Gündem

Sosyal Medyada Sigara Yasağı Resmen Başladı

Sosyal medyada sigara yasağı! Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren Sağlıkla İlgili Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde, tütün ve tütün ürünlerine dair yeni yasaklara düzenlemeler yapıldı.

Sosyal Medyada Sigara Yasağı Resmen Başladı

Kararnameye göre film, diziler, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet ve topluma açık olan sosyal medya gibi ortamlarda tütün ürünleri kullanılamayacak.

Önceki yıllarda televizyon ve sinema filmlerinde tütün ve alkol gösterimi yasaklanmıştı. Bazı kesimlere göre isabetli görünen bu karar bazı kesimlere göre de pek olumlu karşılanmamıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren son kararnameye göre de bu yasağın kapsamı genişletildi.

KHK tarafından yasaklandı

Gün içerisinde Resmi Gazete tarafından yayımlanan yeni kararname ile birlikte, televizyon dizileri ve sinema filmlerindeki alkol ve tütün mamüllerinin yasak kapsamı genişletildi. KHK tarafından yasaklanan yeni kararnamede “Televizyonda yayınlanan program, film ve dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.” dendi.

Sosyal medyada da yasak geldi!

KHK tarafından verilen bu karar sosyal medyaya da sıçradı. Resmi Gazete’de yer alan kararnamede “İnternet, topluma açık olan sosyal medya veya benzeri ortamlarda ticari gaye ile veya reklam amacıyla tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek” ibaresine de yer verildi. Alınan kararla birlikte sosyal medyada sigara yasağı resmen başladı.

Tütün ürünlerinin ambalajları da değişiyor

Sosyal medyada sigara yasağı ile birlikte, sigara ambalajlarının tasarımlarına da düzenleme geldi. Alınan karara göre bundan sonra paketlerin üzerinde bulunan resimli ve yazılı uyarıların ebatları yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarılacak. Bununla birlikte tek tip paket dönemine de geçiş yapılacağı eklendi. Bundan itibaren tüm kutular aynı olacak ve markalar ile renkler kutulardan kalkacak.

Sigara paketleri ve diğer tüm detaylar için şunlar söylendi;

“Ülkemizde üretilen ya da ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım tarzı, fontlar, puntolar ve bunların paket üzerindeki yeri, paketlerin rengi ile yazı, ibare ve şekiller de dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanmış standart paket şeklinde piyasaya ve satışa sunulacak.”

Bacakları Görünüyor Diye Tutuklandı. İşten Atıldı.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu