in ,

Swap Yasağı: Önemli Bir Karar

Swap yasağı

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, yurt dışı merkezli BNP Paribas, Citibank ve UBS bankalarına TL yükümlülüklerini yapmadıkları için TL bacağı mevcut olan işlemlere yasak koydu. Merkezi yurt dışında yer alan BNP Paribas, Citibank ve UBS bankalarının TL yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirten BDDK, “Yurtdışı merkezli bu bankalar ile bir bacağı TL olan döviz işlemleri için Swap yasağı konuldu” şeklinde bir açıklama yaptı.

Swap Yasağı: BDDK Açıklaması

BDDK, bu kararını 5411 Bankacılık Kanunda yer alan finansal sistemin işlemesini ve TL’nin değerini riske atması dayanaklarına dayanarak aldı. Finansal sistemin işleyişinden ve güvenliğinden sorumlu olan BDDK, bu kararını 5411 sayılı bankacılık kanunun 94. Maddesi gereğince aldı. BDDK böylelikle hak sahiplerine koruma sağlamayı da hedefliyor. Öte yandan BDDK’nın bu kararı sonucu vadesi henüz gelmemiş ileri tarihli döviz işlemleri de yapılamayacak.

Swap Yasağı Ne Anlama Geliyor?

Türkiye’de bankalar ile ilgili işlemleri düzenleyen kurum olan BDDK, daha önceleri lira cinsinden yükümlülüklerini yerine getirmeyen bankalar olduğunu bildirmişti. Bu açıklama sonrası bu kurumların hangileri olduğu da netlik kazandı. Tahmin izimize göre BDDK bu kurumları, gün içerisinde belirledi ve böyle bir karar aldı. İşlem yasağının temel anlamı ise şudur: daha önceleri sözü edilen bankalar swap piyasaları aracılığıyla yüksek miktarda döviz alım satımı yapıyordu. Yapılan bu işlemlerden dolayı Swap faizlerinin oranı önemli oranda artış gösterdi. Mayıs ayının ilk günlerinden itibaren görünen faiz artışı, böylelikle önlenebilir. Öte yandan Merkez Bankası ve BDDK’nın önlemleri bu kararla sınırlı kalmayacak ve swap piyasasını düzenlemek için daha çok önlem alacak.

Hangi Önlemler Alındı ve Alınabilir?

Swap piyasasına geçtiğimiz günlerde de sınırlandırmalar getirilmişti. Önümüzdeki günlerde de döviz alım satım piyasasına yönelik tedbirlerin artacağı görüşündeyiz. Şu anda swap piyasanda TL’ye karşı spekülatif bir saldırı var. Aynı durumu geçtiğimiz yıl da yaşamıştık. BDDK’nin bu kararları almadaki temel amacı ise olası saldırıların önüne geçmek. Sonuç olarak dövizin TL karşısında değer kazanması ülkemiz için pek de iyi bir durum değil. Öte yandan kurumların isminin açıklanması, birçok kişi için bir ilki teşkil ediyor.

Küresel Durgunluk Beklentisi

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

New Yorkta evde kalanlar

New York’ta Evde Kalanlar Corona Oldu!

kanser hakkında

Kanser Hakkında Bunlara Dikkat