğer orta ve uzun vadeli yatırımlar istiyorsanız bu konuda tahviller vazgeçilmezidir. Tahviller, ticaret ve sermaye piyasası kanunlarına göre çıkartılır. Devlete ait olan tahviller geri ödeme garantilidir.

Üzerinde yazılı olan kupon veya anapara vadesi geldiği zaman işlem yapılır. Borçlu olan şirketin borcunu ödemesi temeline göre alınıp satılırlar. Şirketlere ucuz ve uzun vadeli kaynak sağlamak önemlidir. Hem yatırımcı hem de şirket bazında daha dikkat edilir. Tahvillerin en sık kullanılanları ise devlet ve özel şirketlerinkidir. Devlet tahvilleri, vade ve faiz riski bulundurmazlar. Ama özel şirketlerde durum daha farklıdır. Özel şirketlerin tahvillerinde çeşitli riskler söz konusu her zaman olabilir. Bu nedenle doğru tahvilin seçilmesi gerekmektedir.

Tahvil genellikle devletin, anonim şirketlerin ve bankaların kendilerine finansman kaynağı sağlamak için çıkardıkları değerli kağıtlardır. Diğer adıyla borç senetleri diyebiliriz. Tahvillerin çıkarılmasında ticaret ya da sermaye piyasası kanunları rol alır. Düzenlemeleri ve çıkartılmaları bu kanunlara göre yapılır. Tahvil ile bonolar birbirine karıştırılan iki değerli kağıttır. Bunların ayrımları ise vadelerinden yapılır. Tahvillerin vadeleri bir yıldan uzundur. Bu durumda uzun vadeli yatırımlar için uygundur.

Tahvil yatırımı yapmak istediğinizde elinizde bulunan birikimi devlete, şirkete ya da bankaya borç olarak verirsiniz. Vadesi geldiğinde paranızı temin edebilirsiniz. Belirlenen faiz oranında artı gelirinizle birlikte teminatınızı alırsınız. Böylelikle şirket kendine uzun ve ucuz yollu kaynak sağlamış olur. Sizde birikimlerinizi değerlendirirsiniz. Yatırım yapmak istiyor ve piyasaların risklerinden çekiniyor olabilirsiniz. Tahvil ve diğer güvenli yatırım araçları sizin için bir fırsat olabilir.

 

Küresel Durgunluk Beklentisi

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın Yeşil Ülkeleri

Dünyanın Yeşil Ülkeleri

Ritüel nedir

Ritüel Nedir?