SağlıkSağlıklı Beslenme

Strese Ve Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler

Strese ve yorgunluğa iyi gelen bitkiler. 

Birçok bitkinin şifalı etkileri vardır. Bu bitkilerden faydalanarak stresin etkilerini azaltmak mümkün. Bizde sizler için strese ve yorgunluğa iyi gelen bitkiler yazısını hazırladık.

Gün içi koşturmacalar bizleri gem fiziksel hem de ruhsal olarak yorabiliyor. Hatta bazen gereğinden fazla stres ve yorgunluk çekiyoruz. Vücudumuzu dinlendirmek, zihnimizi boşaltmak ve güzel bir uyku uyumak için özellikle stresi ve yogunluğu alan bitkilerden faydalanabilirsiniz. Aşağıda yazdığımız çayların hepsini demlemek için aynı yöntemi kullanmalıdır.  Bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş bitkinin üzerine bir su bardağı kaynar su ilave edin. Ağzını kapatarak 10 dakika boyunca demleyin.

Strese Ve Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler

Melisa Çayı

 

Melisa Lippia citriodora ya da Aloysia triphylla isimleriyle bilinir. ‘Limon Melisa’ olarak diğer türlerden ayrılır. İnce uzun yaprakları vardır. Limonsu kokusuyla dikkat çeker. Latince ismi Melisa officinalis olan oğul otu çok farklı bir türdür. Ancak ikisinin de etkileri aynıdır. Oğul otu, daha çok karabaş otuna benzer. Limon melisa gibi limonsu kokusu yoktur. Melisa çayı, vücudu rahatlatır, sinir sistemini gevşetir. Kolaylıkla uykuya dalmanızı sağlar. Yatmadan önce içilen bir fincan melisa çayı, daha güzel bir uyku uyumanıza yardım eder.

Adaçayı

Adaçayı latince ismiyle Salvia olarak bilinir. Bu bitkinin birçok alt türü bulunur.  Ayrıca ülkemizde de kolaylıkla yetiştirilebilen bir bitkidir. Öksürüğe, grip ve benzeri rahatsızlıklara iyi gelir. Aynı zamanda adaçayı, sinir sistemini de rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Lavanta

Lavanta bitkisinin içeriğindeki uçucu yağlar doğrudan sinir sistemini etkiler.  Oldukça rahatlatan ve sakinleştirici özellikleri vardır. Çay olarak tüketildiğinde biraz acımsı bir tat verir. O yüzden çay olarak tercih edilmez ve  aromaterapi yoluyla (uçucu yağı koklanarak) kullanılır. Ancak isterseniz bitki çaylarına da küçük miktarlarda kurutulmuş lavanta çiçekleri ilave edilebilirsiniz.

Kediotu

Kediotu Valerian olarak da bilinir. Kediotu, çok hoş kokulu bir bitki olmadığı için sıklıkla kullanılmaz. Ancak özellikle uykusuzluk problemi üzerinde ciddi etkileri vardır. Bitkinin köklerinin kurutulup öğütülmesiyle yapılan kapsüller ve tabletler de kullanılabilir. Kediotu bitkisinin kurutulmuş köklerini doğrudan çay gibi demleyerek tüketmeniz de mümkündür. Yüksek kan basıncını düşürür, kasları gevşetir. Uzun ve huzurlu bir uyku için ideal bir bitkidir.

Kantaron

Kantaron bitkisinin sarı kantaron ve kızıl kantaron olarak iki türü bulunur. Bu bitki mide rahatsızlıklarından cilt yanıklarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. Kantaron, dokuları yumuşatır ve kan dolaşımını hızlandırır. Çay olarak demlenerek içildiğinde de sinirleri yumuşatıcı etki gösteriyor. Özellikle stres durumlarında vücutta ağrılar meydana geliyorsa kantaron çayı, oldukça etkilidir.

Ihlamur

Ihlamur, kış aylarıyla neredeyse özdeşleşen bir bitkidir. Soğuk algınlığına karşı etkili olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bunun yanında vücudu gevşeten ve stresin etkilerini azaltan özelliklere de sahip.

Passiflora

Passiflora, çarkıfelek bitkisi olarak da bilinir. Strese ve uykusuzluğa karşı hazırlanan doğal ilaçların vazgeçilmezidir. Aynı zamanda bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden  bitki çayları yapılır. Uykusuzluk, gerginlik, stres gibi durumlarda etkili olabiliyor.

Afrodizyak Etkili Bitkiler

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sanırım sadece Passiflora’yı denemedim. Diğer tüm bitkilerin çayları dönemsel olarak kullandığım ve bana çok iyi gelen çiyler. Bilgi için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu