Tarih

Şüphe Yıllarında Şanlı Otuz

Bugün bizler için Şelale Süer yazdı. Şüphe yıllarında “Şanlı Otuz”. Kendisine bilgilerini bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz. 

ŞÜPHE YILLARINDA “ŞANLI OTUZ”

‘’Şanlı Otuz – Les Trente Glorieuses ‘’ Fransa’daki İkinci Dünya Savaşı’ nın sonra ermesinden sonraki otuz yılı kapsamaktaydı. (1945 – 1975) Bu 30 yıllık süreci gerek kapsam gerekse döneme damga vuran isimleri de barındıran birkaç yazı dizisi halinde sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

1945 – 1958 : Yeniden İnşaa

Otuz yılda iki savaş, iki milyondan fazla ölü, üç milyon yaralı. Bir çok şehir yok edildi. Ulaşım ağları harap. 1945’te 1938’in neredeyse yarısından fazlasını temsil eden tarımsal ve endüstriyel üretim, konutsuz bir milyon insan. 1945 yılında harap halde olan Fransa’nın yeniden inşaa edilmesi gerekmekte bilhassa siyasi, ekonomik ve ahlaki açıdan.

İki Aşamada Politik Bir Yeniden Yapılanma

Fransa’nın hükümetine en uygun politik modeli bulması iki Cumhuriyet dönemini alacaktır. Bunlar, Dördüncü (1946 – 1958) ve Beşinci (1958’den beri) dönemlerdir. Dördüncü Cumhuriyet’te Fransa, iki meclisli bir meclis rejiminin yeniden oluşturulmasını, Ulusal Meclis’ten önce Başbakanın sorumluluğuna ve siyasi partilerin yeniden kurulmasına borçluydu.
General de Gaulle (1958-1969) ve Dördüncü Cumhuriyet, evrensel oy hakkı ile seçilen bir Cumhurbaşkanı ile yürütme gücünün güçlendirilmesini sağlayacaktır ( ilk yedi yıl ve 2000 yılından beş yıl ); öyle ki Gaulle bakanları atar, ordu yani silahlı kuvvetler ve idare başkanı gibi geniş bir güce sahiptir; bir kriz durumunda geniş yetkilere başvurabilir, yapılanmanın revizyonunu önerebilir ve Ulusal Meclisi feshedebilir.
İki türlü çoğunluk oylama sisteminin seçilmesi, büyük ılımlı siyasi güçler (liberal ve sosyal sağ Gaullist Partisi ve Reform Sosyalist Partisi) etrafında istikrarlı ve açık çoğunlukların oluşturulması sayesinde Fransa’ya istikrar kazandırdı.

POPÜLER GİRİŞİM REFERANDUMU

Başkan Sarkozy (2008) tarafından önerilen anayasa reformu, farklı iktidar türleri (yürütme, yasama, yargı), çoğunluk ve muhalefet arasındaki siyasi iktidar ve siyasi iktidar ile vatandaşlar arasındaki yeni bir demokratik diyalog ihtiyacını dikkate almaktadır. Buna popüler girişim referandumu denilmektedir.
Uygulanan rejimin siyasi esnekliği ve etkinliği, ülkenin modernleşmesine, Avrupa yapılanmasına, sömürge krizlerinin çözümlenmesine, çoğunluğun değişmesine (1981’de solun iktidara gelişi), birlikte yaşama dönemlerine (sağdaki hükümetler) Chirac (1986 – 1988) ve Balladur (1993 – 1995), Mitterrand’ın (1981 – 1995) ve sol hükümet Jospin’in (1997 – 2002) sol başkanlığında ve toplumun değişiklik ve beklentilerini dikkate alarak izin verdi. Peki neydi bunlar? Elbette 18 yaşında oy kullanma hakkı, siyasi gücü ve vatandaşı bölgeselleşmeye, toplumsal cinsiyet eşitliğine yaklaştırmaktı.

ŞELALE SÜER 

Şüphe yıllarında Şanlı Otuz yazımızın devamı gelecek. Bu yazımızdan sonra bir de tapınakçılar tarihine bakmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Tapınakçılar: Kutsal Yükseliş

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Şanlı Otuz dedikleri dönemde ne kadar da çok değişiklik,savaş ve zorluklar yaşanmış. Bilgilendirici yazı için teşekkürler

  2. Fransa komple işgal ediliyor harap ediliyor ama bir şekilde toparlıyor. Zira Almanya da öyle. Ama şuan dünya güçlerinden biri. Ve biz.. hala yerimizde sayıyoruz. Savaşa katılmadığımız halde. Bu yazıyı devlet büyüklerinin okuması lazım aslında.

    1. Güzel sekilde kaleme alınmış… Ciddi zorluklar yasanmıs ve ayaga kalkmayı da bilmişler bizim de gecmişimiz de bunun ornekleri cokta ama geleceğimiz için bunu diyemiyorum zorluklar mücadeleler karsısında battıkça batıyoruz gibime geliyo. Dilerim ilerleyebilcegimiz yerimizde saymıcagımız güzel günlerimiz olur

  3. Her türlü zorluğun altından bir bütün olarak kalkabilme adına gösterilmiş başarı …

  4. Ölümler,yıkımlar ve sonrası gelen yenilikler.Bazı noktalarda çıkarımlar yapmamız lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu