Gündem

Sydney Reilly: Casusların Şahı

Sydeney Reilly, aslında bir şekilde hepimizin ismini bir şekilde duyduğu meşhur sinema karakteri James Bond’a ilham olmuş bir casus. Dünyanın en büyük casuslarını yazdığım seriye bir yenisini daha ekliyorum onun hayatını anlatarak. Bu arada Emine Adalet Pee: Yerli Mata Hari bağlantısında ilk Türk kadın casusumuzu da anlatmıştım. Uzatmadan konuya geçelim.

Sydney Reilly Kimdir?

Yukarıda da belirttiğim gibi kendisi gelmiş geçmiş en efsanevi casuslardan bir tanesi. Kendisi 1874 yılında Rusya’da dünyaya geldi. Esasen etnik kökeni hakkında tam karar verilememekte. Bunun nedeni, kendisinin çok usta bir kılık değiştirme ve kimlik uzmanı olması. O kadar fazla sahte kimliği varmış ki onun tam olarak hangi kökene mensup olduğunu bilen yok. Yine de bu konuda genel görüş Rusya’da doğruğu ve gerçek adınınsa George Rosenblum olduğu yönünde. Babasının İrlandalı bir denizci annesinin ise bir Rus olduğu, Odessa’da büyüdüğü bilgileri mevcut.

Sydney Reilly ve Faaliyetleri

Reilly’nin gizli faaliyetleri aslında oldukça ereken başlamıştır. İş hayatına atıldığı şirket, dönemin Rus Çarlığı donanmasına silah ikmali yapmaktaydı. Bu da oldukça önemli ve gizli bir işti. Öyle ki I. Dünya Savaşı’ndan hemen önce bazı Alman denizaltı şirketleriyle bağlantı kurulmuştu. Bu bağlantılardan elde edilen gizli bilgiler is savaşın başlamasından sonra İngiliz donanmasına ulaşmaya başlamıştı. İşte bunu yapan kişi Sydney Reilly idi. Reilly, Almanların denizaltı ve savaş gemisi yapım programını İngilizlere veriyordu.

sydney reilly: casusların şahı

Japonya’dan Amerika’ya “1 Esti”

1914 yılı… Sydney Reilly artık İngiliz İstihbarat raporlarında adı geçen bir casus konumunda. İngilizler ona “1 Esti” kod adını vermişti. Raporlarda çok becerikli olduğu yazıyordu. İşte bu becerşkli casus, 1914 yılında bu kez Japonya’da ortaya çıktı. Söz gelimi Banq Russo-Assiatique adlı bir bankanın yetkilisiydi. Burada bir müddet bulunduktan sonra ABD’ye geçti. Banker görünümünde Amerikan bankerleriyle görüşmeler yaptı. Silah üreticileriyle temaslar kurdu. O bunları çok kolay yapabiliyordu. Çünkü bu sırada 7 yabancı dili ana diliymiş gibi konuşabiliyordu.

Tarihin En Büyük İstihbarat Vurgunu

İstihbarat dünyasında namını yayan Reilly, Amerika’daki faaliyetlerinden ötürü daha ciddi bir göreve çağrıldı. Alman ordusuna sızmasını istiyordu iş verenler. 1916’da İsviçre’den Almanya’ya girdiğinde Alman bir subay görünümündeydi. Almanya Deniz Komutanlığı’na sızması onun için zor olmadı. Burada gelmiş geçmiş en büyük istihbarat faaliyetlerinden birisini başardı. Alman donanmasının istihbarat bilgilerine ulaştı ve bunları İngiltere’ye gönderdi.

Sovyetlere Karşı

1918 yılına gelindiğinde dünyada büyük değişiklikler olmuştu. Rus Çarlığı’nda ihtilal meydana gelmiş, Bolşevikler iktidarı ele geçirmişti. Böylece Sovyetler Birliği ortaya çıkmıştı. Sydney Reilly bu doğrultuda Rusya’ya gitti. İngiliz istihbaratının Rusya’daki patronuydu artık. Rusya’yı biliyordu. Burada çevresi de genişti. Bu nedenle görevinde asla zorlanmayacaktı. Hemen çalışmalarına başlayıpyeni Sovyet rejimi hakkında raporlar hazırladı. Bu raporlara göre Sovyetler çok büyük bir tehdit hatta bir “canavardı”. Reilly, Almanya ile barış yapılması pahasına bu “canavarın” ezilmesi gerektiğini söylüyordu. Eğer bu derhal yapılmazsa ilerleyen dönemde Sovyetler çok büyük bir bela olacaktı. Böylece orada yapabileceği en sansasyonel faaliyetin hazırlığına başladı: Sovyet hükümetini devirmek! 

Sydney Reilly ve Komplo Planı

Reilly, planını hayta geçirmek için ülkedekii en büyük anti Bolşevik gruplarla temasa geçti. Bu grup Fransa tarafından da finanse ediliyordu. Tabi bu finansman fikri de yine Reilly’den çıkmıştı. Kısa sürede eski dostlarıyla bağlantı kurdu. Bu dostların geneli eski istihbarat ajanlarıydı ve Çarlık yanlısı idiler. Ancak plan başarıya ulaşmadı. Reilly’nin anlaştığı örgüt aceleci davranmış, Kızıl Ordu sokaklardaki ayaklanmaları bastırmakta zorlanmamıştı. Daha sonra Reilly daha çılgın bir plan yaptı. Dönemin Rus lideri Lenin ve beraberindekileri, katıldıkları bir toplantı esnasında bir baskınla yakalayacaktı. Ancak bu plan da işe yaramadı.

Bir Süper Ajanın Ölümü

Sydney Reilly oldukça detaylı bir plan yaptı aslında. Letonyalıların desteğini almış, anti Bolşevik grupları silahlandırmıştı. Ayrıca bunların finansmanı için evirip çevirip İngiliz ve Fransız sermayesini kullanmaya başarmıştı. Ancak plana uymayan ve erken harekete geçen gruplar yüzünden başarısız oldu. Bununla da kalmadı. Sydney Reilly deşifre olmuştu. Ortalık karışıkken bile ustaca kimliğini ve kılığını değiştirip kaçmayı başardı. Sovyetler, onun hakkında ölüm cezası verdi. Bununla birlikte senelerce kaçmayı başardı Reilly. Londra’da durumu rapor ettikten sonra yine istihbarat faaliyetlerine döndü. Fakat 1925 yılında Finlandiya’dan Rusya’ya girmek istedi. Yakalandı ve infaz edildi. Böylece efsanevi bir ajanın devri de kapanmış oldu.

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu