Gündem

Tahin Pekmez İkilisini Nasıl Bilirsiniz?

Bazıları tahin ve pekmezin ikisine ayrı ayrı da bayılmakta lakin ben tahini pekmezle bilip sevengillerdenim. Peki siz tahin pekmez ikilisini nasıl bilirsiniz?

Tahin pekmez ikilisini nasıl bilirsiniz?

Fakat ayrı ayrı tüketilmesinin daha faydalı olduğunu uzmanlar belirtmekte. Aşırı aşırısı doping deposu ve tatlı ihtiyacını da maksimum giderici lezzetler değil mi sizce de? Özellikle geride bıraktığımız kış ayları için müthiş sağlık kaynağı görevi üstlenirken her daim yenilesi lezzetleri/ karışımlarını biraz inceleyelim mi? Size şimdi bu mucizevi ikilinin vücudumuza olan yararlarından bahsedeceğim, aman aramızda kalsın…

Pekmezle Giriş Yapmamız Tahine Saygısızlık Olmaz Umarım, Pekmezin Faydaları:

 1.  İçerisinde bulundurduğu B1, B2, B3 vitaminleriyle vücut sistemimizin birçok alanına yararlıdır.  Magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum açısından da fazlasıyla zengin olduğundan bol bol tüketilmesi gerekir.
 2. Pekmezin çokça oranda enerji verdiğini uzmanlar kanıtlamış durumdadır. Sporcuların bu nedenle porsiyon kontrolü yaparak tüketmesi önerilir. İçeriğindeki zengin vitamin ve maddeler sayesinde kan dolaşım mekanizmamızı dengeler, hareket biçimimizi düzene sokar.
 3. Karaciğer hastalıklarının tedavisi için kullanılması tavsiyeler arasındadır. Sigara kullanan kişilerin damar, karaciğer ve akciğer sağlığının bozulmaması amacıyla tüketmesi önemlidir.
 4. Kalsiyum içeriğinden dolayı kolon kanseri gibi bazı kanser türlerinin yayılmamasında önemli yeri vardır.
 5.  İçerdiği manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve B6 vitamini sayesinde kalp krizi riskine karşı kalbi ve dolaşım mekanizmasını korumaya yardımcı olur. Kan pıhtılaşmasını önlediği ve inme riskini azalttığı da yapılan araştırmalarda ortaya koyulmuştur.
 6. Cilt sağlığı için de büyük bir öneme sahiptir. Egzama, sedef, akne, cilt kırışıklıkları ve hücrelerin yenilenip yaşlanma belirtilerini azalttığı da kanıtlanan faydalarındandır.

Bağışıklık Sistemimize Büyük Katkıda Bulunan Tahinin Faydalarına Gelecek Olursak:

Susamın ezilerek birçok işlemden geçirilmesiyle yağ kıvamına getirilen tahin, mide rahatsızlıklarının savaşçısı olarak bilinmektedir. Yarım çay bardağı tahinde yaklaşık olarak yarım kilo bifteğe eşdeğer protein bulunduğu kanıtlanmıştır.

 1. İçeriğindeki B,C ve E vitaminleri sayesinde hücre yapımızın bozulmasına karşı bizleri korumaktadır.
 2. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini bünyesinde bulundurur. Bu nedenle bilinçli şekilde tükettiğimizde kilo kontrolü sağlamamız için vücudun ihtiyaç duyduğu yağ miktarını sağlıklı almamıza yardımcı olur. Doymamış yağ olarak tıp dünyasında bilinen bu yağlar, kalp sağlığı için de fazlasıyla faydalıdır. Omega 3 ve Omega 6 yağlarının diğer önemli yararı da beyin hücrelerimizin çabuk iyileşip korunmasına yöneliktir. Yani bizi alzheimer gibi ciddi hastalıklara karşı da korumaktadır.
 3. İçerisindeki proteinler sayesinde kas gruplarımızın güçlenmesine de destek olur. Yine sporcuların kontrollü şekilde spor sonrasında kas yorgunluklarına iyi geldiği için tüketmesinin yararlarına olacağı söylenir.
 4. Sindirim sistemimizin düzene girmesi için de önemli rol oynamaktadır. Besinlerin daha uzun midemizde kalmasını sağladığından zayıflamak amaçlı da kullanılmaktadır.
 5. Anne sütünü artırdığı, bebeklerin ve çocukların zeka gelişimini olumlu etkilediği diğer önemli faydasıdır.
 6. Saç kökünü beslediği için saçın hızlı uzamasına ve parlak görünmesine sebep olduğu kanıtlanmıştır. Diğer bir faydası da antioksidan özelliği gösterdiğinden vücutta bulunan toksinlerin kolayca atılmasına yardımcı olmasındandır.

Tahin pekmez ile birlikte tüketildiğinde vücuda enerji verir, özellikle kış aylarında hastalıklara karşı dirençli olmamızı sağlar ve yaşanan kansızlık durumlarına engel olur. Umarım bundan sonra aksi fikriniz varsa değişir. He bir de unutmadan alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek durumunuz varsa tüketmeyiniz…

Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu