in ,

Sosyopat Kime Denir?

sosyopat kime denir

Sosyopat kime denir? Hoş olmayan davranışlarda bulunan, kanunları ve kuralları hiçe sayan, verilen cezalardan ders çıkarmayan insanlara “sosyopat” denir. Sosyopatlar, suça yatkındır, anti -sosyal kişilik bozukluğuna sahiptir. Hiç bir kurala uymaz, hiç kimsenin derdini dinlemez ve kimse için üzülmezler. Başkalarına zarar vermek onlar için bir zevktir. Sosyopatlarda en çok rastlanan durum, kanunsuzluk, kuralsızlık, suça meyilli olmak ve suç işlemeye teşebbüs etmektir. Sıklıkla 15-22 yaş arasında görülür.

Sosyopat olan kişiler, küçük yaşta sevgisizlik, ilgisizlik, şiddet ve taciz gibi son derece kötü durumlara maruz kalarak büyüdükleri için vicdan yoksunu olurlar ve acımasız davranışlarda bulunurlar. Karşısındaki insanlar için sevgi, acıma, üzülme ve şefkat gibi duygular beslemezler. Yaptıkları kötü bir davranıştan dolayı asla pişmanlık, suçluluk ya da vicdan azabı duymazlar. Aksine eğer birine sinirlenmişlerse, o kişiye karşı öfke ve şiddet duygularını saklayarak intikam almak için doğru zamanı beklerler. Sosyopatlar, insanlara değer vermezler. Onları adeta bir araç gibi görürler. Bağlılık, sadakat ve dostluk bağları kurmakla ilgilenmezler.

Bir insanla ilk defa tanışıyorsanız, onun sosyopat olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. İlk başlarda normal biri olduğunu düşünseniz de farklı durumlara karşı göstermiş oldukları tepkilerle kendilerini ele verebilirler.

BİR İNSANIN SOSYOPAT OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

  • TOPLUMSAL KURALLARA UYMAZ

Kuralları ve yasaları hiçe sayar.

  • UTANMAZ- PİŞMANLIK DUYMAZ

Yaptıklarından en ufak bir pişmanlık duymaz, utanma duygusu yoktur.

  • TEHLİKELİ DURUMLARDA SOĞUKKANLI OLUR

Herhangi bir kaza ya da felaket durumunda asla paniklemez. Acıya dayanıklıdır.

Başkasının yerine kendisini koyamaz, empati kuramaz. Herkese karşı acımasız davranır. Gerçek sevgiye inanmaz, duygusuzdur.

  • İNSANLARA HÜKMETMEK İSTER

Emir almaktan hoşlanmaz. Emirlere uymaz. Her zaman lider konumunda olmak ister.

  • YALAN SÖYLER

Yalan söylemek konusunda sınırı yoktur. Abartılı şekilde yalan söyler. İyi niyetli insanları kolayca kandırır.

  • ARKADAŞI YOKTUR

Sosyal olmakla ilgili sorunları vardır. Arkadaşı yoktur. Hiç bir plana sadık kalamaz.

  • ÇOK HAYALPERESTTİR

Anlattığı bir olaya yaşanmayan olağanüstü şeyler ekleyerek hayal gücünü kullanır. Sorguladığınızda ise hakaret ettiğinizi düşünerek öfkelenir ve saldırıya geçer.

  • KENDİSİNİ ÜSTÜN GÖSTERMEYE ÇALIŞIR

Kişiliğinde var olmayan özellikleri varmış gibi göstermekte ustadır. Yeni tanıştığı insanlara kendisini önemli biriymiş gibi tanıtır.

SOSYOPATLIĞIN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Sosyapatlığın tedavisi çok zordur hatta neredeyse imkansızdır. Bu tür hastaları iyi analiz etmek gerekir. Hastalığın altında yatan nedenler araştırılmalı ve ona göre bir tedavi belirlenmelidir. Eğer hastalığın altında madde bağımlılığı, depresyon ya da duygu değişimi gibi sorunlar yatıyorsa, mutlaka tıbbi destek gerekir. Ancak bu tür insanlar her meseleyi değişik şekilde çözmeye çalışır ve kesinlikle hasta olduğunu kabul etmez. O nedenle de tedavi zorlaşır.

Sosyopat kime denir? yazımdan sonra dilerseniz bipolar bozuklukla ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bipolar Bozukluk Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

koronavirüs ilacı

Koronavirüs İlacı Öldürüyor mu?

sunum içeriği

Sunum İçeriği Nasıl Oluşturulmalı?