in

BayıldımBayıldım

Sunum İçeriği Nasıl Oluşturulmalı?

sunum içeriği

Sunum içeriği nasıl oluşturulmalı? Sunumun içeriği konusunda öncelikle bahsedilmesi gereken görselliktir. Sunumda görsellik önemlidir. Bir Powerpoint sunumu hazırlayabilirsiniz. Ayrıca işitsel algıyı artırmak için ses tonunuza dikkat edin.

Sunum İçeriği Nasıl Oluşturulmalı?

Sunumda ana kavram veya başlık unutulmaması için sürekli diğer sayfalarda da olmalıdır. Bir konu hakkında bir şey yazıyorsanız mutlaka bir başlık yazın. Okuyucu alttaki metni okumak istemese dahi bir etki yaratacaktır. Bu şekilde okuyucunun algısını değiştirip okumasını sağlayabilirsiniz.

Sadece fotoğrafların yer aldığı sunumlar tehlikelidir. Sizin insanlarda oluşturmak istediğiniz etkiden çok uzak tehlikeli yerlere çekilebilir. Bu nedenle görsel imge kullanacaksanız bunun kesinlikle bir başlığı olsun.

Sunumda kendinizden bir fotoğraf kullanacaksanız ve fotoğraflamada yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz kesinlikle profesyonel bir fotoğrafçıya başvurun. Stratejik olarak neyin çekilmesini istiyorsanız net biçimde anlatın ve gerisini ona bırakın. Eğer bunu yapmıyorsanız fotoğrafın teknik sorunlarının sorumluluğunu almak zorundasınız.

Sunumlarda fotoğraf kullanıyorsak ya tüm sayfayı fotoğraf olarak alabiliriz ya da fotoğrafı sayfa boyutundan daha küçük koyarak etrafında beyaz bir çerçeve oluştururuz. Fotoğrafın çevresinde beyaz bir çerçevenin olması sunum sayfasına bir belge imajı verir. Bu da izleyici ile fotoğraf arasında bir mesafe koyar. Sunum sayfasının tamamını fotoğrafla kaplamak dinleyicinin fotoğrafın içine girmesini sağlar ve onların algısını hızlandırır. Yaşam ile ilgili bir değer gösteriyorsanız ve dinleyicinin içeri girmesini istiyorsanız sunum sayfasının tamamını fotoğraf kaplasın. Dinleyici ile aranızda bir mesafe olmasını ve olayın biraz resmiyet kazanmasını daha uygun görüyorsanız fotoğrafı küçültebilirsiniz.

Sunumda sunumu yapacak kişilerle ilgili bilgiler mutlaka yer almalıdır.

Sunumu okuyarak yapmayın. Sunumunuzda sadece belirli hatırlatmalar yer alsın. Çok fazla yazı olmasın. Sunumu yapan kişi karşısındakilere güven duygusu vermelidir. Bunu yapabilmek için de konusuna ne kadar hâkim olduğunu gösterebilmelidir. Sunumu okuyup geçtiğinde bunu gerçekleştiremez.

Bazen sunumda çok fazla sayı aktarmanız gerekiyordur ve aklınızda tutamayacağınızı düşünüyorsunuzdur. Böyle durumlarda sunumdan okumalar yapabilirsiniz.

Sunum yaparken ses tonunuz enerjinizi yansıtır. Önemli yerlerde yapılan vurgular dikkat toparlamak için faydalıdır.

Sunumun stratejisi olmalı ve bu kopuk olmamalı. Karşınızdakine ne vermek istediğiniz net olarak belli olması gerekir. Sunum bir bütünlük halinde hazırlanıp sunulmalıdır. Sunumun başı ortası sonu kopuk olmamalıdır. Daha sonra yaptığınız açıklamalar başlarda oluşturduğunuz etkiyi ortadan kaldırmamalıdır.

Ses tonu

Cümlenin başlarında yüksek ses şiddetinde başlayıp sonlarında kısmak özgüven eksikliğini gösterir. Dinleyicinin dinleme motivasyonunu olumsuz etkiler.

Konuşmada el ayak koordinasyonu için öneri.

Aynanın karşısına geçin ve konuşurken vücut hareketlerinizi izleyin ve hatalarınızı düzeltmeye çalışın veya birisi sizi sunum yaparken videoya kaydetsin hatalarınızı görün ve düzeltin.

Sunum Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sosyopat kime denir

Sosyopat Kime Denir?

Dünyayı gezerek seyahat eden

Dünyayı Gezerek Seyahat Eden Seyyahlar Ve Kaşifler