Gündem

Suriyeliler Geri Dönüşe Başladı!

Suriyeliler Geri Dönüşe Başladı! başlıklı gündeme dair bilgi içeren yazı dizimizle yeniden karşınızdayız sevgili ShallWe takipçileri.

Suriyeliler Geri Dönüşe Başladı!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat tarafından yapılan çağrı yanıt bulmaya başladı. İç savaş dolayısıyla Suriye’yi terk eden milyonlarca Suriyeli başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere çeşitli ülkelere göç etmişti. Ancak makamını korumayı başaran Beşar Esad, göç eden Suriyelilere ülkeye geri dönmeleri için çağrıda bulundu. Çağrının ardından binlerce Suriyeli geri dönüş yolunu tuttu.

Özellikle Ürdün ve Lübnan’a Göç Edenler

Ürdün İçişleri Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamada, Ekim 2018’den itibaren açılan Cabir-Nasip sınır kapısından geçişler sürüyor. Esad’ın yaptığı “geri dönün” çağrısına özellikle Ürdün ve Lübnan’da yaşayan Suriyeliler olumlu yanıt verdi. Ürdün ve Lübnan’a göç etmiş olan Suriyelilerden toplamda 28 bini geri dönmeye başladı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre geri dönmeye başlayan 28 bin Suriyelinin 3400 kadarı Ürdün’de mülteci olarak kayıtlı durumda.

Kayıtlı Suriyeli Sayısı 674 Bin!

Ürdün’de bulunan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilisi Muhammed el-Hıvari AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Muhammed el-Hıvari yaptığı açıklamada, Ürdün sınırları içerisinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne bağlı halen 674 bin Suriyeli göçmenin bulunduğunu belirtti.

Suriyeli Mültecilere Yönelik Anket Çalışmaları

El-Hıvari yaptığı açıklamalarda ayrıca ülkede yaşayan Suriyeli mültecilere anket yapılarak geri dönmeyi isteyip istemediklerinin sorulduğunu belirtti. 2018 yılı içerisinde yapılan son üç anketin ortaya koyduğu sonuçlara göre Ürdün’de yaşayan Suriyelilerin büyük çoğunluğunun bir yıl içerisinde geri dönmek istemiyorlar. Anket sonuçlarına göre Ürdün’deki Suriyelilerin yalnızca yüzde 8’lik bir bölümü bir yıl içerisinde ülkelerine dönmeyi planlıyor. Ancak geri dönmek isteyenlerin sayısında yaşanan bu düşüşün kış mevsimine gelinmesiyle doğrudan bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Eğer Geri Dönmezlerse Mal Varlıklarına El Konulacak

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’de yeni anayasa için kolları sıvamış durumda. Ortaya atılan bir iddiaya göre çıkartılacak bu yeni anayasa ile birlikte Devlet Başkanı Beşar Esad’ın çağrısına uymayıp Suriye’ye geri dönmeyen mültecilerin mal varlıklarına el konulacak.

Türkiye’den Geri Dönenlerin Sayısı

Eylül 2018 itibariyle Türkiye’deki Suriyeli göçmenlerden 80 bin kadarı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatıyla terör örgütleri Deaş ve Ypg’den temizlenen bölgelere geri döndü. Geri dönüşler gönüllülük esasına göre yapılıyor.

Ancak ülkede yaşanan siyasi buhran ve iç savaş durumu geri dönüş dalgasını kesmiş durumda. Uzmanlar daha kalabalık göç dalgalarının olabileceği ve bu gibi durumlarda meydana gelebilecek olaylar konusunda birbiri ardına uyarılarda bulunuyor. Yaşanan olaylar Suriye’deki iç savaşın dünya politikasındaki yerini koruyacağını gösterir nitelikte. Özellikle yeni göç dalgasından çekinen Avrupa ülkeleri bu konuda oldukça tedirgin olmuş durumda. Şu ana kadar milyonlarca Suriyeli başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkeye göç etmiş durumda. Ancak kaçak yollarla gitmeye çalışanların önemli bir kısmı da göç yolunda hayatlarını kaybediyor.

 

 

Fransa’da Sokak Olayları Büyüyor

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu