Hayata Dair

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalı?

Çoğu insan bir topluluk karşısında konuşurken nasıl duracağını, ellerini nasıl tutması gerektiğini bilmez. Bilmeden sergilediği vücut dili ile de dinleyiciye yanlış bir izlenim verebilirler. Peki sunum yaparken beden dili nasıl olmalı? Vereceğimiz birkaç ipucu ile sunum sırasında beden dilinizi doğru kullanarak, etkili bir izlenim bırakabilirsiniz.

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalı?

Sunum sırasında dikkat etmeniz bazı şeyler vardır. Aşağıda vereceğimiz maddeler ışığında, sunumlarınızı daha etkili hale getirmeniz çok basit. Hadi başlayalım!

Kesinlikle ve kesinlikle dinleyici denize sırtınızı dönmeyin!

Eğer yeteri kadar hazırlık yapmamışsanız slaytlarınıza, laptopunuza, notlarınıza bağlı kalırsınız. Bu da sizin, bir şey anlatırken karşı tarafa değil de, insanlara sırtınızı dönüp slayt okumaya dönüşür. Bu doğru bir sunum yöntemi değildir. Dinleyiciler ve katılımcıların sizin hiçbir şekilde sırtınızı görmemesi gerekiyor. İlla laptopunuz ya da bilgisayarınızdan destek alacaksanız, önünüzde duracak bir masa ya da kürsüye koyabilirsiniz. Buradan arada sırada bakıp, tekrar katılımcılarla bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Saklanmayın!

İnsanlar genelde şöyle düşünüyor; “Eğer kürsünün arkasına geçersem, insanlar beni daha az görür. Bu da benim stresimi minimum seviyeye düşürür. Bende rahatça anlatırım.” Ama bunun şöyle büyük bir dezavantajı var. Nedir o? Siz kürsünün arkasına geçtiğinizde iletişim kanallarını kapatmış oluyorsunuz. İnsanlar sizi ne kadar az görürlerse sizinle etkileşime geçmeleri, anlattığınız şeyin içerisine gelmeleri çok da mümkün olmuyor.

Dolayısıyla yapmanız gereken bir diğer numaralı hamle; Kürsüsünün arkasına saklanma! Oturarak anlatma! Çık ortaya açık yüreklilikle, açık bir şekilde ve beden dilini etkili kullanarak insanlara ne sormak ya da ne anlatmak istiyorsan onu paylaş. Kürsüler artık çöpe!

Göz teması

Sunum yaparken beden dili nasıl olmalı sorusunun bir diğer yanıtı da göz temasında saklı. “Şimdi karşımda insanlar var. Bazen 10 kişi oluyor, bazen 500 kişi oluyor. Her biriyle tek tek göz teması mı kurmalıyım?” sorusu genelde yeni yeni sunum yapmaya başlayan insanların aklını kurcalayan bir soru. Cevap ise basit. Hayır! Eğer bir topluluğa bir şeyler anlatıyorsanız, yapmanız gereken şey şu; insanların alnının üzerinden şöyle bir bakıp geçmek. İnsanları grup gibi düşünüp, grup grup bakmak. Dolayısıyla tek tek göz teması kurmak yerine alınlarına bakıp geçtiğinizde, insanlar onlara baktığınızı düşünürler.

Yapmamanız gereken şeylerden biri yere ya da yukarı bakarak bir şeyler anlatmak. Yere bakarak anlattığınız bir sunum sırasında karşı tarafa bir miktar özgüven problemi yaşadığınızı, konuya çok hakim olmadığınızı, bir miktar üzüntü ve suçluluk hissi yaşadığınızı gösterir.

Yukarılara bakarak konuştuğunuzda ise ukala gibi algılanırsınız. İnsanlar size sert sorular sormaya, sizin bu ukala tarzınızı aşağıya çekmeye çalışır. Dolayısıyla, pozitif bir çizgide, yere ya da yukarıya bakmadan, eşit göz teması kurmalısınız.

Bu hataya düşmeyin

Bazen şöyle hata yaptığımız oluyor… Bir soru geliyor diyelim, ki soruyu dinliyorsunuz. Soru geldikten sonra sunum yapan kişi olarak, cevabı soru soran kişiye bakarak veriyorsunuz. Yani ne yapmış oluyorsunuz? Sunumu iki kişi arasında geçen bir diyaloğa dönüştürüyorsunuz. Diğer insanlar da ne yapıyor? Telefonları ile oynamaya başlıyorlar veya başka bir şeyler yapıyorlar… Ya da aralarında sohbete başlıyorlar. Ki haklılar…

Bu Haber İlginizi Çekebilir: “Güçlü – Zayıf Gösteren Renkler, Beden Dili”

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu