Gündem

Spor Giyim Markası Nike AB’den Ceza Aldı

Google’dan sonra dünyaca ünlü spor giyim markası Nike da AB’den rekor ceza aldı. Futbol takımlarının ürünlerine satış sınırı getiren firma 12,5 Milyon Euro ödeyecek.

Spor Giyim Markası Nike AB’den Rekor Ceza Aldı

Geçtiğimiz günlerde internet aleminin en çok tıklanan arama motoru Google’a ceza kesen AB Komisyonu hataları, yanlışları affetmiyor. Google’dan sonra rekor bir ceza daha Nike firmasına kesildi.

Rekor cezanın sebebi…

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Nike firmasına kestiği cezanın sebebi ise Avrupa’da bulunan futbol takımlarının atkı, forma, bere, spor ayakkabı v.s. gibi lisanlı ürünlerinin sınırsız olan satışlarına sınır koyması…

Müşterilere karşı yapılan bu sınırlama ve tek pazar kurallarına uymaması sebebiyle AB Komisyonu Nike firmasına 12,5 Milyon Euro para cezası kesti.

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, 2004 ve 2017 yılları arasında AB rekabet kurallarını ihlal eden Nike firması için Barcelona, Manchester United, Juventus, Inter Milan, AS Roma takımlarının ürünlerini etkilediği belirtildi.

Soruşturma, 2017 yılında başlatılmıştı

Nike firmasının internet üzerinden yaptığı satışlarda bazı AB ülkelerine sınırlı satış yapması gerekçesiyle, 2017 yılında soruşturma başlatılmıştı.

Konu hakkında denetleme yapan AB Komisyonu bu tarz olaylarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetliyor. Eğer herhangi bir aykırı durum tespit edilirse de rekor cezalar uygulanıyor.

Google’a Şok Ceza Avrupa Birliği’nden Geldi!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Öncelikle bir halkla ilişkiler bölümünü bitiren yeni bir üniversite mezunu olarak bu benim çok işime yaradı.Bilgilendirme için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu