in , ,

Stan Smith Spor Ayakkabı – Peki Stan Smith Kimdir?

Stan Smith kimdir

Stan Smith Spor Ayakkabı hakkında bilinmeyenler bu haberimizde. Moda Dünyasının Favori Spor Ayakkabıları olan Stan Smith ‘in arkasındaki Adam Kim?

Stan Smith Spor Ayakkabı – Peki Stan Smith Kimdir?

Stan Smith ismi akıllara otomatik olarak moda setinin klasik sportif elyafı olan beyaz Adidas tenis ayakkabılarını  getiriyor. Sade, temiz, beyaz deri ayakkabılar 1960’lı yıllardan beridir hayatımızda, ama bir çok insanın hala merak ettiği şey, Stan Smith kimdir ve dünyanın en ikonik spor ayakkabı çiftlerinden biri neden bu  adı aldı?

Aslında Tenis Ayakkabısı mı?

Stan Smith’in nispeten iyi bilinen bir tenis oyuncusu olduğu ortaya çıkıyor, ve neden bu ismin bir çift tenis ayakkabısına verildiği nitelendiriliyor. Adidas’ın şöhretine giden yol biraz sıra dışı. Smith 1972’de oynadığı Wimbledon İngiliz tenis turnuvasında ‘Grand Slam’ı kazandı. Bu spor için alışılmadık bir yıldı, çünkü tenisçilerden bazılarının o yılki turnuvada oynamasına izin verilmiyordu (sebep olarak ise tenis oynamayı bilmeyen insanların bu turnuvayı bilmesi gerekmiyordu).

Smith İyi Bir Tenisçi

Smith, turnuvayı kazanmak için beş koltukta Ilie Nastase’yi yendi. Bir noktada, Smith, teniste de Dünya da 1 No’lu sırada yer aldı. 68 yaşındaki Smith şimdi Güney Carolina’daki Hilton Head Island’da bir tenis merkezinin sahibi. Ancak, adı Stan Smiths’in popülaritesini yeniden canlandırmasıyla dünya çapında ismi moda alanlarında dudaklarda.

Stan Smith Spor Ayakkabı

Stan Smith Spor Ayakkabı İlk Kez 1960’da Piyasaya Sürüldü

1972’de Wimbledon’u kazandıktan sonra Adidas, Stan Smith’e Haillet olarak bilinen klasik beyaz tenis ayakkabılarını onaylama konusuna pozitif yaklaştı. Ayakkabılar 1960’larda piyasaya sürüldüğünde, moda Fransız tenis oyuncusu Robert Haillet’in adı verildi. Marka, ayakkabıların güncellenmiş bir isim gerektirdiğini düşündü ve Stan Smith de karar kıldı.

40 Yıl Sonra Milyonlar Giydi

Günümüzde , 40 yıldan sonra, moda endüstrisinde ayakkabılar ön plana çıkıyor. Pharrell’in, Adidas için tasarımladığı  bu ayakkabıları,  Gisele Bundchen gibi ünlülerde , (Vogue Paris sayısında bile onları doğum günü elbiselerinin altında) giyiyor. Genede, Stan Smith’lerin  60 farklı çeşidine sahip olan Stan Smith’den daha büyük bir hayranı da yok. Stan Smith adını alan ayakkabılar hakkında  ‘’Ayakkabı dilinde fotoğrafımla çıktığında, maçlarım sırasında ona bakmaya devam ettim ve dikkati dağıtan, alçakgönüllü ve canlandırıcı bir durumdu” diyor.

Stan Smith Spor Ayakkabılar

Stan Smith Spor Ayakkabı Aynı Zamanda Kitap Oluyor

Ünlü tenisçinin John Lennon’dan David Bowie’ye kadar bir çok tarihi anın içinde yer aldığı Stan Smith’in kişisel ilgi alanlarının ve kariyerinin 200 fotoğraf ile birlikte 4 Eylül’de çıkıcak ‘Stan Smith: Some People Think I’m a Shoe’ bir kitabı da bulunmaktadır.

Yeni Sezon Çanta Modelleri

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

vizesiz ülkeler

Vizesiz Ülkeler – T.C. Vatandaşlarının Vizesiz Gidebileceği Ülkeler Listesi

Teknofest İstanbul'da

TEKNOFEST 20 – 23 Eylül’de İstanbul’da!