in

Ünlü Yönetmen Stanley Kubrick Kimdir?

stanley kubrick

7 Mart 1999 tarihinde vefat eden Stanley Kubrick; ABD’nin en bilinen senaryo yazarı, yönetmen ve yapımcılarından biridir. Kubrick, dünyanın en ilham verici yönetmenlerinden biri olarak anılır. Kubrick’in filmleri, ya bir kitaptan uyarlamadır ya da kısa film şeklindedir. Kubrick filmleri; kara mizah unsuru, kara mizah, gerçekçilik ve olağanüstü sinematografi özellikleri ile bilinir.

Stanley Kubrick Biyografisi

New York City’nin Bronx semtinde doğan Kubrick, 1941 ile 1945 yılları arasında William Howard Taft Lisesi’nde eğitim görmüştür. Ortalama notlara sahip olsa da Kubrick bu dönemde sinemaya yoğun bir ilgi göstermiştir. 1940’ların sonunda Look Dergisi’nde çalışırken kısıtlı bütçesi ile kısa filmler çekmeye başlamıştır. Kubrick’in bilinen ilk filmi, Killing’tir. Bu filmi, Kirk Douglas ve Paths of Glory filmleri izler.

Stanley Kubrick ve İngiltere Yılları

Kubrick’in tarzı ve Hollywood’un tarzının uyuşmaması ile ABD’de artan suç oranları nedeniyle Kubrick, İngiltere’ye göç etmek zorunda kalmıştır. Kubrick’in İngiltere’de çektiği ilk filmler Dr. Garip Aşk ve Lolita olarak biliniyor. Daha sonraları ise film çekim sürecinde gücünü artıran Kubrick, 2001 Space Odessey filmi ile sinemada bir devrim yaratmıştır. Öte yandan Berry London filmi için Kubrick, Zeiss’in Nasa için ürettiği özel lenslerden birini kullanma imkanı bulunmuştur. Ayrıca ünlü yönetmen, The Shinning filmi ile sabit kamera sistemini kullanan ilk yönetmen olmuştur.

Stanley Kubrick ve En Bilinen Filmleri

Kubrick deyince akla ilk gelen filmlerden biri de hiç şüphesiz Otomatik Portakal’dır. Hatta bir süre sonra Kubrick, filmi İngiltere’deki sinemalardan geri çekmek istemiştir. Kubrick tarafından çekilen son film olan Eyes Wide Shut ise yönetmenin ölümünden çok kısa süre önce tamamlanmıştır. Hatta yönetmenin bu film nedeniyle mason locası tarafından da öldürüldüğü iddia edilmektedir. Stephen King tarafından yazılan bir roman olan The Shinning de Kubrick’in en bilinen filmleri arasındadır.

Stanley Kubrick’in Ölümü

7 Mart günü, Eyes Wide Shut filmi için son sahneleri çektikten tam 6 gün sonra Kubrick, uykusunda kalp krizi geçirerek vefat etmiştir. Cenazesi ölümünden 5 gün sonra sadece yakın arkadaşları ve akrabalarının katılımı ile Childwickburry’de yapılan törenin ardından defnedilmiştir.

Ömer Seyfettin Öyküsüdür

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

şiddet gören kadın

Şiddet Gören Kadın Ne Yapmalı

xiaomi mi 10

Xiaomi Mi 10 Lansman Tarihi Açıklandı