Hayata Dair

Staj Dönemini Başarıyla Tamamlamak İçin 8 Altın Kural!

Mezun olduktan sonra iş hayatında başarıyı yakalamanın ilk adımı başarılı bir stajdan geçiyor. Bizde bu haberimizde staj dönemini başarıyla tamamlamak için 8 altın kuralı sizler için bir araya getirdik.

Staj Dönemini Başarıyla Tamamlamak İçin 8 Altın Kural!

İş yaşamının ilk adımı başarılı bir staj döneminden geçiyor. Staj süresince büyük bir network ağına sahip olabilir, eşsiz deneyimler kazanabilir, birbirinden değerli fırsatları yakalama şansı elde edebilirsiniz. Staj döneminin ilerleyen yıllardaki kariyer hayatınızda etkisi su götürmez bir gerçek. Bu haberimizde staj dönemini en iyi şekilde değerlendirmeniz için birkaç ufak püf noktalarını sizler için derledik. Hadi başlayalım…

1- Farklı deneyimlere açık olun

Staj döneminizi en karlı nasıl geçirebileceğinize dair ilk önerimiz farklı deneyimlere açık olmanız gerektiği… Staj döneminde sevebileceğiniz iş bölümlerini ve görev tanımlarını keşfedebilir, ilerleyen zamanlarda mezun olunca hangi alanda çalışacağınıza dair fikir edinebilirsiniz. Bu sebeple staj yaptığınız yerin her departmanında elinizden geldiğince görev almaya dikkat edin.

2- Stajyer de olsanız profesyonelmiş gibi davranın

İş hayatında profesyonellik, sizler için altın bilezik niteliğinde… Bu sebeple stajyer de olsanız profesyonelce davranmayı ilke edinmenizi öneriyoruz. Yani planlamalarınızı, zamanlamanızı, iletişim kabiliyetinizi, giyiminizi kısacası her şeyinizi profesyonelce yürütün. Bu sayede çalışma ortamınızdaki isimleri de pozitif anlamda etkileyeceğinizi, belki de staj yaptığınız yerde çalışmaya devam edebileceğinizi aklınızın bir köşesinde tutun.

3- “Planlı çalışma” anahtar kelimeniz olsun!

Bir işletmenin aradığı personelde ilk dikkat ettiği niteliklerden biri de planlı çalışma kabiliyetidir. Staj dönemi süreciniz boyunca planlı çalışmayı ilke edinin. Size söylenen çoğu şeyi not almayı ve planlama yapmayı ihmal etmeyin. Staj döneminde ilke edineceğiniz bu davranışlarla iş hayatınızın daha kolay ve profesyonelce geçeceğini unutmayın. Kısacası “akıl defteri” ve “planlama” şart!

Staj Dönemini Başarıyla Tamamlamak İçin 8 Altın Kural Planlama

4- Çalışma arkadaşlarınızdan geri bildirimler isteyin

Staj döneminiz boyunca geri dönüşler almaya özen gösterin. Çalışma arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde kendiniz ve performansınız hakkında görüş bildirmelerini rica edin. Bu sayede, sergilediğiniz bu davranışla inisiyatif alabilme özelliğinizi ve bu özelliği geliştirmek istediğinizi göstermiş olacaksınız. Bu geri bildirimler, belki de kendinizde hiç keşfetmediğiniz gizli özelliklerinizi de keşfetmenize yardımcı olabilir. Tabi kendinizi geliştirmeniz gereken eksiklerinizi de bu sayede tamamlamanız ve geliştirmeniz mümkün.

5- Ekibin parçası ol!

Staj dönemi boyunca çalıştığınız yerde kendinizi soyutlamayın. Ekibinizin bir parçası olun ve iş arkadaşlarınızla iş yaşamı dışında da keyifli vakit geçirmeye özen gösterin. Bu sayede aranızdaki etkileşim artacak ve bu iş hayatınıza pozitif bir şekilde etki edecek.

6- Takipte kalın ve bilgi talep edin

Gözlem yapabiliyor olmak iş yaşamında önemli bir yer teşkil eder. Kim kiminle iletişim halinde, kim kiminle nasıl iletişim kuruyor? İş akışı nasıl sağlanıyor? bunların hepsini gözlemleyin ve bilginin peşinde olun. Sürekli neler yapabilirim? ya da neler öğrenebilirim? sorusunu sorarak yeni bir şeyler öğrenmek istediğinizi ve yeni her bilgiyi talep ettiğinizi gösterin.

7- İyi hatırlanmakta fayda var

Staj yaptığınız yerde iş arkadaşlarınız ve üstleriniz ile iyi ilişkiler kurmaya özen gösterin. Unutmayın ki, bir zamanlar staj yaptığınız iş yeri gelecekte çalışacağınız yer olabilir. Olumlu izlenimler bırakmaya özen gösterin.

Staj Dönemini Başarıyla Tamamlamak İçin 8 Altın Kural!

8- Çalışma ortamının seçimi

Staj döneminde çalışacağınız yerin ortamı, veriminizi artıracak faktörlerden biri. Bu sebeple staj yapacağınız yeri seçerken keyifli ve esnek çalışma ortamına sahip bir yeri seçmenizi öneririz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Yurtdışında Doktora Araştırması Yapanlara Yök’ten Burs Desteği!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu