in ,

SpaceX İlk Astronotlu Uzay Yolculuğu Gerçekleşti!

SpaceX

İlk astronotlu SpaceX uzay aracı 30 mayıs 2020’de Türkiye saati ile 22.22’de uzaya fırlatıldı. Yeni bir uzay çağı için bu bir milat olabilir. 

SpaceX İlk Astronotlu Uzay Yolculuğu Gerçekleşti!

NASA astronotları Douglas Hurley ve Robert Behnken’in  Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşması yaklaşık 19 saat sürecek. Crew Dragon kapsülünün yarın-31 Mayıs Pazar günü Türkiye saati ile 17.29’da Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi planlanıyor. Hurley-Behnken yaklaşık bir ay boyunca istasyonda kalacak. Ancak görevin uzunluğu henüz tam olarak belli değil. Bu bir test görevi. İstasyona gönderilen astronotlar kısa süreliğine istasyonda kalıp geri dönecekler. Amaçları Crew Dragon’u ilk kez denemek. İkinci görev önümüzdeki Ağustos ayının sonuna doğru gerçekleşebilir. Bu görevde üç NASA astronotu ve bir Japon astronot olacak.

ELON MUSK’IN HAYALİ

Önce Elon Musk’ın kurduğu hayallerle başlayan bu süreç, bu hayalin insanoğlunun Mars’la ilgili hayallerini yeniden canlandırması ile gelişti.

Bu hayalin en önemli aşamalarından biri astronot taşıma işlemiydi. Bu olay ilk defa 27 Mayıs Çarşamba günü Elon Musk’ın SpaceX firmasına ait roketin ve üzerindeki uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilip geri gelmesi ile gerçekleşecekti. Hava koşulları nedeniyle fırlatmaya 17 dakika kala ertelenen bu gidiş geliş için yeni tarih 30 Mayıs 2020 Cumartesi olarak belirlendi.

İki NASA astronotuna “taksi hizmeti” verecek olan SpaceX roketi uzun yıllardır ABD topraklarından uzaya gönderilen ilk astronotları taşıyacak.

Musk, Tesla ile otomobil piyasasını alt üst eden ve otonom sürüş yazılımlarında edinilen tüm tecrübeleri roket ve uzay aracı teknolojilerinde kullandı. Böylelikle yeniden kullanılabilir roketler yaparak uzaya uydu ve insan gönderme masraflarını büyük ölçüde azalttı.

Musk, bunların sonunda yeterli finansal güce ve uzay tecrübesine ulaştı. Amacı, önce Ay’da ardından da Mars’ta ilk kolonileri kurmak.

Elon Musk çağımızın Da Vinci’si olarak anılabilir.

Harvard Üniversitesi’nde Astrofizisist Jonathan McDowell, Musk’ı uzay konusunda bir devrimci olarak nitelendiriyor. Eski astronot ve Ticari Uzay Uçuşları Federasyonu Direktörü Michael Lopez-Alegria ise, tarih okutulurken Musk’ın “Leonardo Da Vinci” gibi anlatılacağını söylüyor.

Musk, sanal alışverişi güvenli hale getiren Pay-Pal’i kurdu. Güneş enerjisi ve tünel kazıcılığı gibi bir çok sektörde devrim yaratan çalışmalar yaptı. Eski arkadaşları Musk’ın bir Mars hayalinin hep var olduğunu söyledi.

SpaceX’ i, kar amaçlı uzay firmalarından ayıran özellik nedir sorusunun cevabı şu; elde edilen kazancın asıl amacı, Elon’un Mars hayalini gerçekleştirmek. Musk’in en büyük hayali insanoğlunun bir gün çok gezegenli bir canlı türü olması.

SPACEX’İN VAR OLMA SEBEBİ NASA

SpaceX ilk NASA ihalelerini aldığı zaman ilk üç roketi başarısız oldu. Ancak NASA SpaceX’e fırsat vermeyi bırakmadı. Musk bu iş için kalan son finansal gücü ile dördüncü roketi fırlattı ve başarı sağladı.

NASA 2010 yılından beri SpaceX gibi özel firmaların ayakta kalması ve gelişebilmesi için 6 milyar dolar harcadı. SpaceX ve Boeing bu bütçeden en çok payı alan iki şirket oldu.

NASA, SpaceX’ten 48 astronotu 12 fırlatmada uzaya götürmesi için 2,5 milyar dolarlık rezervasyon yaptırdı. Bu da koltuk başına 50 milyon dolar demek. Bu rakam yine de NASA’nın Rusya’ya ödediği fiyattan oldukça düşük.

MUSK’IN BAŞARILARI İLE NASA MOTİVE OLDU

ABD’ nin uzay ajansı NASA, 1986 ve 2003’te yaşadığı ölümlü roket kazaları sonrasında astronotlu uçuş programlarını sonlandırmıştı. Şimdilerde özel firmaların gelişerek yeterli tecrübeye ulaşması ile NASA, Ay ve Mars görevleri başta olmak üzere astronotlu programları yeniden devreye soktu.

ÖZEL UZAY FİRMALARI ÇOK AVANTAJLI

Uzay yolculuğu ve roketler konusunda her şeyi kendi üreten firmalar bu konuda çok daha vizyonlu, yenilikçi, inovatif ve cesur adımlar atabiliyor. Devlet kurumları ise eski aletler, eski yöntemler ve eski alt yapılar ile bu işler için gerekli adımları atamıyor ve yetersiz kalıyor.

SpaceX’in günümüzde 6 bin çalışanı var. Yaş ortalamaları ise oldukça genç. NASA’nın bir yılda alacağı kararlar, özel firmalarda en fazla bir iki toplantı sonunda alınabiliyor.

30 MAYIS 2020: YENİ BİR UZAY ÇAĞININ BAŞLANGICI OLABİLİR

İnsanoğlunun Mars’a gitmesinin en hızlı yolu Elon Musk’ın otomobillerinin ve uzay taksiciliğinin başarısından geçiyor. Bu nedenle tüm Dünya’nın gözü bugün, SpaceX’in Crew Dragon astronot kapsülü ve Falcon 9 roketi ile yapacağı yolculukta. Hep birlikte yeni bir uzay çağının başlangıcına tanıklık edebiliriz.

MARSA GİDİŞ NE KADAR SÜRÜYOR?

NASA’da görevli Türk Bilim Adamı Dr. Umut Yıldız’ın verdiği bilgiler şöyle:

Güneşle ilgili yapılan çalışmalar kapsamında “Parker Solar Probe” isimli bir araç gönderildi. Bu araç güneşe 6.2 milyon kilometre kadar yaklaşarak incelemeler yapacak. Mars’a bir araç gönderilmesi planlanıyor. Araç 2021 yılında kızıl gezegene iniş yapacak ve yaşam araştırması yapacak. Detaylar ve çizimler yapıldı. Mars’tan parçalar toplanarak numuneler getirilecek. Roketin inşası sürüyor ve test sürüşü gerçekleştirilmesi planlanıyor. Roketin ucunda 4 kişilik bir kapsül olacak. Marsa gidiş minimum 6 ay sürecek. Giden kişiler 2 yıl Mars’ta yaşamak zorunda kalacak. Bunun sebebi Mars ile Dünya’nın her 26 ayda bir birbirine yaklaşması. Yolculuğun bu dönemde yapılması gerekiyor. İstenilen her an Mars’a gidebilmek ya da oradan dönebilmek mümkün değil.

Marsa yolculuk yazımdan sonra Mars ile ilgili detayları öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Mars İle İlgili Her Şey!

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

havayolu şirketlerinden açıklama

Havayolu Şirketlerinden Açıklama

Zehra Sayers Bilimde Diplomasi Ödülü Sahibi

Bilimde Diplomasi Ödülü’nü İlk Kez Bir Türk Bilim İnsanı Kazandı