GündemSinema

Efsanevi Çizgi Roman Yazarı Stan Lee Hayatını Kaybetti!

Süper kahraman ve çizgi romanlar denilince akla ilk gelen Marvel’in gerçek hayattaki süper kahramanı Stan Lee, 95 yaşında hayatını kaybetti.

Marvel Comics’in efsanevi yazarı Stan Lee, 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Marvel’in editörü ve yayıncısı olan, fantastik karakterleri seven milyonlarca insanın gerçek hayattaki süper kahramanı olan Stan Lee, 95 yaşında hayatını kaybetti.

Stan Lee 95 Yaşında Hayatını Kaybetti!

Stan Lee Kimdir?

28 Aralık 1922 New York doğumlu olan Stan Lee, dünyaca ünlü Amerikalı çizgi roman yazarıdır. Marvel Comics’in efsanevi yazarı, editörü ve yayıncısıdır. Milyonlarca insan tarafından sevilen bir çok süper kahraman karakterlerinin yaratıcısıdır; Örümcek Adam (Spider Man), Thor, Iron Man (Demir Adam), Fantastic Four (Fantastik Dörtlü) ve daha niceleri.  Tam adı Stanley Martin Lieber olmasına ve Stan Martin, S.T Anley gibi farklı isimler altında yazılar yazıp sayısız ödül almasına rağmen Stan Lee’yi isim olarak seçti. Timely ise ismini Marvel Comics olarak değiştirdi.

Ailesinin maddi sıkıntılar çektiği dönem okulu bıraktıktan sonra çizgi roman yayınlama şirketi olan Timely’de çalışmaya başladı. 1942 yılında ilk hikayesi olan Captain Amerika (Kaptan Amerika) hakkındaydı. Bunu 1961 yılında yarattığı Fantastik Dörtlü takip etti. Neredeyse birer sene aralıklarla kahramanları yaratmaya ve yayınlamaya devam etti. Fantastik Dörtlü’den sonra Hulk’u, bir yıl sonrasına ise Örümcek Adam’ı yayınladı. 1964 yılında çıkan Daredevil ile birlikte tüm bu karakterler Stan Lee’yi oldukça başarılı kıldı.

Favori Süper Kahraman Filmi Örümcek Adam!

2 yıl önce Facebook üzerinden “Ask Stan” soru-cevap etkinliği düzenlemişti Stan Lee ve gelen sorulardan biri şuydu: “En sevdiğin Marvel filmi hangisi?”. Bu soruya Lee’nin cevabı ise ‘Favori süper kahraman filmim Spiderman üçlemesinin ilk filmi. O filmden sonra süper kahraman filmleri için sinema sektöründe her şey çok kolay gözüktü.” olmuştu. 2002 yılında vizyona giren “Örümcek Adam” dünya çapında yaklaşık 821 milyon $ gelir elde etmeyi başarmıştı. İlk Örümcek Adam rolünde oynayan Tobey Maguire ise daha sonra çıkan iki farklı örümcek adam karakterlerine rağmen hala ‘en iyi Spider Man’ olarak anılmakta. (Bende açıkcası aynı fikirdeyim). Sizlerde bu vesileyle en beğendiniz Stan Lee karakterini yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ölüm Sebebi Açıklanmadı

12 Kasım tarihinde, 95 yaşında hayatını kaybeden Stan Lee için detaylı bir ölüm sebebi ise henüz açıklanmadı. Ancak efsanevi yazarın geçen sene Temmuz ayında 69 yıllık eşi Joan’u kaybetmesinin ardından zor günler geçirdiği ve sağlığının iyice bozulduğu biliniyordu. Usta ismin ölümü tüm dünyayı yasa boğarken, ismi kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi. Ardında milyonlarca kişi tarafından sevilen karakterler bırakan Stan Lee’nin ölümü bir çağı kapatmış oldu. R.I.P Stan Lee!

2018’e Ait 5 Yabancı Dizi

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu