Sağlık

Spor, Dostluk, Motivasyon

Spor hayatımızın içerisinde olması en gerekli aktivitelerden biridir. Eğer düzenli spor yapıyor ancak kendinizi motive hissetmiyorsanız yalnız yapıyorsunuz demektir. Sporun en iyi motivastonu arkadaşlıktır. Arkadaşlık ve spor birleştiğinde ortaya çok farklı bir olay çıkartabiliyoruz.

Bildiğiniz gibi biz insanlar sosyal varlıklarız… İnsanın genel olarak tek başına değil de topluluk halinde hareket etmeyi tercih ettiği birçok araştırma tarafından kanıtlandı. Siz de sorunlarınızı kendi başınıza çözmek yerine birkaç kişiden fikir alarak yolunuza devam ettiğinizde ya da problemlerinizi aşmak için çevrenizden yardım istediğinizde mutlaka kendinizi daha güvende hissetmiş olmalısınız.

Son yıllarda insanların sosyalleşme amacına hizmet eden en büyük sektörlerden biri de spor sektörü. Spor salonları, organizasyonlar ve düzenlenen spor etkinlikleri çok farklı sosyalleşme karakterine ve amacına sahip insanları bir araya getiriyor. Herkes kendi karakterine, ruhuna, kapasitesine ve tutkusuna yakın spor branşını seçiyor; bununla birlikte de, doğal olarak, o branşta beraber antrenman yapabileceği arkadaşlarını… Bu seçiminizin sizin karakter özelliklerinizi yansıttığını söylemek de yanlış olmaz.

 

İnsan en büyük başarılarına, sahip olduğu soyut ve somut motivasyon kaynakları sayesinde ulaşıyor. Spordaki en somut motivasyon kaynağınız da beraber antrenman yapmayı seçtiğiniz arkadaşlarınız olacak.

Diyelim ki fiziksel olarak sizden daha iyi olan bir arkadaşınızla antrenman yapmayı seçtiniz; onun fiziksel yeterliliğine ulaşabilmeniz için onun kurmuş olduğu düzene ayak uydurmaya çalışarak, fiziksel gelişimi hakkında fikir alarak ve hangi yolu izlediğini öğrenerek spora hızlı bir adaptasyon süreci geçirebilirsiniz.

Özellikle sıfırdan başlıyorsanız yanınızda tecrübeli birinin varlığı size iyi bir yol haritası çizecek. Tabi ki bu seçim herkes için geçerli değil. Daha farklı bir karakter yapısına sahipseniz, aşağıdakilerden birini seçerek de motivasyonunuzu her zaman daha taze ve yüksek tutmayı hedefleyebilirsiniz:

– Doğrudan tanımadığınız bir grubun içine girip ortamda yeni arkadaşlar edinmek,

– Bir kişisel eğitmen veya yaşam koçuyla beraber hareket etmek,

– Kendi seviyenize ve amacınıza yakın, aynı saat dilimlerinde hareket edebileceğiniz, standartlarınız arasında büyük farklar olmayan spor partnerini veya partnerlerinizi seçmek

Konu spor olunca, sosyalleşmenin ve tatlı bir rekabet içinde hareket etmenin daha birçok örneğini verebiliriz, ama hepsinin altında yatan temel amaçlar arasında, çevrenizdeki insanların sayısını arttırarak tek başınalığın getirdiği monotonluktan kurtulmanız, yaptığınız spor branşında ilerleme kaydederek kendi skalanızda başarılı olmanız, ruhunuzu ve egonuzu tatmin etmeniz ve hatta yalnızlık duygusundan uzaklaşmanız sayılabilir.

Spor hayatımızda en olmazsa olmazımdandır. Bir insan bedeni hareketsiz kaldığı takdirde kilo problemi, organlarda yetersiz çalışma, yağlanma gibi problemler ile karşılaşabilir. Attığımız her adımın bir spor olduğunu düşünürsek gün içinde temel hareketlilik ile tüm sorunları çözebiliriz. Eh spora vakit ayırıp bir de düzenli yapabiliyorsak ne güzel!

Ortalama her insan hayatı boyunca, standartları el verdiği düzeyde, spor yapma eğilimi gösteriyor. Ama asıl önemli olan nokta spora başlamaktan daha çok sporu alışkanlık ve yaşam tarzı haline getirebilmeniz. Bu süreçte size yardım edecek olanlarsa, takip ettiğiniz profesyoneller, birbiri ardına sıralanmış gerçekçi hedefler ve motivasyon kaynaklarınızın dışında, antrenmanda size yardımcı olacak, sizden bir tekrar fazla yaptığında sizi hırslandıracak, düştüğünüzde kalkmanız için ısrar edecek, hareketleri sizinle koordine halinde yapacak bir arkadaş veya arkadaş grubuna sahip olmanız!

Peki siz bu arkadaşlarınızı nereden bulabileceğinizi biliyor musunuz? Tabii ki Shall We? Aktivite Arkadaşlığı sizi bu konuda yalnız bırakmayacak, motivasyonunuza destek olacaktır. O halde ne duruyoruz? Shall We?

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Düşünülenin aksine yalnız basıma spor yapınca daha cok motıve oluyorum. Bu yüzden hep yalnız yapıyorum arkadaslıklarda sohbete salınıyor ve aksıyor bu yüzden ben tam tersini düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu